Historia Charliego Mungera pokazuje, że w życiu i inwestowaniu najważniejsza jest mocna psychika
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
22 maj 2020, 06:50

Historia Charliego Mungera pokazuje, że w życiu i inwestowaniu najważniejsza jest mocna psychika

Wiara w siebie i patrzenie z optymizmem w przyszłość. Oto podstawa do podnoszenia się po porażkach i do odnoszenia sukcesu w życiu i w inwestowaniu. Widać to po historii Charliego Mungera, partnera biznesowego Warrena Buffetta.

Uważasz, że spadło na Ciebie wiele nieszczęść? Że życie Ci się nie udaje, że masz pecha? Że gorzej być już nie może? Zastanawiasz się, jak w takich warunkach inwestować, skoro ciężko jest w ogóle znieść ciężar istnienia?

To poznaj historię Charliego Mungera. Jest on partnerem biznesowym Warrena Buffetta od ponad 60 lat. Znany chyba niemal wszystkim, którzy interesują się inwestowaniem. Jednak nie wszyscy znają niezwykłą historię jego życia. Tuż po 30-ce świat Mungera się walił…

Rozwód i śmierć synka

W 1953 roku, w wieku 29 lat, Charlie Munger wziął rozwód z Nancy Huggins. Był żonaty przez 8 lat, miał z Nancy trójkę dzieci. To wydarzenie go zniszczyło finansowo, nie miał prawie nic. Ale to był dopiero początek kłopotów.

Jako że nieszczęścia lubią chodzić parami, choroba dotknęła jego 9-letniego synka Teda. Jego dziecko zachorowało na raka. Niestety, lata 50-te XX wieku to był czas, kiedy na większość nowotworów nie było żadnych leków. Przez wiele tygodni Munger jeździł do synka do szpitala i – jak wspominają jego przyjaciele – często płakał, cierpiąc razem ze swoim dzieckiem. W końcu nadeszła ta straszna chwila - synek Mungera zmarł…

Munger miał 32 lata i nie miał nic. Był rozbity psychicznie po śmierci synka. Jeździł zardzewiałym żółtym Pontiakiem, z którego żarty stroiła sobie nawet jego najbliższa rodzina.

Zobacz także: Charlie Munger: „Biznes jest w szoku, inwestorzy powinni obserwować dalszy rozwój sytuacji rynkowej wypatrując okazji”

Biznesowa porażka i usunięcie oka

Munger jednak nie poddawał się. Życie go nie rozpieszczało, ale on postanowił z optymizmem iść naprzód. Poznał nową kobietę, Nancy Barry, którą pojął za żonę. Mieli czwórkę dzieci (Nancy zmarła w 2010 roku). W 1968 roku odszedł ze spółki zajmującej się obrotem nieruchomościami Munger, Tolles & Olson, i skoncentrował się na inwestowaniu.

Wszedł w spółkę z Jackiem Wheelerem i założył firmę inwestycyjną Wheeler, Munger, and Co., która w 1973 poniosła 32% straty, i ponowiła wynik rok później. Ta spółka nie odniosła sukcesu. A jako że nieszczęścia lubią chodzić parami, Mungera dotknęła zaćma. Po operacji oka doskwierały mu silne bóle. Wraz z lekarzami podjął decyzję o usunięciu gałki ocznej. Od tamtego czasu cały czas jego drugie oko jest zagrożone przeciążeniem i ślepotą, dlatego Munger nauczył się alfabetu Braille'a.

Charlie Munger nigdy się nie poddał

Pomimo tych nieszczęść Munger się nie poddawał. Piął się po szczeblach kariery w Wesco Financial Corporation, gdzie został prezesem. Potem poznał Warrena Buffetta.

Munger został miliarderem i jednym z najbardziej poważanych inwestorów w historii. Jego majątek, skupiony głównie w akcjach BRK, jest wart około 1,6 mld USD (wg Forbesa to mu daje 1 335 miejsce wśród najbogatszych ludzi na świecie). Przeszedł też do historii jako filozof, bo książkę z jego mądrościami „Poor Charlie's Almanack: The Wit and Wisdom of Charles T. Munger” czytają nie tylko miłośnicy inwestowania. Działa charytatywnie na wielką skalę, często dając różnym instytucjom miliony dolarów pod postacią… akcji Berkshire Hathaway.

Warren Buffett wielokrotnie powtarzał, że to właśnie Charlie Munger sprawił, iż sama Wyrocznia z Omaha inwestuje tak dobrze. Buffett jest przekonany, że gdyby nie Munger, to skala działalności Berkshire Hathaway nie byłaby tak gigantyczna.
 

munger forbes

Źródło: Forbes

Teraz drogi Czytelniku, porównaj nieszczęścia jakie spadły na Ciebie z tym, czego doświadczył Charlie Munger. Być może Twój los jest jeszcze gorszy, ale… Skoro Charlie z tego wyszedł, przeciwstawił się złemu losowi i został cenionym inwestorem, to Ty także masz na to szansę. Historia Mungera uczy, że wychodzenie z życiowych kłopotów zaczyna się od swojej postawy: od wiary w siebie i optymistycznego patrzenia w przyszłość. Bez tego nic się nie uda.
 

Zobacz także: Charlie Munger nie jest zainteresowany akcjami Tesli. Mimo to uważa, że Elon Musk jest odważny i błyskotliwy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost