Sygnały zmiany kierunku na wykresach wg DiNapolego. 5 konkretnych przykładów z GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Ewa
09 sty 2019, 07:43

Sygnały zmiany kierunku na wykresach wg DiNapolego. 5 konkretnych przykładów z GPW

Decydując się na wykorzystanie w procesie inwestowania analizy technicznej możemy posługiwać się różnymi technikami. Najważniejsze, aby wybrana technika dała nam - odpowiednio wcześnie - czytelny sygnał zwiastujący możliwość zwrotu na rynku.

Przystępując do analizy wykresów wybieramy więc tę metodę, którą rozumiemy, którą poznaliśmy, która daje nam czytelne miejsce do zajęcia pozycji, wyznaczeniu obrony i realizacji zysku. Pozwoli nam to na wychwycenie już pierwszych symptomów sygnalizujących zmianę trendu, ewentualną korektę czy wyznaczenie miejsca do zajęcia pozycji. Dzięki temu nie będziemy zaskakiwani przez rynek i łatwiej nam będzie określić nasz przyszły plan transakcyjny.

Ja stosuję technikę DiNapolego, dzięki której łatwiej mi zrozumieć sytuację na wykresie i wytypować spółki do transakcji. Ta technika zapewnia narzędzia do wyznaczania trendu, określa formacje (Wskaźniki Kierunku), dzięki którym możemy wyznaczyć nasz plan transakcyjny, wskazuje miejsca oporów i wsparć w oparciu o określone zniesienia i ekspansje. Używając techniki DiNapolego jestem w stanie z pewnym wyprzedzeniem dostrzec na wykresie zagrożenia lub okazje do gry. Podstawy tej techniki opisane zostały w książce pt. " Poziomy DiNapolego".

Gram na rynku akcji na GPW, a to wymaga szczególnej ostrożności i poznania specyfiki wykresów analizowanych spółek. Stosunkowo mała płynność na naszych spółkach utrudnia każdą analizę techniczną, w tym również z użyciem techniki DiNapolego, dlatego nieznacznie ją zmodyfikowałam, nie zmieniając i nie naruszając jednak jej żelaznych zasad.

5 przykładów wykorzystania techniki DiNapolego na GPW

Oto kilka przykładów potwierdzających sprawdzalność stosowanej przeze mnie metody na akcjach z GPW. Dzięki wskazanym sygnałom, można było stosunkowo wcześnie określić kierunek i zakres następnego ruchu na wykresie.

Podwójny powrót (RePo)

1

Wykres 1: Alior Bank (archiwalny)

Na powyższym wykresie widzimy, jak jeden z silnych wskaźników wg DiNapolego - Podwójny powrót (RePo)) ostrzegł nas przed zmianą kierunku na wykresie. To jeden z najsilniejszych wskaźników, polegający na podwójnym przecięciu przez wykres średniej przesuniętej DMA3x3.

Po silnym impulsie wzrostowym i późniejszej konsolidacji pod oporem, kurs ponownie powrócił pod DMA3x3, dając nam wyraźną wskazówkę co do dalszego kierunku. Umożliwił posiadaczom akcji odpowiednio wczesnie wycofać się z pozycji długich lub zmienić je na pozycje krótkie.

Wskazana dodatkowo na wykresie MA200 ma funkcję pomocniczą, potwierdzającą w tym wypadku wagę oporu.

2

Wykres 2: GPW (archiwalny)

Na tym wykresie pojawia się sygnał DRePo, wyznaczający kierunek, tym razem na wzrost. W momencie jego powstania można było z dużym prawdopodobieństwem obstawić zakończenie tej dużej fali spadkowej i zmianę kierunku na wzrost, tym bardziej, że kurs był już w dziennym trendzie wzrostowym.

3

Wykres 3: PZU (archiwalny)

Niespełnienie Podwójnego Powrotu

Innym ważnym Wskaźnikiem Kierunku jest Niespełnienie Podwójnego Powrotu.

Powstaje ono wtedy, gdy po potwierdzonym DRePo kurs powraca ponad DMA3x3 pokonując zniesienie 61,8 ( w tym wypadku jest to sygnał wzrostu). To dużej wagi sygnał, który nakazuje wręcz zmienić pozycję zajmowaną dotąd zgodnie z powstałym DRePo na przeciwną.

Taką sytuację mieliśmy na wykresie dziennym PZU. Po DRePo sugerującym spadki, pojawił się sygnał Niespełnienia , który dał na m wzrost do Logicznego poziomu zysku - w tym wypadku do PD ( ekspansji 100%).

4

Wykres 4: PKN (archiwalny)

Tory kolejowe to kolejna formacja, której warto wypatrywać na wykresach. Pozwala nam ona na agresywniejsze wejście zgodnie z kierunkiem.

Na powyższym wykresie tory powstały na wsparciu i przy wyprzedaniu. Co ciekawe, tory pojawiły się też na wykresie tygodniowym. Reakcją była silna fala wzrostowa, która doprowadziła kurs do silnego oporu na Zgodności.

5

Wykres 5: CDR (archiwalny)

Formacja Niespełnienia wybicia z trójkąta na GPW zdarza się rzadko a szkoda, bo to bardzo silny sygnał do zajęcia pozycji. Pierwotne wybicie z trójkąta ( w tym przypadku w dół) dało konsolidację w rejonie wsparcia ze złudnym ruchem powrotnym do dolnej linii trójkąta. Późniejszy powrót do wnętrza trójkąta dał silny sygnał kupna z zasięgiem wzrostów do kumulacji ekspansji. Na tym wykresie Niespełnienie miało silną moc sprawczą bo poparte było większymi obrotami i wyjściem ponad DMA25x5.

W przedstawionych tu realnych sytuacjach wczesne i prawidłowe rozpoznanie sygnałów płynących z techniki DiNapolego pozwoliło na zajęcie pozycji przynoszących zysk.

To tylko kilka przykładów technik, które wykorzystuję w analizie rynku i spółek. Więcej informacji można znaleźć na moim wątku "W poszukiwaniu sygnałów" w części Premium Strefy Inwestorów, gdzie na bieżąco wyszukuję ciekawe wykresy, komentuję je i analizuję z wykorzystaniem technik DiNapolego, omawiając wsparcia, opory i TP.

otwarty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost