Założyciel forum WallStreetBets Jamie Rogozinski wyjaśnia czy meme stocks mania to nowy rynkowy paradygmat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lis 2021, 09:30

Założyciel forum WallStreetBets Jamie Rogozinski wyjaśnia czy meme stocks mania to nowy rynkowy paradygmat

„To są fantastyczne historie, że jakiś 18-latek dostał od rodziców 4 000 USD i zmienił to w kilkanaście milionów dzięki poradom z WallStreetBets. To jest nieprawdopodobne i piękne zarazem” – mówi założyciel WallStreetBets.

To forum WallStreetBets na portalu Reddit odpowiada za wielkie pompy na akcjach takich spółek, jak GameStop czy AMC Entertainment. Założycielem tegoż forum, istniejącego od 2012 roku, jest Jamie Rogozinski, który wystąpił niedawno w podkaście Stansberry Investor Hour. Forum WallStreetBets notuje 3 mln unikalnych odsłon w skali roku.

WallStreetBets to kwintesencja luźnego podejścia do inwestowania…

W 2012 roku, gdy Jamie Rogozinski stracił pracę, postanowił zacząć inwestować, gdyż miał sporo oszczędności. Postanowił również założyć forum na portalu Reddit, gdyż zauważył, że brakuje miejsca, w którym inwestorzy mogliby swobodnie wymieniać poglądy. „Uważam, że luźne podejście do inwestowania jest OK. Tracenie pieniędzy jest OK, popełnianie błędów jest OK. Marzyłem o forum, na którym będzie panowało takie luźne podejście do inwestowania. Inwestowanie to powinien być fun” – wspomina Rogozinski.

Rogozinski przyznaje, że bardzo mu się podoba to, iż forum przyczynia się do bogacenia się „plebsu” czy nastolatków. „To są fantastyczne historie, że jakiś 18-latek dostał od rodziców 4 000 USD i zmienił to w kilkanaście milionów dzięki poradom z WallStreetBets. To jest nieprawdopodobne i piękne zarazem. Oczywiście, tam panuje czasami bardzo prosta logika, że trzeba kupować tanio, jak najtaniej, najlepiej akcje kosztujące niewiele powyżej 0 USD lub akcje spółek w kłopotach. Jednak wychodzi na to, że to jest jakaś strategia, bo ona często skutkuje, bo tak było w przypadku GameStop” – stwierdza Rogozinski.

Jednak, jak podkreśla Rogozinski, meme stock mania, która panowała w I półroczu tego roku, to nie jest jakiś nowy rynkowy paradygmat. „To jest nowość, to jest nowe zjawisko, ale nie sądzę, aby ono zdominowało rynek giełdowy” – uważa.

Notowania GameStop

Notowania GameStop

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Gry mobilne od Netflixa są już dostępne na całym świecie. Na początek produkcje oparte o serial Stranger Things

Forum osiągnęło więcej, niż WallStreetBets

Rogozinski odniósł się do akcji „wyciskania” grubasów z Wall Street z szortami z pozycji na niektórych spółkach, takich jak GameStop. „Mnie to się podoba. Wydaje mi się, że forum WallStreetBets udało się to, co się nie udało ruchowi Occupy Wall Street. Oczywiście, nie uważam, że fundusze inwestycyjne są złe. Nie sądzę, by szortowanie akcji było złą etycznie czynnością. Wyciskając fundusze z szortów tak naprawdę nie szkodzi się facetom w drogich gajerach, ale strażakom czy pielęgniarkom, których pieniądze są przepalane. Generalnie ja jestem po prostu zadowolony, że WallStreetBets spełnia ważne funkcje, a ja dzięki temu zarabiam” – mówi Rogozinski.

Założyciel WallStreetBets przyznaje, że forumowicze – który często są klientami popularnego brokera Robinhood – są ignorantami i ryzykantami, którzy nie stosują żadnych zdrowych zasad zarządzania ryzykiem. „Kupują akcje, bo te rosną. Często nie wiedzą, czym zajmuje się spółka, której papiery mają i nawet nie chcą tego wiedzieć, bo chcą po prostu zysku. Chcą wygranej, chcą zabawy” – wskazuje Rogozinski.

Rogozinski radzi wszystkim inwestorom: „Musisz zacząć. Weź 10 USD, weź 1 000 USD, tyle ile możesz zaryzykować i zacznij inwestować. Nie czekaj. Musisz się tego nauczyć w praktyce”.

Jamie Rogozinski ukończył ekonomię na University of Illinois Urbana-Champaign. Działa aktywnie w sektorze start-upów technologicznych. Otrzymał nagrody Entrepreneurs Organization Student Award oraz Angel Hack za krzewienie przedsiębiorczości. Rogozinski napisał książkę „WallStreetBets. How Boomers made the world's biggest casino for Millennials”, którą można zakupić na jego stronie internetowej.

Zobacz także: Uprawnienia do emisji CO2 podrożały w tym roku bardziej, niż węgiel. Można na nich spekulować dzięki kontraktom terminowym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost