Analitycy mBank rekomendują kupuj akcje Cognor. Po wybuchu wojny na Ukrainie spółka może skorzystać na zamieszaniu na rynku stali
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 kwi 2022, 17:55

Analitycy mBank rekomendują kupuj akcje Cognor. Po wybuchu wojny w Ukrainie spółka może skorzystać na zamieszaniu na rynku stali

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała zamieszanie na rynkach, ceny stali poszybowały w rekordowym tempie co przekłada się na spółki z tego sektora. Analitycy mBank pokrywający Cognor Holding w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego podnoszą swoją rekomendację.

Cognor Holding, grupa prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali, zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki) jak i płaskich (blachy grube i cienkie), a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych do podmiotów produkcyjnych Grupy oraz klientów zewnętrznych.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Cognor może skorzystać z zamieszania na rynku stali

Giełda dyskontuje przyszłość. Od lipca ceny produktów stalowych w Polsce były stabilne, a nawet w lekkim trendzie spadkowym. Słabsze zachowanie kursu w tamtym czasie było reakcją na dynamiczne wzrosty cen energii na światowych rynkach. Spółka miała zabezpieczone ceny zakupu energii na kolejne dwa lata co zdaniem analityków było wyraźną przewagą konkurencyjną dla Cognor. Ówczesna rekomendacja mBanku była „Akumuluj” z ceną docelową 5,05 PLN.

29 marca 2022 roku mieliśmy komentarz dot. wyników spółki za 4Q21. Nad branżą wisiały ciemne chmury spowolnienia w branży, a mimo to spółka zanotowała rekordowy wynik. To był efekt dużego wolumeny sprzedaży i wciąż sprzyjających cen, wymienia analityk. Ówczesna rekomendacja mBanku to „Trzymaj” z ceną docelową 4,10 PLN, gdzie kurs bieżący wynosił 6,41 PLN.
 

wyniki-sprzedazowe

Zobacz także: Grupa Unimot odnotowała najwyższy w historii wynik w segmencie LPG i pierwszy raz w historii wykazała zyski w segmencie stacji paliw

W pierwszych dniach kiedy napłynęły informacje o ataku Rosji na Ukrainę, kurs Cognor na chwilę zanurkował poniżej 4 PLN, żeby za chwilę wspiąć się na ATH w okolice 6,50 PLN. Obecnie kurs oscyluje w okolicach 6 PLN. Od początku roku kurs wzrósł +55%, a w ciągu 12 miesięcy spółka zanotowała wzrost o ponad 100%.

Obecnie analitycy widzą ponad +15% potencjału dla wzrostu akcji. W najnowszym przeglądzie miesięcznym, DM Bank podwyższa rekomendację na „Kupuj” z ceną docelową 6,75 PLN.
 

COGNOR AKCJE

Zobacz także: Oto jakie akcje rekomendowali kupować i sprzedawać maklerzy w marcu 2022

Mimo wzrostu cen produktów stalowych marże producentów nie uległy znacznej poprawie, a w większości pozostały niezmienione, w całości przekładając rosnące koszty na ceny stali. W innej sytuacji jest Cognor, który dzięki zabezpieczeniu cen energii ponosi tylko część podwyższonych kosztów. Spready na produkcji prętów żebrowanych rozszerzyły się do rekordowych poziomów.

Obecnie ceny w Polsce sięgają nawet 6000 PLN za tonę pręta żebrowanego podczas gdy złom można nabyć po ok. 2500 PLN za tonę. Taki poziom spreadu jest bez precedensu i nie należy oczekiwać aby długo się utrzymywał, jednak nawet zmniejszenie spreadu o połowę wciąż przekładałoby się na bardzo dobrą sytuację finansową spółki. - czytamy w przeglądzie miesięcznym analityka DM mBank Antoniego Kani.

W krótkim terminie otoczenie dla spółki jest bardzo sprzyjające. W perspektywie kilku miesięcy należy oczekiwać normalizacji cen stali, jednak z uwagi na odcięcie rosyjskich i białoruskich dostaw, naszym zdaniem rynek będzie szukał nowej stabilniejszej ceny równowagi na wciąż wysokim poziomie. Co więcej, Cognor obecnie jest bardzo atrakcyjnie wyceniony, wskaźnik P/E wynosi 2,8 i jest to iloraz prawie dwukrotnie niższy od mediany spółek porównywalnych. Mimo wzrostu kursu w ostatnim czasie uważamy, że część przepływów nie została jeszcze zdyskontowana. Dlatego podwyższamy cenę docelową i zmieniamy rekomendację z trzymaj do kupuj. - argumentuje zmianę wyceny.
 

prognozy mbank

Zobacz także: Quercus TFI rozpoczyna konsolidowanie DI Xelion i notuje dobre wyniki. Rok 2022 będzie jednak trudniejszy zapowiada Sebastian Buczek

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.