PayPal stracił wczoraj jedną czwartą wyceny, bo rozczarował prognozami
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 lut 2022, 09:19

PayPal stracił wczoraj jedną czwartą wyceny, bo rozczarował prognozami

Serwis oferujący płatności online zanotował wczoraj najgorszą sesję w historii swoich giełdowych notowań.

Spółka PayPal odnotowała wczoraj najgorszą sesję w historii swoich notowań. Cena jej akcji spadła o -25%, czyli znacznie bardziej, niż podczas najgorszej do tej pory sesji z 16 marca 2020 (-15,8%). Co się stało, skoro firma zaraportowała za IV kwartał 2021 roku 1,11 USD zysku na akcję (przy prognozie 1,12 USD) oraz 6,92 mld USD sprzedaży (przy zakładanych 6,89 mld USD)?

Warto zauważyć, że to tylko kontynuacja trendu spadkowego. W rok PayPal stracił 47% wyceny. W tym czasie indeks Nasdaq 100 urósł o 12,5%. Od lipca 2021 roku PayPal stracił już 57% kapitalizacji. Obecnie spółka jest wyceniona na 206 mld USD, a wskaźnik C/Z = 32.

Notowania spółki PayPal na tle Nasdaq 100 – 1 rok

Notowania spółki PayPal na tle Nasdaq

Źródło: TradingView

Zobacz także: Alphabet notuje wzrost zysków i ogłasza split akcji. Nowa polityka Apple kieruje reklamodawców do platformy Google

PayPal rozczarowuje prognozami, zakłada znaczne spowolnienie tempa pozyskiwania klientów

PayPal (PYPL) bardzo rozczarował prognozami. Władze spółki podały, że zakładają 4,60-4,75 USD zysku na akcję w 2022 roku, tymczasem rynek zakładał 5,25 USD. Przychody mają urosnąć o 15-17% r/r, co również jest szacunkiem rozczarowującym, gdyż konsensus prognoz mówił o 18%. Poza tym, firma prognozuje uruchomienie 15-20 mln nowych rachunków w tym roku, tymczasem w 2021 roku pozyskała 48,9 mln klientów i miała ambitny plan podwojenia liczby rachunków do 2025 roku do 750 mln. “Jak wiadomo, inwestorzy patrzą w przyszłość. A przyszłość PayPala w roku 2022 maluje się niezwykle rozczarowująco” – stwierdził analityk Jefferies, Trevor Williams.

Wyniki finansowe spółki PayPal w ujęciu kwartalnym

Wyniki finansowe spółki PayPal

Źródło: Barron’s

Firma Raymond James obniżyła rekomendację dla PayPal z „market perform” do „przeważaj”. “Gdy popatrzymy na estymacje spółki na 2022 rok, to brwi unoszą się w górę ze zdziwienia. Obecnie nie widać nadziei na utrzymanie ambitnego celu, którym był średnioroczny wzrost przychodów o 20% oraz zysku na akcję o 22% do 2025 r.” – stwierdził John Davis, analityk firmy Raymond James. „Wydaje nam się, że teraz kurs akcji spółki PayPal może wejść w okres konsolidacji, w oczekiwaniu na przyspieszenie tempa wzrostu biznesu” – dodał.

Raymond James to nie jedyna firma, która obniżyła rekomendację dla spółki PayPal. Firma BTIG obniżyła ją z “kupuj” do “neutralnie”. Jej analityk Mark Palmer stwierdził, że obniżenie prognozy dla liczby nowych rachunków jest niezwykle dużym rozczarowaniem. „Wciąż wierzymy w ten biznes w długim terminie. Ale w krótkim terminie może on mieć problemy. Władze spółki tłumaczą, że chcą być konserwatywne, bo warunki makro są niesprzyjające, ale prawda jest taka, że te same warunki mają np. firmy oferujące karty płatnicze, ale one skokowo zwiększają liczbę klientów” – wskazał Palmer.

Amerykański potentat internetowych płatności działa w 190 krajach. PayPal umożliwia płatności w 25 walutach. Zatrudnia ponad 18 tys. osób.

Najnowsze rekomendacje dla spółki PayPal

Najnowsze rekomendacje dla spółki PayPal

Źródło: FinViz

Zobacz także: Sytuacja akcji spółek producentów EV jest zmienna, jak w przypadku kryptowalut. Rivian zwiększa produkcję, ale analitycy obniżają cenę docelową

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost