Wyniki CI Games poniżej oczekiwań analityków. Spółka prowadzi rozmowy z globalnym wydawcą | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
18 kwi 2024, 15:49

Wyniki CI Games poniżej oczekiwań analityków. Spółka prowadzi rozmowy z globalnym wydawcą

Mimo wypracowanych rekordowych przychodów w 2023 r., zyski CI Games znacząco rozminęły się z prognozą ekspertów. W centrum uwagi studia jest pozyskanie wydawcy dla nadchodzących tytułów.

Jak komentował podczas czwartkowego webinaru prezes spółki Marek Tymiński, toczą się rozmowy dotyczące wydania jednego z dwóch projektów przy wsparciu zagranicznego partnera. Kwoty poruszane w negocjacjach mają odpowiadać szacowanym budżetom tytułów, czyli około 20-30 mln euro.

Zobacz także: CI Games notuje rekordowe przychody w 2023 roku. Spółka zapowiada nowe projekty

Sprzedaż flagowego tytułu zawiodła?

CI Games zakończyło 2023 r. wypracowując 245 mln zł przychodów, o 332 proc. więcej niż w 2022 r. EBITDA podskoczyła o kilkaset proc. do 97,6 mln zł, a zysk netto – o 70 proc. do 14,5 mln zł. Za lwią część ubiegłorocznego rezultatu odpowiadała sprzedaż Lords of the Fallen, tytułu RPG, który miał premierę w październiku. W ubiegłym roku sprzedanych zostało 1,3 mln kopii gry. I tak w samym IV kw. przychody sięgnęły 185,8 mln zł, o około 3 proc. mniej niż wskazywał konsensus analityków ankietowanych przez PAP. EBITDA zaś okazała się o ponad 17 proc. mniejsza niż przewidywano i wyniosła 87,8 mln zł, a zysk netto był o niemal 60 proc. mniejszy niż zakładano.

Konsensus analityków ankietowanych przez PAP wyników CI Games

CIG konsensus PAP

Źródło: PAP

„Nie znam dokładnych wytycznych, na podstawie których powstaje konsensus PAP, jednak nasze rezultaty okazały się zbieżne z przewidywaniami analityków Redeye. Uważam, że w ubiegłym roku dowieźliśmy dużą grę jaką jest Lords of the Fallen i to jest dobry punkt wyjścia na następne lata” mówił podczas webinaru Marek Tymiński, prezes CI Games. Zgodnie z ostatnimi szacunkami Redeye, przychody w 2023 r. miały wynieść 225 mln zł, a EBITDA – 91,1 mln zł.

Zobacz także: Wyniki CI Games w IV kw. 2023 roku vs. konsensus PAP

Kluczowe rozmowy na temat kolejnych gier

Przypomnijmy, że w marcu nadzwyczajne walne zgromadzenie upoważniło zarząd CI Games do przeprowadzenia emisji do 36,6 mln akcji serii M stanowiących mniej niż 20 proc. walorów dopuszczonych do obrotu na giełdzie. Cena emisyjna akcji miała być ustalona w oparciu o budowę księgi popytu. Środki zaś miały pomóc właśnie w stworzeniu dwóch gier: Project Survive oraz Project 3. Teraz jednak słyszymy, że spółka prowadzi rozmowy z globalnym wydawcą gier, a poruszane kwoty mają opiewać na 20-30 mln euro, czyli szacowane wartości poszczególnych projektów.

„Przyszłe gry zamierzamy finansować m.in. ze sprzedaży naszych gier oraz pożyczek. Niedawno zawarliśmy umowę kredytową z PKO BP opiewającą na 15 mln zł i zamierzamy dalej rozwijać tę formę finansowania. Równolegle rozmawiamy z znanymi na świecie wydawcami o potencjalnym partnerstwie, a poruszane kwoty opiewają na budżety naszych poszczególnych przyszłych gier. Póki co jednak jeszcze nic się nie zmaterializowało” zauważa Tymiński. Nie wiadomo więc, jakie są losy potencjalnej emisji akcji.

Prezes CI Games nie chciał ujawnić więcej szczegółów na temat tworzonych właśnie gier. Project Survive, który ma pojawić się na rynku w przyszłym roku, to gra z gatunku survival mająca zadebiutować w trybie wczesnego dostępu. Jej szacowany koszt to 20 mln euro.

„Aktualnie produkcja została ukończona mniej więcej w 1/3, pracujemy nad kamieniem milowym jakim jest vertical slice” podsumowuje prezes CI Games.

Trzeba podkreślić, że studio nie zapomina o Lords of the Fallen. Dotychczas pojawiło się 30 usprawnień, a kolejny update ma pojawić się w nadchodzących tygodniach.

Notowania CI Games w ciągu ostatnich 12 miesięcy

CIG wykres (2)

Zobacz także: Emisja akcji i zmiany w zarządzie CI Games. Analitycy komentują doniesienia od twórców Sniper Ghost Warrior i Lords of The Fallen

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.