Oponeo czeka spadek marż. Dlatego analitycy PKO obniżają rekomendacje z "Kupuj" do "Trzymaj" na akcje spółki
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 kwi 2022, 14:56

Oponeo czeka spadek marż na poziomie EBITDA. Dlatego analitycy PKO obniżają rekomendacje z "Kupuj" do "Trzymaj"

Opona kołem się toczy, zatytułowano najnowszy raport analityczny w którym DM PKO obniża rekomendację z „Kupuj” do „Trzymaj” i cenę docelową ustalono na 50,50 PLN. Niższa dynamika, obniżenie docelowej marży EBITDA w dłuższym terminie wpłynęło na zmianę wyceny przez analityka DM PKO.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Oponeo to polski sklep internetowy prowadzący sprzedaż produktów motoryzacyjnych, głównie opon i felg. Spółka prowadzi sprzedaż w 13 krajach oprócz polskiego rynku. Obecnie kapitalizacja spółki wynosi około 740 mln PLN.

Opona kołem się toczy

Na początku kwietnia Oponeo raportowało wzrost przychodów o ponad 40% i po raz pierwszy w historii przekroczyły 1,5 mld PLN. W całym 2021 roku grupa Oponeo wypracowała 62,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli o 96 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody z tytułu sprzedaży akcesoriów samochodowych wyniosły 1,29 mld zł, co stanowiło 85 proc. całości przychodów ze sprzedaży grupy. W 2021 roku Oponeo sprzedało rekordową liczbę 4,3 mln. opon w Polsce i za granicą.
 

oponeo gpw

Raport analityczny DM PKO w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Zobacz także: Eksplozja wyników XTB. Zysk w 1Q2022 był rekordowy i wyniósł 253 mln zł


Po bardzo dobrym 2021 roku (EBITDA +93% r/r), w 2022 r. spodziewamy się spadku wyników r/r (EBITDA -27% r/r, szacunki PKO) ze względu na płaskie wolumeny (opony i felgi) oraz rosnące koszty operacyjne związane z rozwojem nowych linii biznesowych (Rotopino i Dadelo), inwestycjami w moce logistyczne i rosnącymi kosztami pracy. Zakładamy spowolnienie wzrostu wolumenu sprzedanych opon w latach 2022-26P (CAGR na poziomie 1% vs. 3,5% poprzednio) ze względu na wysoką bazę z zeszłego roku i coraz więcej niewiadomych na horyzoncie (spadek liczby rejestracji nowych samochodów, rosnące ceny paliw, większą presję na dochód do dyspozycji). - czytamy w raporcie.
 

OPONEO AKCJE


Szacujemy, że do roku 2026P Oponeo zwiększy swój udział w rynku opon w Polsce o 2pp do 34%. Dla porównania oczekujemy, że rynek opon w Polsce (nie licząc importu z Azji) będzie się zmniejszał o 1% rocznie w okresie objętym prognozą. - napisał analityk Adrian Składowski.

Zobacz także: Przychody z Unsolved będą kluczowe dla kursu Artifex Mundi. DM Trigon nieznacznie obniża cenę docelową dla rekomendacji kupna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.