Fundusze Inwestycyjne giełdowych TFI w 2020 roku spisały się dobrze

Fundusze inwestycyjne giełdowych TFI w 2020 roku spisały się dobrze i przeważnie dały zarobić

Inwestorzy, którzy zaufali w 2020 roku giełdowym towarzystwom funduszy inwestycyjnych jak Quercus, Skarbiec zy Ipopema, nie mogą narzekać.

Jak spisały się w ubiegłym roku fundusze i subfundusze otwarte, prowadzone przez TFI notowane na giełdzie? Sprawdzamy, bo to jest bardzo ważne w kontekście przychodów, a więc i wyników giełdowych TFI. Im lepsze wyniki osiągają ich fundusze, tym większych napływów środków mogą się TFI spodziewać. Im większe napływy, tym większe przychody z zarządzania aktywami, a więc tym lepsze wyniki finansowe samych spółek.

Oczywiście, jak zwykle, do wykonania zestawienia korzystaliśmy z portalu Analizy.pl.

Quercus TFI: agresywne zarządzanie przyniosło dobre efekty

W ofercie Quercusa rzuca się w oczy przede wszystkim wynik funduszu Quercus Agresywny, który zarobił 30,8% i w dużej mierze spełnił w 2020 roku pokładane w nim nadzieje na dynamiczny wzrost wartości jednostki, osiągany przy dużym ryzyku. Zadowoleni powinni być także uczestnicy funduszu Quercus Global Growth (+28,75%). Tylko lekkie rozczarowanie mogą odczuwać posiadacze jednostek funduszu Quercus Gold, który zarobił w ubiegłym roku 18,6%, podczas gdy uncja złota wyceniana w USD urosła o 25,14%.
 

Stopy zwrotu funduszy Quercus TFI: TOP 3 za 2020 rok

q top3

Źródło: Analizy.pl

Jeśli chodzi o trzy najsłabsze fundusze z oferty Quercusa w 2020 roku, to trudno mieć pretensje do Quercus Ochrony Kapitału, że… zrobił to, co do niego należało (+1,74%, czyli ochronił kapitał w burzliwym roku). Podobnie trudno mieć pretensje do funduszu Quercus lev, który z lewarem gra na wzrost WIG20. Czemu jednak Quercus short zanotował blisko -6% straty, tego już nie sposób pojąć…
 

Stopy zwrotu funduszy Quercus TFI: ostatnia 3 za 2020 rok

q last3

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Portfel 7 spółek, które wytypowaliśmy w 2020 roku, przyniósł 34%. Wkrótce zestawienie na 2021 rok

Ipopema TFI: globalne megatrendy dały zarobić

Jeśli chodzi o Ipopemę, to wyniki funduszy wyglądają przyzwoicie. Fundusz akcji globalnych Ipopema Globalnych Megatrendów wypracował najlepszy wynik (+23,17%), a bardzo dobrze spisały się dwa fundusze mieszane (patrz tabelka). Nieźle wyglądają również wyniki funduszy dłużnych, które zarobiły od 1,5% do 5,5%, podczas gdy grupa funduszy papierów dłużnych polskich uniwersalne w 2020 roku zarobiła średnio 1,5%.
 

Stopy zwrotu funduszy Ipopema TFI: TOP 3 za 2020 rok

ipopema top3

Źródło: Analizy.pl
 

Jeśli chodzi o fundusze z oferty Ipopema TFI, które zachowały się najsłabiej w 2020 roku, to znajdujemy tam Ipopema m-Indeks, który naśladuje mWIG40 i jego stopa zwrotu jest zrozumiała. Lekkim rozczarowaniem jest na pewno wynik Ipopema Portfel Polskich Funduszy (-3,3%), podobnie jak i wynik Ipopema Short Equity, który stracił aż -8,22% na szortowaniu indeksu WIG20, który… poszedł w dół o -7,7%.
 

Stopy zwrotu funduszy Ipopema TFI: najgorsze 3 za 2020 rok

ipopema last3

Źródło: Analizy.pl

Skarbiec TFI: spółki wzrostowe były hitem

Kolejny już rok z rządu koniem pociągowym dla całej oferty Skarbiec TFI jest fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych, który spisuje się wręcz rewelacyjnie. W 2020 roku wypracował zysk w wysokości 122%, co zawstydza inne krajowe fundusze. Jednakże w ofercie Skarbca były także inne fundusze, które spisały się nad wyraz dobrze, jak Skarbiec Małych i Średnich Spółek (zarobił blisko 54%, podczas gdy mWIG40 urósł o 1,75%) czy Skarbiec Top Brands (41,4% zysku, przy benchmarku 10% w skali roku).
 

Stopy zwrotu funduszy Skarbiec TFI: TOP 3 za 2020 rok

skarbiec top3

Źródło: Analizy.pl
 

Generalnie, fundusze Skarbiec TFI w 2020 roku nie zawodziły. Nawet jeśli popatrzymy na 3 najsłabsze (które przyniosły najbardziej skromne stopy zwrotu), to… trudno mieć do nich pretensje. Skarbiec Konserwatywny zarobił 2,24%, a Skarbiec Global High Yield Bond ledwie 0,37%, ale to nie są jakieś tragiczne wyniki na tle konkurencji (najlepszy konkurent tego pierwszego zarobił 8,3%, ale najgorszy zamknął rok 2020 ze stratą -0,6%). Z kolei Skarbiec Rynków Surowcowych stracił aż -14,5%, ale indeks do którego się benchmarkuje spadł o około -10%.
 

Stopy zwrotu funduszy Skarbiec TFI: ostatnia 3 za 2020 rok

skarbiec last3

Źródło: Analizy.pl

W zestawieniu pomijamy Altus TFI, które ma odebraną licencję na zarządzanie aktywami. Trzeba jednak podkreślić, że Rockbridge TFI, które jest kontrolowane przez Altus TFI, radzi sobie w zakresie zarządzania aktywami całkiem nieźle, a jeden z funduszy – Rockbridge Gier i Innowacji – zajął 3. miejsce wśród najlepszych funduszy 2020 roku pod względem stopy zwrotu (wypracował 69,15% zysku).

Zobacz także: Oto najlepsze i najgorsze fundusze inwestycyjne 2020 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost