Dywidenda z Budimex w 2024 roku będzie wysoka. Spółka wypłaci cały zysk powiększony o kapitał zapasowy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
09 kwi 2024, 10:52

Budimex proponuje wysoką dywidendę w 2024 r. Wypłaci cały zysk, powiększony o kapitał zapasowy

Zarząd Budimex wydał rekomendację wypłaty wyjątkowo wysokiej dywidendy. Zaproponowano, aby zysk netto za rok 2023 przeznaczyć na dywidendę w całości oraz powiększyć wypłatę dodatkowo o kapitał zapasowy, co stanowi imponujące podwojenie wartości dywidendy w stosunku do roku poprzedniego.

Szczegóły propozycji dywidendy zostały podane we wtorek, 9 kwietnia. Według propozycji zarządu, do akcjonariuszy ma trafić cały zysk netto wypracowany w 2023 r. w kwocie 749,5 mln zł. Dodatkowo kwota ta zostanie zwiększona o kapitał zapasowy utworzony z zysków z lat ubiegłych w kwocie 161,6 mln zł. Takie połączenie przekłada się na rekordowo wysoką dywidendę 35,69 zł na akcję.  Stopa dywidendy, przy cenie zamknięcia z poniedziałku jednak nie jest duża, choć i tak znacznie powyżej średniej rynkowej i wynosi 5%.

Zarząd firmy proponuje, aby dzień dywidendy, czyli dzień ustalenia listy akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za rok 2023, przypadł na 29 maja 2024 roku. Oznacza to w praktyce, że należy posiadać akcje na koniec sesji dwa dni robocze wcześniej, czyli 27 maja.

Następnie, wypłata dywidendy miałaby miejsce 6 czerwca 2024 roku. Jest to kontynuacja polityki firmy, która od lat stawia na zwiększanie wartości wypłacanych dywidend.
 

Kurs akcji Budimex od początku 2023 roku

Budimex (1)


Budimex to jedna z największych firm budowlanych w Polsce, której działalność rozciąga się na wiele sektorów budownictwa. Od infrastruktury transportowej po obiekty użyteczności publicznej, Budimex jest znany z realizacji kluczowych inwestycji i projektów, które odmieniają oblicze polskiego budownictwa.

Zobacz także: Neuca planuje w 2024 roku dalej podwyższać dywidendę i rozpocząć nowy skup akcji 

Ciągłość i konsekwencja - Dudimex jako spółka dywidendowa

Budimex z powodzeniem utrzymuje status spółki dywidendowej już od piętnastu lat. W każdym z tych lat akcjonariusze mogli liczyć na regularną wypłatę dywidendy. Co więcej, spółka nie tylko konsekwentnie realizuje zobowiązania wobec swoich inwestorów, ale również stara się z roku na rok zwiększać wartość dywidendy.

Historia wypłat, którą przedstawiamy poniżej, pokazuje wzrost wypłat, ale też ich nieregularność co do wysokości nominalnej. Aktualna dywidenda w wysokości 35,69 zł będzie najwyższą w historii wypłatą jednorazową, lecz za 2021 r. akcjonariusze otrzymali sumarycznie większą wypłatę w postaci zaliczki 14,90 zł na akcję, następnie powiększonej o wypłatę 23,47 zł.
 

Dywidendy Budimex

Zobacz także: Dywidendy, terminy wypłat, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost