Dywidenda w Assecopoland na akcję w 2024 roku będzie rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 mar 2024, 13:38

Asseco Poland wypłaci dywidendę 19-ty rok z rzędu. Spółka pozytywnie zaskoczyła wysokością wypłaty

W tym roku Asseco Poland S.A. stale rosnący gigant na rynku technologii informacyjnych, ustanowił nowy rekord wypłat dywidendowych na akcję. Pomimo niższej kwocie nominalnej dywidendy w porównaniu do lat ubiegłych, akcjonariusze mogą spodziewać się rekordowej kwoty 3,66 zł na każdą akcję biorącą udział w dywidendzie. Jest to już 19. z rzędu  wypłata do akcjonariuszy.

Rada nadzorcza Asseco Poland, podczas ostatniego spotkania, zaopiniowała pozytywnie wniosek zarządu o podział zysku netto za rok 2023. Zaplanowano, że na dywidendę przeznaczona zostanie kwota 249 580 637,46 zł.

Terminy dnia dywidendy i wypłaty nie są jeszcze znane. Na dywidendę w tym roku trafi około 60% zysku netto, czyli 3,66 zł na jedną akcję. Przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 4,6%. To pozytywna niespodzianka, ponieważ większość inwestorów oczekiwała, że spółka skupi się w tym roku na spłacie zadłużenia, które zaciągnęła na odkupienie akcji własnych od Cyfrowego Polsatu i w związku z tym będzie mniej chętna do dzielenia się zyskiem. W związku jednak z dobrą sytuacją płynnościową największa polska firma informatyczna pozytywnie zaskoczyła inwestorów.
 

Kurs akcji Assecopoland od początku 2023 roku

Assecopoland (1)

Zobacz także: Neuca wypłaci 19. dywidendę z rzędu! Po raz kolejny wyższą od poprzednich 

Dywidenda Asseco Poland bije rekordy mimo nominalnego spadku

Dywidenda w tym roku jest niższa niż w 2023 roku, kiedy to dywidenda wynosiła 291 mln zł, a także niższa od wypłat w 2022 i 2021 r. kiedy do akcjonariuszy trafiło, odpowiednio,  279 mln zł i 258 mln zł. Lecz, dzięki zmniejszonej liczbie akcji w obrocie z powodu odkupu akcji, kwota przypadająca na pojedynczą akcję jest wyższa niż kiedykolwiek.

Od momentu debiutu na GPW, Asseco Poland wypłaciło akcjonariuszom ponad 3 mld zł w formie dywidendy. Jako jedna z nielicznych spółek na GPW, wypłaca regularnie dywidendę od 18 lat i co roku zwiększana jest jest wartość. Sama historia wypłat jest jeszcze dłuższa i sięga aż 1998 r.
 

Dywidendy Asseco Poland

Zobacz także: Dywidendy, terminy wypłat, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost