Armia USA stworzyła fundusz inwestycyjny, który będzie inwestować w nowe technologie

US Air Force założyło fundusz venture capital, który będzie inwestować w nowe technologie

Amerykańskie lotnictwo wojskowe utworzyło fundusz venture capital. Lokuje on kapitał w obiecujących start-upach, których innowacje mogą zostać wykorzystane w ramach techniki wojskowej.

Departament obrony narodowej USA rozpoczął starania zmierzające w kierunku unowocześnienia armii. Uważa, że nie dokona tego bez wykorzystania mądrości i innowacyjności Doliny Krzemowej.

Jak amerykańska armia inwestuje w technologiczne start-upy?

AFVentures to oddział US Air Force, a dokładniej odnoga AFWerx – ramienia amerykańskiego lotnictwa wojskowego, które jest odpowiedzialne od 2017 roku za rozwój techniki wojskowej. AFWerx przez lata współpracowało z firmami Boeing i Raytheon. Jednakże czas płynie nieubłaganie i rozpoczęła się już trzecia dekada XXI wieku, więc głównodowodzący wraz z urzędnikami z deaprtamentu obrony doszli do wniosku, że potrzebny jest bardziej dynamiczny rozwój i przyjmowanie ekspozycji na najnowsze, najbardziej innowacyjne rozwiązania m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa czy cyber-uzbrojenia.

AFVentures to jedyny w swoim rodzaju fundusz VC - ma się zająć udzielaniem pomocy małym start-upom, które walczą o uzyskanie kontraktu czy zlecenia na swoje produkty i usługi od departamentu obrony. Tenże 5-etapowy proces jest znany z tego, że trwa długo i jest bardzo kompleksowy – amerykańska armia jest wymagająca, dokładna, nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto. Nie da się też ukryć, że spora w nim doza biurokracji, która nie jest cechą li tylko polskiej czy europejskiej administracji.

Wielkim korporacjom łatwiej jest przejść przez ten proces bez szkody, tymczasem małe firmy mogą go po prostu nie przetrwać bez zewnętrznego wsparcia. Amerykański biznes ukuł nawet określenie „dolina śmierci”, dotyczące okresu oczekiwania pomiędzy złożeniem aplikacji a oczekiwaniem na kontrakt z departamentu obrony USA! Konieczność przejścia przez tą dolinę powoduje, że wiele małych firm technologicznych w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości starania się o taki kontrakt.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego innowacyjne start-upy nie chcą zostawać podwykonawcami amerykańskiej armii. Fundusze VC zazwyczaj poszukują jako celów inwestycyjnych firm, które mają szansę oferować wysokomarżowe produkty i usługi. Start-upy które złapią kontrakt z departamentem obrony nie mają szans na wysokie marże i wysokie zyski. To oznacza, że wiele technologii, które mogłyby zostać z powodzeniem wykorzystane, nigdy nie trafia do amerykańskiej armii (i nie są one też komercjalizowane, czyli przepadają).

Generalnie można więc podsumować, że AFVentures powstało po to, by pomóc start-upom przejść przez „dolinę śmierci”. Od 2018 roku ten podmiot udzielił pomocy 1,4 tys. małych firm na kwotę 710 mln USD. Pomaga on także start-upom w przejściu przez wszelkie przeszkody natury formalno-prawnej. Z raportem AFVentures za rok 2020 można zapoznać się TUTAJ. Podmiot ten inwestuje głównie w firmy zajmujące się sztuczną inteligencją oraz IT i technologiami kosmicznymi.

Zakres inwestycji AFVentures na tle branży VC

zakres

Źródło: AFVentures

Zobacz także: 12 spółek, które wypłacą wysoką dywidendę. Sezon dywidendowy 2021 się rozkręca

AFVentures trzyma rękę na pulsie

Dyrektor AFVentures mjr Jason Rathje przekonuje, że podmiot którym kieruje na bieżąco kontaktuje się z ludźmi z branży VC chcąc trzymać rękę na pulsie. „Chcemy wiedzieć, dokąd zmierza rynek, czego szuka sprytny kapitał. Oczywiście, wiemy też czego chcą siły zbrojne i staramy się łączyć te dwie siły, z korzyścią dla nich obu” – twierdzi.

Zdaniem mjr Rathje, pomoc jaką otrzymują niektóre start-upy od AFVentures sprawia, że – wbrew pozorom – stają się one atrakcyjnym partnerem także na rynku prywatnym. Z badań wynika, że firmy które otrzymały kontrakty rządowe dzięki AFVentures potem dostały zamówienia na 2,2 mld USD z rynku prywatnego.

Amerykańskie media uważają, że powstanie AFVentures dowodzi nie tylko tego, iż departament obrony coraz poważniej myśli o wykorzystywaniu nowych technologii. Chodzi też o to, że głównym zagrożeniem dla USA nie są już grupy terrorystyczne, tylko (ponownie) inne mocarstwa – Chiny i Rosja. Szczególnie to pierwsze rośnie w siłę i potrafi wykorzystywać moc umysłów z branży technologicznej.

Ciekawe, czy w Polsce doczekamy się takiego rozwiązania? Naszej armii z pewnością by się ono przydało…

Autor inspirował się tekstem „Why the Air Force has its own venture capital fund” z portalu Fast Company.

Zobacz także: Indie chcą zakazać obrotu kryptowalutami. Czy to się może w ogóle udać?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost