Czy giełdowi liderzy 2014 roku pozwolą jeszcze zarobić w 2015? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 sty 2015, 08:12

Czy giełdowi liderzy 2014 roku pozwolą jeszcze zarobić w 2015?

Czy giełdowi liderzy 2014 roku pozwolą jeszcze zarobić w 2015Czym szczególnym wyróżniły się, najbardziej wzrostowe spółki minionego roku? Czy możemy spodziewać się, że w 2015 roku będą kontynuować wzrosty? W celu odpowiedzi na te pytania, przyjrzymy się ośmiu najbardziej wzrostowym spółkom ostatniego roku i postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy potencjalne dalsze wzrosty są możliwe i czy mają poparcie w finansach spółki.

Rok 2014 ostatecznie zakończył się na niemal tym samym poziomie, co poprzedni. Był on niezwykle wymagający dla inwestorów. Bardzo ciężko było wyselekcjonować dobre spółki, jeszcze ciężej na nich zarobić. Informacje ze świata wciąż zaskakiwały. Widać to bardzo dobrze w zestawieniu najbardziej wzrostowych spółek 2014 roku. W minionym roku najlepsza spółka wzrosła o 171%, podczas gdy lider wzrostów z 2013 roku wzrósł o 500%, a spółek rosnących więcej niż 171% było aż 23. W 2014 roku tylko kursy akcji 20 spółek uzyskały wynik wyższy niż 50%, podczas gdy w 2013 roku było ich 7 razy więcej.

Stopy zwrotu spółek

W tym roku tabela spółek, których stopy zwrotu są większe od 50% jest wyjątkowo krótka. Jest to jednak zbiór bardzo ciekawy. Poniżej przedstawiamy analizę pierwszych ośmiu.

Tabela 1. Zestawienie spółek, które osiągnęły stopę zwrotu w 2014 roku wyższą od 50%.
Tabela 1. Zestawienie spółek, które osiągnęły stopę zwrotu w 2014 roku wyższą od 50%.

POZYCJA 1: Zakłady Urządzeń Komputerowych Elzab S.A. #ELZ

Stopa zwrotu: 171,21%

Spółka regularnie podnosi rentowność. Z 4,50% w 2012 roku zwiększyła rentowność aż do 17,05% w trzecim kwartale 2014 roku. Zostało to też odzwierciedlone w jej kursie. Ciekawostką jest to, że w 2013 roku, podobnie jak w 2014, także była jednym z liderów wzrostów, a inwestorzy mogli na niej zarobić aż 303,36%.

Obecnie wciąż jest w długoterminowym trendzie wzrostowym. Ma bardzo dobre wartości wskaźników płynności i zadłużenia. Zyski także rosną szybko i mimo dużych wzrostów, wartość wskaźnika C/Z wzrosła tylko z 8,18 na koniec 2012 r. do 12,42 obecnie. Nie jest więc zbyt droga, i jeśli utrzyma dalszy wzrost zysków, to i w 2015 roku kurs może utrzymać trend wzrostowy.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost