Chmura będzie zwiększać wycenę Microsoft. 3 biliony dolarów kapitalizacji to tylko kwestia czasu
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 sty 2022, 19:38

Chmura będzie pompować wycenę Microsoft. 3 biliony dolarów kapitalizacji firmy z Redmond jest tylko kwestią czasu

Choć się wydaje, że początek roku nie jest łaskawy dla Microsoftu, ale analitycy zwracają uwagę, że rosną perspektywy dla akcji przynajmniej z jednego, kluczowego powodu: kontynuacja wzrostu w trendzie chmur obliczeniowych Azuro.

2022 będzie mocnym rokiem dla Azuro Microsoft

Akcje Microsoftu (MSFT) spadły o około 7% od początku 2022 roku – pośród szerokiej presji inflacyjnej na sektor technologiczny – nie jest to równoznaczne ze spadkiem fundamentów pod kolejne wzrosty. Akcje w 2021 roku wzrosły o prawie 50% oraz spółka zwiększyła przychody wyprzedzając Big Tech w tym Apple (AAPL), Amazon (AMZN) i Meta Platforms (FB).

Drugi tydzień 2022 roku, Microsoft oscyluje wokół poziomu 318 USD i jest to znacznie poniżej średniej ceny docelowej, która wynosi 372 USD, wyliczonej na podstawie szacunków analityków ankietowanych przez FactSet. Konsensus wynosi jeszcze ponad 17% wzrostu.

Microsoft jest jedną z ulubionych akcji technologicznych na 2022 rok dla Dana Ivesa, analityka brokera i banku inwestycyjnego Wedbush, który jest byczo nastawiony do całego sektora. Wedbush ma cenę docelową dla Microsoftu na poziomie 375 USD.

MICROSOFT AKCJE GIEŁDA USA

Zobacz także: 8 najważniejszych spółek na giełdzie w USA ma za sobą całkiem udany rok, co je czeka w 2022 roku?

Ives ocenia, że w ciągu najbliższego roku akcje Microsoftu zmierzają w stronę osiągnięcia kolejnego kamienia milowego, czyli kapitalizacji rynkowej 3 bln USD. To magiczny poziom wartości rynkowej, którą osiągnął tylko Apple początkiem tego roku co opisywaliśmy w tym artykule: Wycena Apple na giełdzie przekroczyła 3 biliony dolarów, akcje spółki stały się bezpieczną przystanią. Obecna kapitalizacja spółki wynosi 2,36 bln USD.

Pandemia Covid-19 przyspieszyła masową transformację cyfrową w firmach co przełożyło się na sprzedaż oprogramowania oraz usług w chmurze, które są programami uruchamianymi na zdalnych serwerach. Microsoft i jego usługa chmury obliczeniowej Azure to główny beneficjent i tendencja ma się utrzymać jeszcze długi czas, na co liczą inwestorzy.

Ives powiedział, że grudniowe raporty kwartalne dla Microsoftu wskazują na rosnącą siłę Azure. Wedbush uważa, że duże, „transformacyjne" transakcje w chmurze w firmie wzrosły o ponad 50%, a ich tempo będzie rosło do końca roku. „Uważamy, że pomimo kompresji wyceny i zacieśniania się polityki FED, akcje Microsoftu będą nadal drożeć w ciągu najbliższych sześciu do dziewięciu miesięcy, ponieważ ulica wciąż nie docenia ich wzrostu" - powiedział Ives. „Uważamy, że Microsoft jest na drodze do osiągnięcia kapitalizacji rynkowej na poziomie 3 bilionów dolarów w ciągu najbliższych 12 miesięcy".

Choć na plecach Big Techa pojawia się duża presja inflacyjna tak w raporcie z tego miesiąca według analityków szwajcarskiego banku UBS, którzy pozostają byczo nastawieni do Microsoftu mimo obniżki prognoz. W skrócie, UBS uważa, że trendy pandemiczne mogły pociągnąć za sobą większy popyt na oprogramowania w ciągu ostatnich 18 miesięcy niż większości inwestorów się wydaje. Jak uważają analitycy, to może spowodować bardziej umiarkowany wzrost wydatków w nadchodzących sezonach wyników.

„Aktywność migracyjna do AWS, Microsoft Azure i Google Cloud nie słabnie" - stwierdzili analitycy UBS, kierowani przez Karla Keirsteada. „Ten trend zakotwicza nasze zaufanie nie tylko do Microsoftu, ale także do Snowflake (SNOW), Datadog (DDOG) i innych, które są pośrednimi beneficjentami".

Ives doszedł do podobnego wniosku. „Uważamy, że pogląd ulicy na temat umiarkowanego wzrostu chmury po drugiej stronie tego cyklu pracy z domu (i hałaśliwego makro) jest sprzeczny z aktywnością transakcyjną, jaką Microsoft obserwuje w terenie" - powiedział analityk Wedbush.

Zobacz także: Dolar amerykański miał zyskiwać, a jest coraz słabszy, co wychodzi na dobre polskiej giełdzie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost