Dywidenda PKN Orlen w 2024 będzie mniejsza
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 kwi 2024, 11:50

Orlen wypłaci w 2024 mniejszą dywidendę niż w poprzednim roku

Zarząd Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy za rok obrotowy 2023. Według przedstawionych przez spółkę propozycji, akcjonariusze mogą spodziewać się dywidendy w wysokości 4,15 zł na akcję, co przekłada się na wysoką stopę dywidendy na poziomie 6,20%.

Orlen kontynuuje stabilną politykę dywidendową i zapowiada już 12. z rzędu wypłatę. Niestety na gotówkę akcjonariusze spółki będą musieli poczekać aż do końca roku! Dzień dywidendy został ustalony na 20 września 2024 roku, a wypłatę dywidendy zaplanowano dopiero na 20 grudnia. Przy obecnym kursie akcji, stopa dywidendy jest atrakcyjna i wynosi ok. 6,20%.

Zobacz także: Dywidenda z XTB w 2024 roku będzie rekordowa. Zarząd poinformował ile chce zarekomendować zysku do wypłaty akcjonariuszom

Stała tradycja wypłat dywidend i zapowiedź wzrostu ich wielkości

Tegoroczna wypłata dywidendy przez Orlen będzie już dwunasta z rzędu. Spółka dzieli się nieprzerwanie zyskami od 2013 roku. Historia wypłat sięga jednak dalej, do roku 2000, a Orlen jest postrzegany jako jedna z bardziej stabilnych i pewnych spółek dywidendowych na polskim rynku kapitałowym.

Dywidenda jest zgodna z nową polityką dywidendową ogłoszoną przez Orlen 28 lutego 2023 roku, która zakłada wypłatę 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych Grupy Kapitałowej Orlen, ale nie mniej niż dywidenda bazowa, wzrastająca rokrocznie. Chociaż tegoroczna dywidenda jest niższa niż wyjątkowo wysoka dywidenda zeszłoroczna wynosząca 5,50 zł na akcję, jest to wynik przewidywalny na podstawie ubiegłorocznej zapowiedzi polityki. W następnych latach, według polityki firmy, spodziewany jest stopniowy wzrost dywidendy bazowej, co ma się przyczynić do wzrostu wartości dla akcjonariuszy w długoterminowej perspektywie.
 

Dywidendy Orlen

Zobacz także: Dywidendy, terminy wypłat, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost