Rosnący dolar sprawia, że cena złota spada. Król Metali ponownie poniżej 2 tys. USD za uncję
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 maj 2023, 12:43

Rosnący dolar wywołuje spadki na rynku złota. Król Metali ponownie poniżej 2 tys. USD za uncję

Złoto znów straciło impet, w wyniku ponownego umocnienia amerykańskiej waluty i prognoz wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA. Cena za uncję jest poniżej 2 tys. USD.

Jeszcze na początku maja pisaliśmy, że cena złota osiąga ostatnio rekordy i przekracza kluczowe 2 tys. USD za uncję. Wtedy też wzrosty były napędzane przez słabnącego dolara czy kryzys bankowy w USA. Przypomnijmy, że na początku maja decyzją Rezerwy Federalnej USA po raz kolejny podwyższono stopy procentowe, o 25 pb. Kolejne posiedzenie Fed jest zaplanowane na 13-14 czerwca, a analitycy spodziewają się wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych.

„Po zapoczątkowanej w marcu fali wzrostowej, która w kwietniu zwolniła nieco tempo, w połowie maja złoto zaczęło tracić impet. Zbiega się to z wieloma pozytywnymi informacjami gospodarczymi, które pozwalają snuć przypuszczenia, że FED zakończy lub przynajmniej zrobi przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych, dając tym samym rynkom nieco wytchnienia. Jak zwykle w takich sytuacjach, dolar staje się bardziej pożądanym aktywem, szczególnie dla dużych, zinstytucjonalizowanych inwestorów, którzy czekają na rynkowe okazje. Mocniejszy dolar to tańsze złoto” – podkreśla Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Notowania złota (góra) vs USD Index (dół) lata

Złoto vs Dolar Index

Zobacz także: Złoto osiągnęło nowy rekord. Cenę Króla Metali wspiera słabnący dolar i perspektywa końca podwyżek stóp procentowych w USA

Złoto znów słabnie

Choć w maju cena złota była na rekordowym poziomie, to jeszcze w kwietniu analitycy TD Securities wskazywali, że Króla Metali czeka korekta w II kwartale. Osiągnięcie przez złoto rekordowego poziomu w ostatnich tygodniach było również pokłosiem kryzysu bankowego w USA, który wywołał sporą niepewność wśród inwestorów.

Obecnie cena złota kształtuje się na poziomie poniżej 1 960 USD za uncję i jest najniżej od kilku tygodni. Prognozy analityków do końca roku wskazują osiągnięcie poziomu 2 100-2 150 USD za uncję.

„Nowy szczyt, na który czeka TD Securities to 2 150 USD za uncję. Tę cenę złoto osiągnąć ma pod koniec roku. Z kolei australijski bank ANZ przewiduje nieco ostrożniej – wedle analityków tego banku, do końca roku kurs złota osiągnie 2 100 USD za uncję, a do końca przyszłego 2 200 USD” pisze Michał Tekliński.

Ole Hansen, Head of Commodity Strategy Saxo Bank, wskazywał, że rosnąca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych wpływa na umocnienie dolara, a inwestorzy wycofują się z oczekiwań obniżek stóp procentowych. Tym samym wymienione czynniki wywołują spadki złota.
 

Zobacz także: Przemożna piątka: Skala dominacji pięciu największych firm wzbudza niepokój inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost