Dywidenda ASBIS w 2024 r. będzie rekordowa. Zarząd wychodzi na przeciw inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 mar 2024, 10:45

ASBIS wychodzi na przeciw inwestorom. Dywidenda w 2024 r. będzie rekordowa

Zarząd ASBISc Enterprises poinformował o rekomendacji wypłaty finalnej dywidendy z zysku za rok 2023. Do akcjonariuszy trafi rekordowo wysoka kwota 27,75 mln USD. Jest to druga część dywidendy, po zaliczce wypłaconej w grudniu poprzedniego roku.

ASBIS, wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper, oraz dostawca produktów, rozwiązań i usług w dziedzinie ICT oraz IoT, proponuje wypłatę dywidendy. Druga część wypłaty, po zaliczce przekazanej w grudniu, sięgnie 0,30 USD na akcję. Przekłada się to na całościową wypłatę z zysku za 2023 r. w wysokości 0,50 USD na akcję. Oznacza to przekazanie inwestorom rekordowo wysokiej sumy 27,75 mln USD.

„ASBIS już od 7 lat nieprzerwanie dzieli się z akcjonariuszami swoimi zyskami. Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, a nasze zyski od kilku lat kształtują się na bardzo wysokich poziomach, dlatego też zdecydowaliśmy się na zarekomendowane wypłaty dywidendy na rekordowym poziomie” – mówi Serhei Kostevitch, CEO Grupy ASBIS.

„Pozostały zysk przeznaczymy na dalszy rozwój Grupy ASBIS, w tym m.in. na nowe inwestycje w Afryce, Azji Centralnej, dalszy rozwój Breezy oraz AROS, czyli naszej dywizji robotycznej” – dodaje.

ASBiS dywidenda (1)

Stabilne i regularne wypłaty dywidendy

Tegoroczna decyzja o wypłacie dywidendy stanowi kontynuację trendu regularnych wypłat. ASBiS dzieli się nieprzerwanie zyskiem od 2017 r. ale historia wypłat jest znacznie dłuższa i sięga aż 2008 r. kiedy to akcjonariusze otrzymali pierwszą dywidendę. Data wypłaty nie została jeszcze ustalona.

W tym roku do akcjonariuszy trafi ok. 52% skonsolidowanego zysku netto, czyli znacznie większy odsetek niż w poprzednim roku obrotowym. Świadczy to o utrzymaniu postanowień zarządu dotyczących regularnych i nieprzerywanych wypłat coraz wyższej wysokości, mimo odpisów aktualizacyjnych dokonanych na zysku netto w 2023 r.

Dywidendy Asbis

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost