Banki planują znacząco zaostrzyć kryteria kredytowe dla przedsiębiorstw
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
07 wrz 2022, 08:00

Po kredytach hipotecznych czas na finansowanie firm. Banki planują znacząco zaostrzyć kryteria kredytowe dla przedsiębiorstw

W II kw. br. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, ze szczególnym naciskiem na kredyty mieszkaniowe wynika z danych Związku Banków Polski. Według przewidywań ZBP w III kwartale przyszła pora na ograniczenie dostępności kredytów dla przedsiębiorstw.

W II kwartale 2022 r. banki wyraźnie zaostrzały kryteria udzielania kredytów, w kolejnym zamierzają to kontynuować. Jako powód Związku Banków Polskich (ZBP) podaje zaostrzenie polityki pieniężnej czy wzrost ryzyka w niektórych branżach.

Zobacz także: Stopy procentowe mogą jeszcze wzrosnąć, a może to też być koniec cyklu podwyżek - zapowiada prezes NBP Adam Glapiński

Kryteria polityki kredytowej w II kw.

Jak możemy przeczytać w raporcie Związku Banków Polskich (ZBP) „Polska i Europa w nowej rzeczywistości” w II kw. br. ankietowane w badaniu banki zaostrzały kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów. Co ciekawe, jednocześnie nie zmieniając znacząco warunków samego kredytowania.
 

kryteria polityki kredytowej II kw

Źródło: Raport ZBP

W II kwartale zaobserwowano nieduży zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Z kolei bardzo wyraźnie widać, że aż o 77% zostały zaostrzone kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Powodów jest kilka, pierwszym to znaczące pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce, w efekcie czego pogorszyła się sytuacja ekonomiczna potencjalnych kredytobiorców. Również cykl podwyżek stóp procentowych, skutecznie zniechęcał potencjalnych klientów. W II kw. banki obniżały marżę, jednak nie zmieniały innych kryteriów, więc docelowo niewiele to zmieniło.

„Większość banków po raz kolejny zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, uzasadniając to pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem stóp procentowych.” – czytamy w raporcie.

W analizowanym okresie, banki, zgodnie z deklaracjami zaostrzały również kryteria w segmencie kredytów konsumenckich aż o 63%. To również był efekt podwyżek stóp procentowych. Zmiany wprowadzane przez podmioty bankowe ograniczały się do podniesienia marży, szczególnie w przypadku kredytów obarczonych podwyższonym ryzykiem.

Zobacz także: Likwidacja stawki WIBOR staje się faktem. Wybrano nowy indeks o który będzie oparte oprocentowanie kredytów

Czas na zaostrzenie polityki kredytowej wobec firm

W III kwartale br. banki przewidywały dalszy spadek zainteresowania kredytami. Jednak wzrost popytu na kredyty konsumenckie, będzie pokierowany wzrostem zapotrzebowania na zakupy dóbr i usług.
 

kryteria polityki kredytowej III kw

Źródło: Raport ZBP

Ankietowane banki planują w III kw. kontynuować politykę zaostrzania kryteriów kredytowych zwłaszcza wobec przedsiębiorstw. Co ciekawe, również wobec kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Efektem czego, możemy obserwować znaczący spadek w udzielaniu kredytów dla przedsiębiorstw i większego ograniczenia finansowania kredytów konsumenckich.

Stopy procentowe we wrześniu mogą dalej rosnąć

W wyniku trwającego od października ubiegłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych obecna stopa referencyjna wynosi 6,5%. Sierpniowe spotkanie RPP było niedecyzyjne. Dziś poznamy ustalenia rady, według zapowiedzi prezesa Banku Centralnego, będzie to 25 pb. Może być to odpowiedź na ostatni szacunek inflacji, według którego inflacja CPI w Polsce wynosi ponad 16%.

Zobacz także: RPP podejmie w tym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych. Adam Glapiński zapowiada, że wzrosną o 0,25 pb, ale czy na pewno?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.