MF dementuje plotki o podwyżce podatku od najmu nieruchomości
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
13 cze 2024, 12:14

Ministerstwo Finansów dementuje plotki o podwyżce podatku od wynajmu mieszkań

Krążące w sieci plotki o tym, że Ministerstwo Finansów myśli o podwyżce podatku dla rozliczających najem mieszkania okazują się nieprawdą. Resort odcina się od wszelkich spekulacji i dementuje krążące w sieci doniesienia.

Wczoraj Money opublikowało materiał o rzekomych planach podwyżki podatków dla osób, które rozliczają najem mieszkań ryczałtem. Okazuje się, że głosy, jakoby trwały rozmowy o podniesieniu ryczałtu za wynajem, nie do końca są zgodne z prawdą. Jak przytaczają źródła, miałoby to zwiększyć budżet państwa oraz zachęcić Polaków odejść od inwestowania w rynek mieszkaniowy. Ministerstwo Finansów dementuje te plotki.
 

Zobacz także: Akcja kredytowa wyhamowuje. BIK podał dane o liczbie zapytań o kredyty hipoteczne w maju

Resort finansów dementuje plotki

Serwis money.pl podał, że jak podają ich źródła, w MF trwają rozmowy nad podniesieniem podatku w formie ryczałtu za najem mieszkania. Według autorów artykułu minister Andrzej Domański, chciałby zwiększyć przepływy finansowe do budżetu państwa oraz odwieść część osób od inwestowania w nieruchomości i zachęcić do inwestycji na rynku kapitałowym.

Resort krótko i zwięźle odpowiedział na zarzuty, dementując plotki i twierdząc, że MF „nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań”. Ponoć, obecne 8,5% ryczałtu należy zmienić, by poziom był spójny z przyszłym, obniżonym podatkiem Belki.

Przypomnijmy, że faktycznie ministerstwo chce zachęcić inwestorów do większych inwestycji na rynku kapitałowym, stąd pojawiły się pomysły na obniżenie tzw. podatku Belki (czyli podatku od zysków kapitałowych). Zgodnie z założeniami od przyszłego roku. Przypomnijmy, że obecnie podatek od zysków kapitałowych wynosi 19%.

„Zakłada się, że zmiany te zaczną obowiązywać od 2025 r., a więc wprowadzane preferencje podatkowe będą wywierały skutki budżetowe dopiero od tego roku. Ogólnie szacowany ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z wprowadzeniem zmian w opodatkowaniu dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych wyniesie w 2025 r. około 1,5 mld zł, a w latach 2026 i 2027 około 1,4 mld zł" – napisał wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Głosy z internetu nie podają konkretów, a MF zaprzecza pracom nad zmianą podatku dla osób rozliczających najem.

Zobacz także: Polska rozwija się niesłychanie szybko, mamy do czynienia z cudem gospodarczym – mówi Adam Glapiński podczas czerwcowej konferencji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost