Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują chęć wypłaty dywidendy
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
28 mar 2024, 19:09

Wyniki CD Projekt znowu przebijają oczekiwania analityków. Twórcy Cyberpunka rekomendują wypłatę dywidendy

Największe polskie studio poprawiło wyniki względem 2022 r., w czym pomogła m.in. premiera dodatku do Cyberpunka 2077. Jednocześnie zarząd rekomenduje wypłatę niemal 100 mln zł dywidendy.

Twórca gier z serii Wiedźmina osiągnął w ubiegłym roku 1,2 mld zł przychodów, o 29,1 proc. więcej niż w 2022 r. Zysk brutto urósł o 19,9 proc. do 849,6 mln zł, a zysk netto przypisany podmiotowi dominującemu podskoczył o 38,9 proc. do 481,1 mln zł. Rekomendacja zarządu mówi o wypłacie 99,9 mln zł dywidendy, czyli 1 zł na akcję. Oznacza to 0,8-proc. stopę dywidendy.

W samym czwartym kwartale 2023 roku wyniki finansowe twórców Cyberpunka wyraźnie przebiły oczekiwania analityków zarówno pod względem przychodów jak i zyskowności. Zysk jednostkowy okazał się aż o 29 proc. wyższy od oczekiwań.

Zobacz także: Wyniki CD Projektu w IV kw. 2023 roku vs. konsensus PAP

Pomyślny okres świąteczny

We wrześniu 2023 r. premierę miał dodatek do najnowszej gry CD Projektu zatytułowany Cyberpunk 2077 Phantom Liberty (Widmo Wolności), którego dobra sprzedaż widoczna już była w rezultatach za III kw. Pozytywny wpływ na wyniki miała także udostępniona w grudniu edycja ultimate Cyberpunka. Jak pokazują najnowsze dane finansowe, nowości od polskiego studia ciągle przyciągają graczy.


Wyniki CD Projektu w 2023 r.

Wyniki CDR 2023

Źródło: Spółka
 

„Najistotniejszym wydarzeniem mającym istotny wpływ na wynik z działalności CD Projektu w 2023 r. była zrealizowana 26 września premiera dodatku Widmo Wolności do gry Cyberpunk 2077, z którą wiążą się m.in.: wzrost przychodów ze sprzedaży w obu segmentach, wzrost w segmencie CD Projekt Red wartości kosztów wytworzenia sprzedanych produktów i usług wynikający z rozpoczęcia amortyzacji nakładów na dodatek oraz ze zmiany ścieżki amortyzacji podstawowej gry Cyberpunk 2077 oraz  wzrost nakładów na promocję (koszty sprzedaży) w segmencie CD Projekt Red. Wydanie dodatku, a następnie Cyberpunk 2077: Ultimate Edition, wpłynęło pozytywnie na sprzedaż podstawowej wersji gry Cyberpunk 2077. W połączeniu ze sprzedażą gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, premiera dodatku pozwoliła osiągnąć drugi najlepszy wynik na poziomie zysku netto w historii grupy CD Projekt ” stwierdzono w raporcie.
 


Zobacz także: Dlaczego akcje CD Projekt zagraniczni analitycy wyceniają nisko, a krajowi wysoko? Ekspert wyjaśnia

Odległa data premiery kolejnych gier

CD Projektowi cały czas udaje się podtrzymać zainteresowanie swoją najnowszą grą. Jak pokazują statystyki Steamdb, nawet pod koniec roku w sezonie przedświątecznym, Cyberpunk był jedną z najlepiej sprzedających się produkcji na platformie Steam.
 


Choć wyniki oraz rezultaty sprzedaży dopisują, to zagraniczne fundusze nadal chętnie grają na spadek cen akcji CD Projektu. Zdaje się, że odległy termin premiery kolejnej potencjalnej gry z uniwersum Wiedźmina, czyli projektu Polaris (eksperci szacują, że nastąpi ona do końca 2026 r., co sugerują zapisy w programie motywacyjnym – red.) i potencjalny brak znaczących informacji ze strony spółki w najbliższym czasie mogą zachęcać fundusze do zwiększania krótkich pozycji.
 

Lista krótkich pozycji dotyczących akcji CD Projektu

CDR KNF

Źródło: KNF


Z kolei krajowi analitycy zdają się wybiegać bardziej w przyszłość i w dużej mierze podtrzymują pozytywne nastawienie do akcji studia. Eksperci m.in. Noble Securities, BM mBanku czy DM BOŚ zwracają uwagę na dobrą pozycję gotówkową CD Projektu, solidne IP w portfelu, ciągłą rozbudowę zespołu oraz ambitne plany na przyszłość.
 


Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR wykres (6)

Zobacz także: CD Projekt z ambitnym celem zysku netto na lata 2024-2027. Notowania spółki rosną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.