Analitycy DB BOŚ wciąż widzą duży potencjał wzrostu akcji Votum
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
16 maj 2024, 12:25

Analitycy DB BOŚ wciąż widzą duży potencjał wzrostu akcji Votum

Akcje Votum wykazują znaczącą dywergencję względem szerokiego rynku, co może budzić pewne obawy inwestorów. Pomimo tego, analitycy DM BOŚ wciąż rekomendują zakup akcji Votum, bazując na fundamentach finansowych spółki. W długim terminie spółka posiada znaczący potencjał wzrostu, wspierany przez korzystne orzecznictwo sądowe i rosnącą liczbę klientów w obszarze umów konsumenckich.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszej rekomendacji z 13 maja, którą można pobrać w całości TUTAJ,  analitycy z DM BOŚ podtrzymali rekomendację zakupu spółki Votum. Wyceniają oni ją na 66,9 zł/akcję, co przy obecnym kursie w granicach 43,7 zł sugeruje ok. 53% potencjał do wzrostu.

Kurs akcji Votum względem indeksu WIG

Źródło: DM BOŚ, Bloomberg

Zobacz także: BM PKO BP obniża rekomendacją dla akcji Oponeo, ale podnosi cenę docelową

Rekordowe wyniki za IV kwartał 2023

Spółka Votum zaprezentowała solidne wyniki za IV kwartał 2023 roku, które przekroczyły oczekiwania analityków. Przychody grupy osiągnęły 137 mln zł, co stanowi wzrost o 24% r/r. Kluczowym czynnikiem był segment dochodzenia roszczeń z tytułu klauzul abuzywnych, którego sprzedaż wyniosła 115 mln zł (+38% r/r).

Marża EBITDA wzrosła do 41,6% (37,0% w IV kw. 2022), co przełożyło się na EBITDA w wysokości 56,7 mln zł (+39% r/r). Wyższa marża może wynikać z rozpoznania wyższych przychodów „success-fee” i w kolejnych okresach powrócić do znanych poziomów.

Zysk netto wyniósł 45,9 mln zł, co jest wynikiem wyższym od oczekiwań i wzrostem o 37% r/r.

Wyniki finansowe w IV kw. 2023 Votum

Źródło: DM BOŚ

Czy uda się powtórzyć sukces z ubiegłego kwartału?

27 maja Votum opublikuje swój raport finansowy za I kw. 2024 roku. Oczekuje się, że dynamika sprzedaży w segmencie dochodzenia klauzul abuzywnych od umów bankowych spadnie, co jest wynikiem wysokiej bazy z zeszłego roku. W segmencie rehabilitacji przewidywany jest dalszy wzrost r/r, podczas gdy segment odszkodowań może zanotować kolejne spadki.

Analitycy prognozują umiarkowane tempo poprawy wyniku netto oraz jednocyfrowy wzrost przychodów na poziomie około 5% r/r. Głównym napędem akwizycji klientów mogą być postępowania w obszarze umów konsumenckich, które zastępują klientów z kredytami walutowymi.
 

VOTUM WYKRES

Marże EBITDA i operacyjna mają nieznacznie spaść r/r, z marżą EBIT na poziomie 41,0% w porównaniu do 43,9% rok temu. Związane to jest z obniżeniem się „success-fee” i wzrostem kosztów stałych. Zysk operacyjny powinien wynieść 34,7 mln zł, a zysk netto 28,6 mln zł, co oznacza spadek o 12% r/r.

Prognozy finansowe na I kw. 2024 Votum

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Rekomendacje kwiecień 2024 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost