Dane GUS o nowych budowach potwierdzają drugi najlepszy styczeń od 2005 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
22 lut 2024, 12:01

Dane GUS o nowych budowach potwierdzają drugi najlepszy styczeń od 2005 roku

Główny Urząd Statystyczny podał dane o budownictwie, w styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę 12 tys. mieszkań, lepszy początek roku widzieliśmy tylko w 2021 r.

Według najnowszych danych GUS od 7 miesięcy rośnie liczba nowo rozpoczętych przez deweloperów budów. W styczniu zaczęli budowy 12 tys. mieszkań, to drugi tak dobry styczeń od 2005 r. Nie może być zbyt pięknie, liczba mieszkań oddanych do użytkowania, względem stycznia 2023 r. spadła.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce rosną, ale dane transakcyjne NBP pokazują, że wolniej niż oczekiwano

Rośnie liczba nowych budów i wydanych pozwoleń

O ponad 40% wzrosła liczba pozwoleń na budowę wydanych deweloperom. Łącznie w pierwszym miesiącu nowego roku wydano 20,5 tys. pozwoleń lub zgłoszeń budowy. „Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (14,6 tys., wzrost o 42,2% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (5,3 tys., wzrost o 11,5%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,3% ogółu mieszkań” – czytamy w komunikacie GUS.

rozpoczęte budowy GUS styczeń

Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe1 w styczniu 2024 r.

Największym powodem do radości powinny być nowo rozpoczęte budowy mieszkań. W styczniu odnotowano niespełna 16 tys. nowych budów, z tego ponad 12 tys. z nich rozpoczęli deweloperzy. To bardzo dobry wynik, o 107% większy niż w styczniu 2023 r. Według wyliczeń HREIT to drugi najlepszy styczeń od 2005 r.

rozpoczęte budowy

Słabe wyniki przekazań

W styczniu deweloperzy dowieźli nieco więcej niż 8,3 tys. mieszkań, to spadek o około 25%. Łącznie oddano do użytkowania 14,8 tys. lokali. Inwestorzy indywidualni odpowiadają przekazania nieco ponad 6 tys. mieszkań. Powierzchnia nowo wybudowanych lokali mieszkalnych wyniosła 1,4 mln mkw. i stanowi wynik mniejszy o 21% niż w analogicznym okresie 2023 roku.

oddane mieszkania

„Problem w tym, że jak dwa lata temu nie zaczynaliśmy budować, a przeciętna budowa bloku w Polsce trwa właśnie dwa lata, to też trudno dziwić się, że teraz mniej budów się kończy. No ale niestety tego przeskoczyć się nie da, bo z pustego i Salomon nie naleje. Jak w 2022 roku nie zaczynaliśmy budować, to teraz nie mamy czego kończyć. Na lepsze dane na temat mieszkań oddawanych do użytkowania – przynajmniej przez deweloperów – będziemy musieli poczekać do 2025 roku. Wtedy swój kres zaczną mieć budowy odważniej rozpoczynane przez deweloperów ze względu na start programu „Bezpieczny Kredyt 2%” czyli przede wszystkim mówimy tu o inwestycjach zaczynanych w drugiej połowie 2023 roku.” – napisał Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Zobacz także: Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.