Akcje CD Projekt tanieją drugi dzień, a premiera Cyberpunk 2077 za dwa dni
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 gru 2020, 10:49

Akcje CD Projekt tanieją drugi dzień z rzędu. Premiera Cyberpunk 2077 za dwa dni

Kolejną sesję z rzędu akcje CD Projekt tanieją o około 5%. To zwykła realizacja zysków, czy rodzą się obawy o realizację planu sprzedażowego dla gry Cyberpunk 2077?

Początek dzisiejszych notowań CD Projektu nie wygląda optymistycznie. O 10:05 kurs zniżkował o blisko -5%, do 405 zł. Jest to efekt rozczarowania pierwszymi recenzjami gry Cyberpunk 2077, które rodzą obawy, że wyśrubowane oczekiwania sprzedażowe mogą nie zostać dowiezione.
 

Kurs CD Projekt – 6 miesięcy

CD PROJEKT (1)

Rozczarowanie czy realizacja zysków?

Przypomnijmy, że pierwsze recenzje Cyberpunka 2077 oceniają go jako grę bardzo dobrą, ale pełną błędów i niedoróbek. Ocena na portalu metacritic dla wersji na PC sięga obecnie 91/100 (44 recenzje), a oczekiwania były na co najmniej 93/100.

Wobec tego wśród inwestorów pojawiły się zapewne lęki o to, czy sprzedaż Cyberpunka będzie na tak wysokim poziomie, jak spodziewana. Konsensus analityków mówił, że w ciągu roku od premiery CD Projekt sprzeda 30,4 mln kopii gry.
 


Powód przeceny akcji CD Projekt może być też inny i banalnie prosty. Pojawia się po prostu realizacja zysków po rajdzie kursu z ostatnich dni. Jeszcze 27 listopada jedną akcję CDR można było kupić za mniej niż 360 zł, a wczoraj kurs wyszedł na nowe, historyczne maksimum (464,20 zł). To oznacza, że w ciągu 7 sesji przed premierą kurs CDR zwyżkował o około 30%. Przypomina się tym samym scenariusz, który miał miejsce na akcjach spółki Disney przed premierą filmu Avengers: Koniec gry. Pisaliśmy o tym scenariuszu – że może on być rozgrywany przed premierą Cyberpunka.

Pamiętajmy także, że nie tylko spekulanci, ale i długoterminowi inwestorzy mogą realizować zyski, bo CD Projekt zwiększył wycenę w 5 lat o około 1 718%.
 

Zobacz także: Pierwsze recenzje Cyberpunka 2077. Gra CD PROJEKT zbiera w większości 9-tki i 10-tki

Jak to było po premierze Wiedźmina 3?

Wobec tej dużej zmienności na akcjach CDR pytanie o to, jak zachowa się kurs po premierze, pozostaje otwarte. Przypomnijmy, że po premierze gry Wiedźmin 3 (pierwsze dwie części miały premiery, gdy CDR jeszcze nie był notowany) akcje zachowywały się przez jakiś czas średnio.

Wiedźmin 3 miał premierę 19 maja 2015. W ciągu 12 miesięcy kurs CD Projektu urósł ledwie o 6,88%. Tymczasem tzw. hype przed premierą był spory, bo w ciągu roku przed nią kurs zwyżkował o 67%. A w ciągu 2 tygodni poprzedzających premierę urósł o 13%.
 

Kurs CD Projekt w latach 2014-15

cdr 2014-16
 

Gdy spojrzymy na wykres CDR od strony technicznej, to wygląda na to, że 400 zł to mocne wsparcie. Kurs, jak się zdaje, zatrzymał się na tym wsparciu. Aby wejść w długoterminowy trend spadkowy, kurs musiałby przebić się przez pęk średnich kroczących i mocne wsparcie na poziomie około 331 zł.
 

Kurs CD Projekt - AT

cdr
 

Źródło wszystkich wykresów: Market Screener

Zobacz także: Promocja Cyberpunk 2077 to prawdziwy majstersztyk. Gra CD PROJEKT jest wszędzie, aż boimy się otworzyć lodówkę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.