Ceny mieszkań w Poznaniu poszły w górę, ale stawki najmu w dół
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
19 cze 2024, 08:00

Ceny mieszkań w Poznaniu poszły w górę, ale stawki najmu w dół

Zaglądamy do miasta kolorowych kamieniczniczek zlokalizowanych wokół trykających koziołków. W tym mieście znajdziemy również jezioro Maltańskie i wzbogacimy się o nowe „doznania”. To również miasto, w którym średnia cena transakcyjna mkw. nowego mieszkania w I kw. wyniosła 11,7 tys. zł.

Witamy w Poznaniu, w mieście, które jest ostatnim w naszym cyklu cen mieszkań z podziałem na dzielnice. Na początek jednak przytoczymy dane Narodowego Banku Polskiego (NBP) za I kw. o cenach mieszkań w Poznaniu, a te na rynku transakcyjnym nowych lokali wyniosły 11,7 tys. zł (+17,6% r/r). Z kolei na rynku wtórnym było to średnio 9 877 tys. zł za mkw. i ponad 13,5% wzrostu względem I kw. 2023 r.

W artykule przybliżymy, jak kształtowały się średnie ceny ofertowe mieszkań w poznańskich dzielnicach, a tych mało nie jest. Średnia cena ofertowa w Poznaniu za mkw. nowego lokalu wyniosła w I kw. 12,3 tys. zł. Roczna zmiana to około 2,2 tys. zł w górę.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Rynek pierwotny i wtórny w poznańskich dzielnicach

Średnia oferta nowego mieszkania w I kw. na poznańskim rynku mieszkań wynosiła 12,3 tys. zł., zmiana rok do roku wyniosła +13,8%. Rozstrzał cen w poszczególnych dzielnicach na rynku pierwotnym jest ogromny, od ponad 17 tys. zł za mkw. na Sołaczu, przez około 12 tys. zł na Grunwaldzie, Ratajach i Winogradach, po 8,5 tys. zł z mkw. w dzielnicy Dębiec Świerczewo. Sami widzicie, różnica jest ogromna. Wśród najdroższych dzielnic znalazły się wspomniany Sołacz, Stare Miasto (16,3 tys. zł/mkw) i Łazarz z kwotą 15,5 tys. zł. Później jest już podobnie, około od 10 do 12 tys. za metr. Najtańsze mieszkania deweloperskie znajdziemy w dzielnicach Górczyn, Ogrody Wola, Główna oraz wspominany Dębieć. Dzielnic w Poznaniu jest bardzo dużo, więc poniżej zamieszczamy grafikę, porównującą ceny w I kw. 2024 r. wobec analogicznego okresu 2023 r.

mieszkania rynek pierwotny Poznań

Źródło: otodom.pl

Na rynku wtórnym ceny ofertowe mieszkań są zbliżone, od 10 do ponad 12 tys. zł za mkw. Ciekawostką jest, że najdroższe oferty używanych mieszkań były zaobserwowane w dzielnicy Ławica, w której to znajduje się poznańskie lotnisko, średnio 12,8 tys. zł za metr. Na drugim miejscu było Stare Miasto, gdzie liczono sobie około 12,4 tysiąca zł od metra kwadratowego. Podium zamyka dzielnica Ogrody Wola (12,3 tys. zł). Trochę niższe ceny ofertowe były na Ratajach, Grunwaldzie, Strzeszynie czy Żegrzu (trochę ponad 11 tys. zł za metr). Najtańsze oferty można było znaleźć w takich dzielnicach jak Piątkowo, Ostrów Tumski, Dębiec czy Antoninek, średnio około 10-10,5 tys. zł. W ciągu roku ceny wzrosły średnio o 1,7 tys. zł (około 18%), a średnica cena stawka ofertowa na poznańskim rynku wtórnym wyniosła w I kw. 11,3 tys. zł za mkw.

mieszkania rynek wtórny Poznań

Źródło: otodom.pl

Poznański rynek najmu mieszkań

Jak stoi Poznań ze stawkami za wynajem? Tak nie za drogo, nie z tanio. Średnia oferta poznańskiego mieszkania na rynku najmu to 2,4 tys. zł., w odniesieniu do I kw. 2023 r. to spadek o 0,7%. Stawki w większości dzielnic są bardzo zbliżone, mniej więcej od 2 do 2,8 tys. zł. Powyżej 2,7 tys. zł znajdziemy oferty w Antoninku, Strzeszynie, Ławicy i na Starym Mieście. Najtańsze oferty mieszkań na wynajem, nieprzekraczające 2,2 tys. zł były w dzielnicach Winogrady, Główna, Dębiec i Winiary.

Poniżej prezentujemy zmianę w odniesieniu do I kw. 2023 r. oraz sytuację w ostatnim kwartale przed wybuchem wojny na Ukrainie.

dzielnice Poznań wynajem

Źródło: otodom.pl

Jeśli chodzi o średnie stawki względem powierzchni mieszkania, to kawalerki i mieszkania do 60 mkw., to kształtowały w I kw. od 2 do 2,5 tys. zł. Za duże mieszkania i apartamenty liczono sobie od 3,2 do ponad 4 tys. zł.

ceny według mkw Poznań

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Liczba mieszkań na wynajem rośnie. Rynek wchodzi w fazę stabilizacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost