Stopy procentowe powinny pozostać na razie na niezmienionym poziomie. Prognozy na kolejne posiedzenia RPP
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 kwi 2023, 08:00

Stopy procentowe powinny pozostać na razie na niezmienionym poziomie. Prognozy na kolejne posiedzenia RPP

W dniach 4-5 kwietnia odbywa się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego spodziewane jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Pytanie jak kształtują się prognozy na kolejne miesiące.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu inflacja w Polsce wyniosła 16,2%. Szacunkowy odczyt jest wyższy od zakładanych wartości przez ekonomistów, a ceny wzrosły o 1,1% względem poprzedniego miesiąca. Ekonomiści mBanku podkreślili, że presja cenowa nadal nie odpuszcza, a ich zdaniem dwucyfrowy poziom inflacji w Polsce może utrzymywać się do końca roku. Jak wiadomo, kształtowanie się wskaźnika CPI będzie wpływać bezpośrednio na dalszy kierunek polityki pieniężnej.

Podczas kwietniowego posiedzenia stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie. Wciąż kluczowym pytaniem pozostaje, kiedy będzie można rozpocząć obniżkę stóp procentowych. Zdania w tej kwestii są podzielone, nie tylko wśród ekonomistów, ale również członków RPP. Mimo że rynek wycenia pierwszą obniżkę jeszcze w tym roku, to według niektórych ten scenariusz coraz bardziej się oddala.

„Nie wiem co zrobi Rada, bo to jest ciało kolegialne, natomiast - moim zdaniem - na pewno nie będzie żadnego pochopnego obniżania stóp procentowych. Będziemy bardzo wnikliwie przyglądać się zmieniającej się sytuacji gospodarczej i nie możemy sobie pozwolić na zbyt szybkie obniżanie stóp procentowych. Natomiast w horyzoncie kolejnej projekcji, myślę, że zobaczymy możliwość obniżenia stóp proc., ale trudno powiedzieć, kiedy mogłoby to nastąpić” – powiedział dla PAP Biznes Henryk Dąbrowski, członek RPP.

Obecnie stopa referencyjna od kilku miesięcy pozostaje na niezmienionym poziomie i wynosi 6,75%.

stopa referencyjna nbp

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Najlepsze lokaty kwiecień 2023 - wciąż można znaleźć oferty dające 8% w skali roku

Poziom stóp procentowych w cieniu inflacji

W ubiegłym tygodniu kluczowy był szybki szacunek inflacji podawany przez GUS. Zgodnie ze wstępnym odczytem wskaźnik CPI w marcu wyniósł 16,2%, a oficjalne dane zostaną zaprezentowane 14 kwietnia. Jak napisali ekonomiści mBanku: „w marcu inflacja miała się istotnie obniżyć i tak się rzeczywiście stało jeśli spojrzymy na wskaźnik roczny. Ogólny obraz danych nie należy jednak do tych optymistycznych. Po pierwsze, rynkowy konsensus liczył na głębszy spadek. Po drugie, impet wzrostu cen, znacznie lepiej widoczny na wskaźnikach miesięcznych, w dalszym ciągu pozostaje bardzo wysoki. W efekcie dezinflacja jak dotychczas sprowadza się jedynie do efektów statystycznych”.

Najnowsze prognozy ekonomistów wskazują, że spadek wskaźnika CPI może być powolniejszy, niż pierwotnie zakładano. Wpływ będzie mieć kształtowanie się inflacji bazowej, która zdaniem Agaty Filipowicz-Rybickiej z Alior Banku powinna być sygnałem ostrzegawczym dla RPP. Tym samym kwestia obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku może zostać zamknięta.

Zarówno z komunikatów prasowych RPP, jak i konferencji prezesa NBP, Adama Glapińskiego wynika, że nadal nie zakończono oficjalnie cyklu podwyżek stóp procentowych. W opinii Goldman Sachs, marcowy odczyt inflacji nie powinien zmienić „gołębiej” komunikacji prowadzonej przez bank centralny w krótkim terminie.

Zobacz także: Inflacja w Polsce wchodzi w trend spadkowy. GUS podaje szacunkowy odczyt za marzec

Kiedy obniżka stóp procentowych

Jak już wspominaliśmy na wstępie, rynek już wycenia obniżkę stóp procentowych w tym roku. Jak wskazuje analiza HRE Investments, wynika to z kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Oczywiście obniżka stóp procentowych będzie korzystna dla kredytobiorców posiadających kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. Pogorszyć mogą się jednak warunki dla lokat oraz kont oszczędnościowych, które i tak obecnie nie są atrakcyjne na tle oczekiwań.

Po marcowym odczycie inflacji, coraz więcej ekonomistów zakłada, że obniżka stóp procentowych nie powinna dojść do skutku w tym roku. „(…) My spodziewamy się na koniec roku inflacji 10%. To powoduje, że nadal wydaje nam się mało prawdopodobne, aby RPP zdecydowała się na obniżki stóp procentowych w tym roku” – napisali ekonomiści Santander Bank.

Członkowie RPP w swoich wypowiedziach medialnych podchodzą ostrożnie do ewentualnego zasygnalizowania możliwych obniżek stóp procentowych. Choć co ciekawe, jeden z członków Ludwik Kotecki w wywiadzie dla Business Insider ocenił, że być może będzie potrzebna podwyżka stóp procentowych, jeżeli inflacja zatrzyma się na podwyższonym poziomie i nie będzie spadać.

Zobacz także: Lokaty przynoszą realne straty. Do jakiego banku przenieść środki aby oszczędzić jak najwięcej

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.