Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmiany poziomu stóp procentowych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
03 lip 2024, 14:42

Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmiany poziomu stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończyła dwudniowe posiedzenie w sprawie stóp procentowych w Polsce. Lipcowa decyzja nie przyniosła zmian, stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75%.

Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w poziomie stóp procentowych. Choć inflacja utrzymuje się w celu inflacyjny, według szacunkowych danych w czerwcu wyniosła 2,5%, to jej dynamika jest wzrostowa.

Aktualny poziom stóp procentowych będzie kształtował się następująco:

 • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Zobacz także: Ministerstwo rozwoju i technologii zdradza, kiedy rozpocznie się program kredyt #NaStart

Decyzja RPP zgodna z przewidywaniami

Zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP (Narodowego Banku Polskiego) pozostały na niezmienionym poziomie. Kolejny miesiąc z taką decyzją nie jest zaskoczeniem dla rynku, ekonomistów i instytucji.

Zdaniem PKO BP pierwsze decyzje o zmianie poziomu stóp pojawią się dopiero w drugiej połowie 2025 r. „Decyzja RPP prawdopodobnie nie będzie zaskoczeniem, ponieważ członkowie Rady wyraźnie deklarują brak gotowości do zmiany stóp procentowych. Dyskusje na temat ewentualnych obniżek niektórzy z nich dopuszczają dopiero w 2h25. Inflacja CPI pozostaje w dopuszczalnym przedziale odchyleń od celu NBP, ale argumentami za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie są podwyższona inflacja bazowa, silny wzrost płac oraz częściowe odmrożenie cen energii. W centrum naszej uwagi będzie jednak nowa projekcja inflacji oraz wzrostu PKB, z którą Rada zapozna się na posiedzeniu.” – czytamy w dzienniku ekonomicznym Centrum Analiz PKO BP.

Innej decyzji nie spodziewał się również ekonomista Banku Pekao, Karol Pogorzelski. „RPP nie zmieni stóp procentowych. […] Sądzimy, że komunikat po posiedzeniu RPP będzie miał umiarkowanie jastrzębi wydźwięk i że RPP oceni, że ścieżka inflacji jest obarczona wysoką niepewnością ze względu na wysoki wzrost wynagrodzeń i częściowe odmrożenie cen energii, które nastąpiło z początkiem lipca”. – wyjaśnia PAP Pogorzelski.

Podczas lipcowego posiedzenia RPP mogła się zapoznać z najnowszą projekcją inflacji NBP. Jednak ekonomiści mBanku nie spodziewali się ruchów w dół czy w górę.

„W środę poznamy wyniki lipcowego posiedzenia RPP - nie spodziewamy się zmian stóp procentowych. Jak zwykle niewiadomą jest retoryka, tym bardziej, że na tym posiedzeniu Rada będzie mogła zapoznać się z najnowszą projekcją (dane wychodzące od marcowej edycji regularnie zaskakiwały w dół w temacie inflacji). Średnio w kwartale inflacja uplasowała się dokładnie na 2,5% w zakończonym wczoraj okresie trzymiesięcznym. Była to wartość dokładnie zgodna z projekcją NBP. Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku inflacji bazowej, tutaj projekcja NBP na drugi kwartał pokazała wartość 4,4%, zaś faktyczne wykonanie będzie pewnie w okolicy 3,8% (nie znamy jeszcze oficjalnych liczb za czerwiec).” – napisano w dzienniku mBanku.

Pozostaje zaczekać, jak decyzję uargumentuje Adam Glapiński, prezes NBP. Konferencja banku centralnego odbędzie się w czwartek o godzinie 15. Możemy również zakładać, że podczas wydarzenia poznamy szczegóły dotyczące projekcji inflacji NBP.

Zobacz także: Wstępne dane o inflacji w czerwcu. Wskaźnik CPI lekko w górę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost