Koniec hossy na obligacjach oznacza wzrosty na akcjach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 sie 2014, 07:36

Koniec hossy na obligacjach oznacza wzrosty na akcjach

Siła polskiego rynku giełdowego, w ostatnich dniach, pozytywnie zaskakuje. Wzrosty na GPW koncentrują się jednak głownie na wąskim gronie największych spółek. Wciąż nie widać popytu na akcjach małych spółek, a więc bez zmian ruch wydaje się być jedynie korektą. Czy jest szansa na to, aby wzrosty przeistoczyły się w trwałą tendencję? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest rentowność 10-letnich obligacji Skarbu Państwa.

Wykres 1: Rentowność 10-letnich Obligacji Skarbu Państwa (góra) vs Inflacja CPI RR (dół).
Wykres 1: Rentowność 10-letnich Obligacji Skarbu Państwa (góra) vs Inflacja CPI RR (dół).

Ostatnie dane o inflacji w Polsce pokazują, że rok do roku, ceny #CPI spadły o 0,2%. Po raz pierwszy w historii III RP nasza gospodarka odnotowała deflację (Wykres 1, dół). Mimo to rentowność Polskich Obligacji Skarbu Państwa wciąż nie wyznaczyła nowych historycznych minimów (Wykres 1, góra). Mamy tu do czynienia z dywergencją, która może świadczyć o tym, że jest szansa na zakończenie spadku rentowności obligacji. Zanim powiemy dlaczego to jest ważne dla giełdy warto zwrócić uwagę, że wcześniejsza dywergencja pomiędzy rokiem 2008 – 2011 (czerwone linie) była zapowiedzią mocnego spadku rentowności obligacji i stóp procentowych, co świadczyło o tym, że koniunktura na giełdzie słabnie.

Pozytywna korelacja pomiędzy rentownością obligacji i giełdą

Wykres 2: WIG-banki (góra) vs Rentowność 10-letnich Obligacji Skarbu Państwa.
Wykres 2: WIG-banki (góra) vs Rentowność 10-letnich Obligacji Skarbu Państwa

Porównanie indeksu #WIGbanki z rentownością obligacji (Wykres 2) najlepiej wyjaśnia dlaczego dywergencja pomiędzy inflacją, a rentownością obligacji to pozytywna informacja dla inwestorów giełdowych. Mocnym wzrostom na giełdzie praktycznie zawsze towarzyszy wzrost rentowności obligacji. Historia uczy, że po hossie na obligacjach zawsze następuje hossa na giełdzie. Czy tak będzie i tym razem nie wiadomo, ale jest na to duża szansa. Warunkiem jest to, aby rentowność 10 -letnich obligacji Skarbu Państwa nie odnotowała nowych historycznych minimów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost