Dywidendy 2020 - dwie spółki gamingowe z GPW zapowiedziały wypłatę zysków
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
22 kwi 2020, 06:00

Dywidendy 2020 - dwie spółki gamingowe z GPW zapowiedziały wypłatę zysków

Już dwie spółki gamingowe ogłosiły wypłatę dywidendy. W tę branżę kryzys uderzył najsłabiej, więc rośnie szansa na dzielenie się zyskiem akcjonariuszami przez coraz większe grono producentów gier video.

Gaming wciąż jest postrzegany jako sektor wzrostowy, ale z roku na rok coraz więcej spółek zamierza dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Dwie spółki z notowanych na GPW z tego sektora już zadeklarowały chęć wypłaty zysku. Prawdopodobnie jeszcze przynajmniej dwie kolejne mogą ogłosić dywidendę w najbliższym czasie.

Zobacz także: Stabilne spółki wypłacające dywidendy w cenie jak nigdy. 9 firm, które wypłacą zyski, a ich kurs zanegował całą panikę koronawirusa 

Dywidendy od producentów gier

Mimo obaw o sytuację rynkową, dywidendę zadeklarował zarząd Ten Square Games #TEN. Spółka zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 27 mln zł. Przekłada się to na wypłatę 3,87 zł na akcję.

Warto zauważyć, że w 2019 r. zysk netto spółki znacząco wzrósł, lecz kwota dywidendy pozostała na tym samym poziomie, co rok wcześniej. Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową, spółka może wypłacić do 75% skonsolidowanego zysku netto i tak też zrobiła w ubiegłym roku. Tym razem akcjonariusze otrzymają więc połowę mniejszą wypłatę (36% zysku netto). Zarząd uzasadnia zatrzymanie 46 mln zł w spółce przyszłymi potrzebami finansowymi, ale też niepewną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Sygnał jest prosty, Ten Square Games chce więcej inwestować.

Dywidendę otrzymają akcjonariusze posiadający akcje spółki na rachunku maklerskim po sesji w dniu 27 maja. Wypłata nastąpi 10 czerwca 2020 roku. Relatywnie niski poziom zaproponowanej dywidendy i jednoczesny wzrost kursu sprawia, że stopa dywidendy wynosi obecnie zaledwie ok. 1%.

Drugą spółką z branży gamingowej, która zdecydowała się na rekomendację dywidendy, jest Ultimate Games #ULG z grupy PlayWay. To będzie już druga wypłata zysku przez spółkę. W tym roku inwestorzy otrzymają 40 gr na akcję, czyli o 5 gr więcej w porównaniu do 2019 roku.

Mimo wyższej kwotowo wypłaty, akcjonariusze mogą być rozczarowani poziomem zaproponowanej dywidendy. Spółka w polityce dywidendowej zakłada bowiem wypłatę do 75% zysku netto, ale w tym roku na dywidendę zostało przeznaczone tylko ok. 49% zysku. Decyzja o zmniejszeniu procentu wypłacanego zysku podyktowana jest głównie potrzebami finansowymi. Spółka zamierza bowiem zapewnić sobie pełną swobodę finansową, która pozwoli na realizację jej strategii:

„Zarząd zaznacza, że chcąc realizować skokowy wzrost przychodów a co z tym związane zwiększać ilość wydawanych tytułów do min. 100 rocznie wymagane jest większe zaangażowanie kapitałowe w nowe produkcje, stąd też propozycja wypłaty dywidendy jedynie na poziomie 0,4 zł na jednej walor (tj. ok. 49% zysku wobec 75% wskazanych w polityce dywidendowej)” - czytamy w komunikacie spółki.

Także w przypadku Ultimate Games poziom dywidendy, w porównaniu do kursu akcji, jest niski. Stopa dywidendy wynosi obecnie niespełna 2%. Dywidenda zostanie przyznana akcjonariuszom posiadającym akcje spółki w dniu 1 lipca. Wypłata nastąpi 17 lipca 2020 r.

Zobacz także: 15 spółek, które zrezygnowały z dywidendy w 2020 roku, oraz 26, które ją wypłacą, pomimo epidemii COVID-19

Jakie inne spółki gamingowe mogą wypłacić dywidendę w tym roku?

W zeszłym roku dywidendą podzieliły się zaledwie 4 spółki z branży gamingowej. W tym roku, oprócz dwóch powyższych, prawdopodobnie możemy też liczyć na dywidendę z PlayWay #PLW. Do tej pory nie wpłynęła deklaracja zarządu, ale poprawa wyników finansowych przy jednoczesnym zwiększeniu zapasów gotówki, daje nadzieję na dywidendę także w 2020 r.

Dużą niewiadomą jest wypłata dywidendy przez CD PROJEKT #CDR. Spółka dzieli się zyskiem nieregularnie. Pierwszą w historii wypłatę otrzymali akcjonariusze w 2017 roku, a następną w 2019 roku. W związku z produkcją flagowej produkcji Cyberpunk 2077 poziom gotówki w spółce spadł o jedną piątą. Jednocześnie premiera gry została przełożona na wrzesień. Jednak poziom zainteresowania tytułem napawa optymizmem i może zachęcić zarząd do kolejnej - prawdopodobnie ponownie symbolicznej - dywidendy.

Kursy spółek z branży gamingowej wyglądają tak, jakby nie dotknął ich kryzys związany z pandemią. Jednak nieliczne wypłaty zysku zostały ograniczone. Czy inne studia deweloperskie dołączą do grona gamingowych spółek dywidendowych pozostaje więc pod znakiem zapytania. Do tej pory mamy potwierdzone zaledwie dwie deklaracje zarządów.
 

SpółkaZaproponowana dywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyDzień wypłaty dywidendy
Ten Square Games (TEN)3,78 zł27.05.20201,0%10.06.2020
Ultimate Games (ULG)0,40 zł1.07.20201,7%17.07.2020

Zobacz także: Dywidendy: lista wypłat dywidendy w 2020 r., artykuły w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.