Czy Microsoft jest odporny na spowolnienie gospodarcze? Wall Street czeka na dane finansowe giganta technologicznego
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
26 lip 2022, 13:10

Czy Microsoft jest odporny na spowolnienie gospodarcze? Wall Street czeka na dane finansowe giganta technologicznego

W obecnym krajobrazie ekonomicznym publikacja danych finansowych takich spółek jak Alphabet (Google), czy Microsoft to ważny sprawdzian dla sektora technologicznego. Dowiemy się czy giganci są odporni na spowolnienie gospodarcze kiedy prawie żadna spółka nie jest.

Microsoft podobnie jak Alphabet, opublikuje wyniki finansowe po wtorkowej sesji.

Microsoft może podwoić swoje zyski

Wyniki finansowe Microsftu to odpowiedź na pytanie czy siła chmury obliczeniowej oraz trend cyfrowej transformacji zrównoważy skutki słabnącego środowiska komputerów osobistych i spowalniającej gospodarki.

Na początku czerwca Microsoft skorygował swoje prognozy, aby odzwierciedlić umocnienie dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut. Jak liczy Wall Street, dolar się umocnił jeszcze bardziej w czerwcu, więc nawet ta skorygowana prognoza może być niedoszacowana pod względem wpływu kursów walutowych.

Skorygowane prognozy zakładają przychody w wysokości od 51,94 mld do 52,74 mld USD oraz zysk w wysokości od 2,24 do 2,32 USD na akcję. Konsensus uliczny zakłada 52,39 mld USD i 2,29 USD na akcję.

Kapitalizacja spółki wynosi 1,94 bln USD. Wśród 44 analityków pokrywających Microsoft, średnia cena docelowa wynosi 339 USD.

MICROSOFT AKCJE

Zobacz także: Wall Street czeka na wyniki finansowe Alphabet. Wyniki Google wyznaczą trend dla całego sektora technologicznego

Microsoft wyodrębnia trzy segmenty sprawozdawcze. Dla „inteligentnej chmury", która obejmuje Azure, firma widzi teraz przychody w wysokości 20,92 mld USD do 21,17 mld USD. Dla „more personal computing", który obejmuje Windows, Surface, Xbox, Bing i różne inne rzeczy, firma przewiduje 14,54 mld USD do 14,84 mld USD. Dla „produktywności i procesów biznesowych", która obejmuje Office i inne oprogramowanie, firma prognozuje przychody w wysokości od 16,48 mld do 16,73 mld USD.

Analityk Goldman Sachs, Kash Rangan, spodziewa się, że firma odnotuje „solidny kwartał", w tym wzrost Azure o 44% lub 47%, choć ma pewne obawy, że wyniki mogą być słabsze „w miarę narastania obaw makroekonomicznych". W odniesieniu do roku obrotowego 2023, Rangan widzi ryzyko dla oczekiwań ulicy dotyczących wzrostu w przedziale 13%-14%, przy czym wpływ walut może wynieść od 3 do 4 procent. Pozostaje jednak długoterminowym bykiem, przewidując, że spółka może podwoić swoje zyski w ciągu najbliższych pięciu lat. Rangan utrzymuje rekomendację „Kupuj” i cenę docelową 365 USD.

Analityk Rosenblatt Securities Blair Abernethy w swojej notce przed rozpoczęciem kwartału również podtrzymał swoją rekomendację „Kupuj”, choć obniżył swoją cenę docelową z 349 USD do 330 USD, aby zdyskontować rosnące stopy procentowe. „Uważamy, że wydatki na IT, transformacja cyfrowa i zmiany w chmurze pozostały silne w tym kwartale" – napisał.

Analityk Cowen, Derrick Wood, uważa, że Microsoft „nie jest odporny na osłabienie popytu". W piątek obniżył swoją cenę docelową z 360 USD do 330 USD.

Zobacz także: Netflix stracił niecały milion klientów w ostatnim kwartale i wprowadzi reklamy. Serial „Stranger Things” uratował wyniki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost