Kredyty w CHF: ugody frankowe coraz częściej zawierane przez frankowiczów pomimo wyroku TSUE
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 lip 2023, 08:30

Kredyty w CHF: banki widzą wzrost zainteresowania ugodami frankowymi pomimo niekorzystnego wyroku TSUE

Podczas konferencji Związku Banków Polskich poinformowano, że nie widać skokowego wzrostu liczby spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych. Do tej pory zawarto już ponad 70 tys. ugód pozasądowych.

W połowie czerwca br. zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dla osób posiadających kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. Stwierdzono, że banki nie mogą się domagać dodatkowych roszczeń od konsumentów. Sytuacja jednak może się odwrócić i to kredytobiorcy mają prawo rościć od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot miesięcznych rat oraz o zapłatę pieniędzy za zwłokę. Po pozytywnym wyroku dla frankowiczów, spodziewano się kolejnego napływu pozwów sądowych przeciwko bankom.

Podczas wtorkowej konferencji przedstawicieli ZBP, dr Tadeusz Białek podkreślił, że obecnie jest około 135 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów we franku szwajcarskim. Dlatego też nie widzą skokowego wzrostu dynamiki nowych spraw, po wydanym orzeczeniu przez TSUE. Zwiększoną dynamikę natomiast dostrzegają w zawieraniu ugód sądowych. Tylko w kwietniu i maju zawarto ich 400, natomiast od stycznia do maja ponad 700, czyli prawie tyle co w całym 2022 roku.

Oprócz ugód sądowych, są jeszcze te pozasądowe, które kredytobiorca zawiera z bankiem. I właśnie do nich zachęca ZBP. Wciąż nie mają pełnych danych na koniec drugiego kwartału, choć według szacunkowych danych, do tej pory zawarto blisko 70 tys. ugód pozasądowych. W najbliższym czasie zostaną zaprezentowane dokładniejsze dane, ponieważ rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych za I półrocze 2023 roku i banki przedstawią szczegóły.

Zobacz także: NBP znowu kupuje złoto. Polska zwiększa rezerwy kruszcu i może kontynuować zakupy

Banki vs frankowicze

Czerwcowy wyrok TSUE był wyczekiwany od dłuższego czasu przez rynek, dlatego nie wywołał gwałtownego spadku notowań indeksu WIG-Banki. Już lutowa opinia rzecznika generalnego TSUE zapowiadała, że wyrok zapadnie na korzyść kredytobiorców. Wtedy też zakładano, że może to być kolejny bodziec do złożenia pozwu sądowego przeciwko bankom, w szczególności, że ogólna liczba wyroków sądowych zapadających na korzyść kredytobiorców jest rekordowa.
 

Notowania WIG-Banki

WIG-Banki


W tym kontekście banki mogły obawiać się spadku zainteresowania ugodami. Jednak jak wynika z danych ZBP, zaobserwowano zwiększenie dynamiki zawieranych ugód w postępowaniu sądowym. Podczas wtorkowej konferencji podkreślono, że w największych ośrodkach statystycznie dopiero po 5 latach dochodzi do prawomocnego rozstrzygnięcia.

Na ten moment ZBP nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi zawieranych ugód pozasądowych przez banki. Z 11 ankietowanych banków, na razie tylko 5 z nich dostarczyło informacje. Jednak właśnie rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych za I półrocze 2023 roku i niebawem banki zaprezentują pełne dane. Na razie, według szacunków, zawarto już ponad 70 tys. ugód pozasądowych. Jak podkreśla ZBP, dynamika rokowań rozpoczętych ugód nie spada, pomimo wyroku TSUE.

„Dynamika ugód wskazuje, że propozycje banku są na tyle atrakcyjne, że istotna część klientów decyduje się na zawarcie porozumienia. Bank stara się zachęcić wszystkich klientów do rozmów o ich kredycie. Formuła mediacji jest darmowa. Klient może porozumieć się z bankiem lub zupełnie bez konsekwencji zakończyć postępowanie mediacyjne bez porozumienia” – informował PKO Bank Polski za pośrednictwem portalu bank.pl.

Zobacz także: Kredyty CHF: zapadł ważny wyrok TSUE. Kredytobiorcy będą szykować pozwy, a sektor bankowy będzie zawiązywał kolejne rezerwy

Banki vs kancelarie frankowe

Niedawno ruszyła kampania reklamowa zatytułowana: „ugoda lepsza niż proces”. Oczywiście nie jest ona pozytywnie oceniana przez kancelarie, które na co dzień zajmują się sprawami frankowymi. Adwokaci odradzają swoim klientom ugodę z bankiem, bo jak pokazują statystyki, w większości przypadków sądy orzekają na korzyść kredytobiorców.

Na GPW jest notowana spółka Votum, której działalność w głównej mierze skupia się na dochodzeniu roszczeń w sprawach bankowych. Firma chętnie chwali się statystykami z sal sądowych, a w samym czerwcu zapadło ponad 1,2 tys. wyroków w sądach obu instancji. Co więcej, w minionym miesiącu, liczba nowo zawartych kontraktów przez Votum wyniosła 1 861, co daje aż 158% wzrost rdr.
 

Zobacz także: WIBOR najniżej od ponad roku. Rynek zaczyna wyceniać obniżki stóp procentowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.