DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; na rynkach pozytywny sentyment | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 maj 2024, 14:15

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA zwyżkują; na rynkach pozytywny sentyment

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak indeksy w Europie. Na rynkach panuje pozytywny sentyment, a inwestorzy liczą na utrzymanie się obecnych wzrostów. Ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,29 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,2 proc., a na Nasdaq Comp. zyskują 0,37 proc.

„W obecnym kontekście ważne jest pytanie: czy jesteśmy we wczesnym etapie długoterminowej hossy, czy nie? Czujemy się komfortowo, mówiąc to w taki dzień, ale naszym zdaniem tak jest” – powiedział Chris Hyzy, dyrektor ds. inwestycji w Merrill i Bank of America Private Banku.

„Dynamika przepływów w połączeniu z mniejszą zmiennością na rynku obligacji oznacza, że ci, którzy mają zamiar sprzedawać w maju, są już na 3-proc. minusie. Chociaż wiele powodów sprawia, że może to wydawać się kuszące, granie na spadek nowego szczytu pozostaje niebezpieczne” – powiedział Carl Dooley, dyrektor ds. handlu na region EMEA w TD Cowen.

Akcje Novavax rosną o 120 proc. przed sesją po ogłoszeniu, że podpisano wielomiliardową umowę z firmą Sanofi na wspólną komercjalizację szczepionki na Covid od przyszłego roku. Sanofi zapłaci firmie Novavax z góry 500 mln dolarów oraz kwotę dodatkową do 700 mln dolarów. Suma ta stanowi mniej więcej dwukrotność obecnej kapitalizacji rynkowej Novavax, wynoszącej 627 mln dolarów.

Nvidia zyskuje 1,5 proc. przed sesją po tym, jak firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, największy na świecie producent chipów i główny dostawca Nvidii, odnotowała prawie 60-proc. wzrost kwietniowej sprzedaży.

Akamai Technologies spada o 9 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak spółka zaprognozowała przychody i zyski w drugim kwartale poniżej szacunków Wall Street, przewidując słaby popyt na jej usługi dostarczania treści.

SoundHound AI, którego technologia umożliwia ludziom konwersacyjną interakcję z produktami takimi jak telefony i samochody, zyskuje 15 proc. przed sesją po tym, jak przychody za pierwszy kwartał przekroczyły szacunki rynkowe.

W czwartek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,85 proc., czyli o 331 punktów i wyniósł 39.387,76 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,51 proc. i wyniósł 5.214,08 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,27 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.346,26 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 12,78 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,77 proc., niemiecki DAX idzie w górę o 0,63 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,75 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,84 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,88 proc. Indeks jest na drodze do zakończenia tygodnia z ponad 3-proc. wzrostem.

Surowce podstawowe rosną o 1,1 proc. wobec wyższych cen metali, podczas gdy akcje spółek energetycznych zwyżkują o 1,2 proc., śledząc wzrost cen ropy.

Anglo American zyskuje 2 proc. po tym, jak podano, że gigant górniczy Rio Tinto rozważa złożenie oferty przejęcia brytyjskiej spółki wydobywczej.

Grupa Iveco rośnie o 4 proc. po tym, jak włoski producent samochodów ciężarowych i autobusów odnotował wyższy od oczekiwań zysk operacyjny w pierwszym kwartale, przy poprawie marży we wszystkich segmentach działalności.

Zalando zyskuje 2,5 proc. po tym, jak Berenberg podniósł rekomendację dla akcji niemieckiego detalisty internetowego do „kupuj” z „trzymaj”.

Akcje firmy Getinge, zajmującej się technologią medyczną, spadają o 11 proc. po tym, jak amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa dotyczące urządzeń kardiologicznych firmy.

Brytyjski portal o nieruchomościach Rightmove traci 5 proc. po obniżeniu szacunków wzrostu średniego przychodu od reklamodawcy (ARPA) w 2024 roku.

Symrise spada o 2 proc. po tym, jak Berenberg obniżył rekomendację dla akcji niemieckiego producenta zapachów do „trzymaj” z „kupuj”.

Dolar umacnia się o 0,04 proc. wobec koszyka walut do 105,27 pkt.

Eurodolar osłabia się o 0,03 proc. do 1,0777.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,07 proc. do 155,74.

Kurs funta zwyżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,2527.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb. do 4,47 proc. Dochodowość 30-letnich UST rośnie o 1 pb. do 4,61 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -36 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -95 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,49 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o 0,64 proc. do 79,77 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,52 proc. do 84,32 USD/b.

Rynki wyceniają 70 punktów bazowych obniżek stóp procentowych EBC w 2024 r. i 45 pb. obniżek przez Fed.

„Po okresie niezwykłej siły i odporności coraz częściej pojawiają się oznaki wskazujące, że amerykański rynek pracy może zacząć się osłabiać” – powiedział Ryan Brandham, szef ds. globalnych rynków kapitałowych na Amerykę Północną w Validus Risk Management.

„Czas pokaże czy będzie to jednorazowy przypadek, czy też część prawdziwego ochłodzenia na rynku pracy. Inwestorzy mogli przyzwyczaić się do myślenia, zgodnie z którym Fed będzie czekał do września z obniżką stóp procentowych, ale to nie znaczy, że mogą czekać w nieskończoność” – powiedział analityk Chris Larkin z ETrade.

Prezes Fedu w San Francisco Mary Daly powiedziała, że stopy procentowe obecnie ograniczają aktywność gospodarczą, ale powrót inflacji do poziomu docelowego może zająć więcej czasu. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości