DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie rosną; w Azji przewaga wzrostów indeksów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2024, 08:43

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty w Europie rosną; w Azji przewaga wzrostów indeksów

Kontrakty w Europie zwyżkują, a indeksy w Azji są przeważnie na plusach i są na drodze do zakończenia trzeciego z rzędu tygodnia ze wzrostami. Inwestorzy analizują informacje o potencjalnych cłach USA dla Chin oraz perspektywy dla stóp proc. w USA po danych z rynku pracy.

Kontrakty na Stoxx 50 Europe rosną o 0,18 proc., na FTSE 100 idą w górę o 0,29 proc., na CAC 40 zwyżkują o 0,31 proc., a na DAX zyskują 0,24 proc.

W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,41 proc. W Chinach indeks SSEC stracił 0,06 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng zwyżkuje o 1,97 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI wzrósł 0,6 proc. W Indiach indeks Sensex zniżkuje o 0,36 proc. Giełdy w Azji kontynuują trzeci tydzień wzrostów.

Agencja Bloomberga podała, że prezydent USA Joe Biden ma również ogłosić już w przyszłym tygodniu nowe cła dla Chin ukierunkowane na sektory strategiczne, w tym samochody elektryczne, baterie i panele fotowoltaiczne, a także oczekuje się, że pełne ogłoszenie w dużej mierze utrzyma istniejące cła. Administracja Bidena dodała w czwartek 37 chińskich podmiotów do listy ograniczeń handlowych.

W czwartek Bloomberg News poinformował, że Chiny rozważają propozycję zwolnienia inwestorów indywidualnych z płacenia podatku od dywidend od akcji Hongkongu kupowanych za pośrednictwem Stock Connect.

Dolar tracił na wartości, gdy nowe oznaki łagodzenia sytuacji na rynku pracy w USA podsyciły optymizm co do obniżek stóp procentowych w tym roku przed kluczowymi danymi o inflacji za kwiecień, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

„Po okresie niezwykłej siły i odporności coraz częściej pojawiają się oznaki wskazujące, że amerykański rynek pracy może zacząć się osłabiać” – powiedział Ryan Brandham, szef ds. globalnych rynków kapitałowych na Amerykę Północną w Validus Risk Management.

„Czas pokaże, czy będzie to jednorazowy przypadek, czy też część prawdziwego ochłodzenia na rynku pracy. Inwestorzy mogli przyzwyczaić się do myślenia, zgodnie z którym Fed będzie czekał do września z obniżką stóp procentowych, ale to nie znaczy, że mogą czekać w nieskończoność” – powiedział analityk Chris Larkin z ETrade.

Prezes Fedu w San Francisco Mary Daly powiedziała, że stopy procentowe obecnie ograniczają aktywność gospodarczą, ale powrót inflacji do poziomu docelowego może zająć więcej czasu.

PKB Wielkiej Brytanii w I kw. wzrósł o 0,6 proc. kdk - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że PKB wzrośnie o 0,4 proc. wobec -0,3 proc. w IV kw.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,05 proc. do +0,15 proc.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,85 proc., czyli o 331 punktów i wyniósł 39.387,76 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,51 proc. i wyniósł 5.214,08 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,27 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.346,26 pkt.

Dolar umacnia się o 0,01 proc. wobec koszyka walut do 105,23 pkt.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,02 proc. do 155,60.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 0,82 proc. do 79,91 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,72 proc. do 84,49 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości