Rozpoczyna się zmiana nastawienia do akcji CD Projektu?
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
04 lip 2024, 12:40

Rozpoczyna się zmiana nastawienia do akcji CD Projektu? Spływają kolejne rekomendacje na temat studia

W ostatnich tygodniach nowe raporty na temat spółki przygotowali analitycy m.in. HSBC oraz Trigon DM. Szczególnie interesujący może być ten drugi autorstwa Grzegorza Balcerskiego, który w przeszłości był analitykiem CD Projektu.

Od miesięcy rozpisujemy się o tym, jak akcje największego polskiego studia są przedmiotem analiz polskich i zagranicznych ekspertów, którzy dotychczas reprezentowali przeciwstawne poglądy. Wydaje się, że w czerwcu wśród zagranicznych podmiotów, doszło do pewnego zwrotu.

Zobacz także: Takiej analizy z wyceną CD Projekt jeszcze nie było. Rynek wstrzymuje oddech przed raportem analityka z Trigon DM

Nadchodzi wyczekiwany raport

Kilka dni temu Bloomberg opublikował informację o wydaniu rekomendacji dotyczącej walorów CD Projektu przez wspomnianego Grzegorza Balcerskiego, czyli byłego analityka największego polskiego studia odpowiedzialnego m.in. za przygotowywanie prognoz sprzedaży czy raporty na temat rynkowych trendów. Jak widać w codziennym biuletynie Trigon DM, jego zalecenie brzmi „kupuj”, a cenę docelową ustalono na 185,9 zł. Jak mówi nam Balcerski, dokument powinien być udostępniony prasie we wtorek 9 lipca.

Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CDR notowania (3)

Pozytywne zalecenie oraz cena docelowa papieru na poziomie około 30% wyższym niż obecnie pokazują, że podobnie jak inni krajowi analitycy, pozytywnie zapatruje się on na perspektywy CD Projektu. Przypomnijmy, że specjaliści m.in. BM mBanku, Noble Securities, Santander BM czy DM BOŚ utrzymują, że ze względu na mocne IP, dobrą pozycję gotówkową oraz utrzymującą się sprzedaż starszych gier, firma ma solidne argumenty do rozwoju w średnim i długim terminie.

Kompletnie odmienne zdanie na temat perspektyw CD Projektu mają zaś zagraniczni eksperci, u których dominuje nastawienie krótkoterminowe. Dla nich głównym argumentem przemawiającym na niekorzyść wzrostu cen akcji jest odległa premiera kolejnej gry. Debiut nowej odsłony Wiedźmina szacowany jest bowiem na lata 2026-2027. Jak się jednak okazuje, także zagraniczne w przypadku zagranicznych podmiotów widzimy pierwszą zmianę nastawienia.

Zobacz także: Dlaczego akcje CD Projekt zagraniczni analitycy wyceniają nisko, a krajowi wysoko? Ekspert wyjaśnia

Nowe podejście

Pod koniec czerwca analitycy HSBC podwyższyli rekomendację dla walorów CD Projektu z „redukuj” do „trzymaj”, ustalając jednocześnie cenę docelową na poziomie 147 zł. Jest to pierwsza oznaka zmiany nastawienia zagranicznych ekspertów, którzy dotychczas bardzo nieprzychylnie oceniali perspektywy studia. Przypomnijmy, że jeszcze pod koniec maja specjaliści Morgan Stanley obniżyli rekomendację z „równoważ” do „niedoważaj”, ustalając cenę docelową na poziomie 120 zł.

Mimo ostatniej aktualizacji rekomendacji przez przedstawicieli HSBC, ciężko mówić o poważniejszym odwrocie zagranicznych podmiotów od dotychczasowych poglądów. W rejestrze krótkiej sprzedaży KNF nadal widnieje bowiem 5 krótkich pozycji dotyczących akcji CD Projektu.

Rejestr krótkich pozycji KNF

Krótkie pozycje KNF

Źródło: KNF

Zobacz także: Akcje CD PROJEKT na najwyższych poziomach od premiery dodatku do Cyberpunka. Fundusze obstawiające spadki pod presją

Nadchodzą intensywne lata

W tym momencie znaczna część zespołu CD Projektu skupia się na produkcji projektu Polaris, czyli nowej gry z uniwersum Wiedźmina. Jak sugerują zapisy programu motywacyjnego, premiera tytułu powinna nastąpić do końca 2026 r.


Mimo braku premier w następnych latach, studio zdaje się potwierdzać poglądy krajowych analityków mówiące o posiadaniu solidnych IP. Ze względu na trwającą obecnie letnią wyprzedaż na platformie Steam, Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmin 3 okupują odpowiednio 11 oraz 16 pozycję w rankingu bestsellerów platformy Steam. Szczególnie cieszyć może dobra sprzedaż trzeciej odsłony Wiedźmina, która pokazuje, że tytuł cały czas wzbudza zainteresowanie, co sprzyja budowaniu społeczności marki przed premierą kolejnej gry z uniwersum. O tym, jak ważna na rynku jest rola lojalnej społeczności świadczy m.in. ostatnia premiera Drug Dealer Simulatora 2. Tytuł w ciągu kilkunastu dni od rynkowego debiutu sprzedał się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

Zobacz także: 5 powodów dlaczego akcje producentów gier z GPW mogą wrócić do łask inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost