DZIEŃ NA FX/FI: Rynki pod wpływem minutes Fedu; EUR/PLN spadł do 4,263 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 maj 2024, 16:50

DZIEŃ NA FX/FI: Rynki pod wpływem minutes Fedu; EUR/PLN spadł do 4,263

Po porannym niewielkim osłabieniu polskiej waluty, po południu złoty umocnił się i kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,263. Rentowności obligacji skarbowych rosły wzdłuż całej krzywej, o 2-6 pb. Zdaniem ekonomistów, na czwartkową sesję największy wpływ miał wydźwięk opublikowanych w środę minutes z posiedzenia Fed, które sugerują, że niektórzy członkowie FOMC są za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby.

Z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że niektórzy uczestnicy posiedzenia wspominali o chęci dalszego zaostrzenia polityki monetarnej, gdyby ryzyko dla inflacji zmaterializowało się. Z minutes wynika, że wielu uczestników pozostaje niepewnych co do wpływu wysokich stóp procentowych na gospodarkę.

"Od rana wybrzmiewają echa wczorajszych minutes Fedu, które wprowadziły większą niepewność, co będzie się dziać ze stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze przed publikacją minutes dolar umacniał się wobec euro i wykonał dosyć spory ruch, a dziś rano nastąpiło jeszcze dalsze, delikatne zejście eurodolara w dół, ale potem sytuacja odwróciła się i dolar zaczął się osłabiać" - powiedziała PAP Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

"Rynki finansowe obawiały się minutes, obawy się sprawdziły, ale wygląda na to, że w przypadku eurodolara inwestorzy doszli do wniosku, że trochę przesadzili, stąd niewielkie odreagowanie" - dodała.

Jej zdaniem, nastroje na rynku poprawiły dobre wyniki Nvidii, chipowego giganta. Spółka osiągnęła zysk na akcję (EPS) 6,12 USD, przebijając oczekiwania na poziomie 5,59 USD. Ponadto spółka ogłosiła kolejne ambitne prognozy na drugi kwartał.

Jak ocenia Monika Kurtek, polskie aktywa były w czwartek przede wszystkim pod wpływem rynków bazowych.

"Publikowane dzisiaj dane krajowe, jak również wydarzenia związane z wnioskiem o TS dla prezesa NBP, nie miały wpływu na notowania naszych aktywów" - powiedziała.

Marszałek Sejmu poinformował w Sejmie dziennikarzy, że kieruje wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Oznacza to formalne rozpoczęcie procedury sejmowej w tej sprawie.

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 r. wzrosła o 4,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,8 proc. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 5,1 proc. i wzrost o 0,1 proc. w ujęciu mdm.

GUS poinformował też, że produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2024 r. spadła o 2,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,0 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rdr o 3,7 proc. i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 5,1 proc.

RYNEK DŁUGU

"Po wzroście niepewności co do ruchu Fed w kolejnych miesiącach mamy dziś wzrost rentowności obligacji, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w strefie euro. Nasz rynek zachowuje się podobnie. Rentowności naszych papierów rosną wzdłuż całej krzywej od 2 do 6 pb." - powiedziała Monika Kurtek.

"Mieliśmy też aukcję Ministerstwa Finansów. Aukcja poszła nieźle, ale nie miała dużego wpływu na notowania naszych obligacji, które wyraźnie znajdują się pod wpływem tego, co dzieje się na rynkach bazowych" - dodała.

MF na czwartkowym przetargu sprzedało pięć serii obligacji za 10 mld zł, przy popycie 11,5 mld zł.

Jak ocenia Monika Kurtek, w piątek możliwe jest odreagowanie na rynku obligacji i niewielkie osłabienie polskiej waluty.

"Mamy koniec tygodnia i możemy spodziewać się zwiększenia awersji do ryzyka, jak zwykle przed weekendem. W związku tym, być może dolar powróci do umocnienia, co złotemu mogłoby trochę zaszkodzić" - powiedziała ekonomistka.

"Mogą nastąpić spadki rentowności obligacji. Wzrost awersji do ryzyka łączy się często z relokacją środków w bezpieczniejsze papiery, czyli obligacje skarbowe. Ponadto, po dzisiejszych wzrostach może przyjść odreagowanie" - dodała.

czwartekczwartekśroda
16:3609:0214:12
EUR/PLN4,26364,27034,269
USD/PLN3,93473,94383,9429
CHF/PLN4,30524,31074,3097
EUR/USD1,08361,08281,0827
OK04265,35 5,30*5,31
WS04295,595,495,5
DS10335,745,675,67

*dane z 22.05.2024

(PAP Biznes)

pam/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost