Dolar rośnie po tym gdy inflacji w USA okazała się wysoka. Kurs jest najwyżej od maja 2020 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 lis 2021, 12:23

Dolar mocno rośnie po tym gdy inflacja w USA okazała się wysoka. Kurs jest najwyżej od maja 2020 roku

Po ostatnim odczycie inflacji w USA, która przekroczyła 6%, amerykański kurs dolar mocno poszybował w górę i jest najwyżej od maja 2020. Wygląda na to, że rynek oczekuje na podwyżkę stóp procentowych w USA i zdecydowany ruch ze strony FED.

Według najnowszych danych, inflacja w USA w październiku była na poziomie 6,2% względem 5,4% odnotowanych jeszcze we wrześniu. Jak podał amerykański Departament Pracy, ekonomiści spodziewali się poziomu 5,8%. W reakcji na najwyższy odczyt inflacji od około 30 lat, umocnił się amerykański dolar, a teraz rynek oczekuje ruchu ze strony FED, który wciąż utrzymuje główną stopę procentową w przedziale 0-0,25%.
 


Analogiczna sytuacja miała miejsce na polskim rynku. Szybki odczyt inflacji na koniec miesiąca pokazał, że wskaźnik CPI w październiku jest na poziomie 6,8%. Na dzień przed listopadowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, notowania indeksu WIG-Banki były najwyżej w historii. Wyceny poszczególnych banków rosły w reakcji na wysoki odczyt inflacji i oczekiwanie na drugą podwyżkę stóp procentowych.

Zobacz także: Inflacja w USA najwyższa od 1982 roku. Wzrost cen znowu przebił oczekiwania

Inflacja w USA w górę, dolar w górę, stopy też?

Takie są na pewno oczekiwania. Choć początkowo wielokrotnie podkreślano, że rosnąca inflacja będzie przejściowym efektem, tak teraz widać, że wskaźnik CPI może być jeszcze wyższy na początku 2022 roku. Październikowy odczyt to 6,2%, co oznacza wzrost o 0,9% względem września. Jak wyjaśnił amerykański Departament Pracy, głównymi czynnikami rosnącej inflacji są ceny energii, czynszu, żywności, używanych samochodów i ciężarówek oraz nowych samochodów.
 

Notowania USDPLN od połowy 2021 roku

Dolar


Również inflacja bazowa (która nie uwzględnia cen energii czy żywności) była zdecydowanie wyższa. W październiku wyniosła 4,6% w stosunku do 4% we wrześniu, a ten wynik oznacza najwyższy poziom od 1991 roku.
 


Skoro wiadomo już, że inflacja wcale nie jest przejściowa, to można spodziewać się, że FED zmieni szybciej podejście do polityki monetarnej. Wciąż główna stopa procentowa w USA utrzymana jest w przedziale 0-0,25%. Następne posiedzenie jest zaplanowane na połowę grudnia, tuż po odczycie inflacji za listopad. Jeszcze podczas posiedzenia na początku miesiąca, Komitet podkreślał, że dąży do osiągnięcia i utrzymania inflacji na poziomie 2% w dłuższej perspektywie.

Prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard, powiedział CNBC, że obecnie oczekuje, że amerykański bank centralny podniesie swoją referencyjną stopę procentową dwukrotnie w 2022 roku, po zakończeniu programu skupu obligacji. Oczekiwania rynku na szybszą podwyżkę stóp procentowych w 2022 roku umacniają również dolara, a co za tym idzie osłabiają polską walutę. W piątek, 12 listopada cena za dolara już przekracza 4,05 zł i jest najwyżej od maja 2020 roku. Natomiast notowania USD/EUR są najwyżej od lipca 2020 roku.

Zobacz także: Jak inwestować, gdy wszystkie aktywa są drogie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.