6 dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym, które poprawiły wyniki i mają szansę na wysoką dywidendę w 2024 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 lis 2023, 06:30

6 dywidendowych spółek w trendzie wzrostowym, które poprawiły wyniki i mają szansę na wysoką dywidendę w 2024 r.

Rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych za III kwartał 2023 r. Wśród pierwszych spółek, które opublikowały dobre dane finansowe, jest kilka z imponująco długą historią wypłat dywidendy. Inwestorzy mogą się więc spodziewać jeszcze lepszych dywidend w 2024 r. Co więcej, są to spółki, których kurs akcji rośnie i znajduje się w trendzie wzrostowym.

Tym razem wzięliśmy pod uwagę bardzo restrykcyjne kryteria wyboru spółek. Chcieliśmy wskazać, spółki, które już teraz pokazały wzrost wyników finansowych, ale jednocześnie mają bardzo długą co najmniej 8-letnią historię regularnych wypłat dywidendy. Dzięki temu szansa na wypłatę kolejnej i to wyższej dywidendy w 2024 r. jest duża. Wzięliśmy pod uwagę tylko te podmioty, których kurs akcji rośnie wraz z wynikami. W ten sposób zmniejszamy ryzyko i skupiamy się tylko na firmach, których poprawa wyników jest ewidentna i dostrzeżona przez inwestorów.

W poszukiwaniach ogranicza nas na razie mała liczba spółek, które zdążyły opublikować wyniki za III kwartał 2023 r. Na razie takich spółek znaleźliśmy 6 -  lecz będzie z czasem ich coraz więcej, więc podobne zestawienia będą przez nas powtarzane.

Zobacz także: Zaliczkowa dywidenda w Asbis. Spółka ustaliła ile zysku wypłaci akcjonariuszom jeszcze w 2023 roku 

6 dywidendowych spółek, które już opublikowały wyniki za III kwartał i mają szansę na wyższą dywidendę

W silnym trendzie wzrostowym jest kurs akcji Asseco BS #ABS. Spółka wygenerowała bardzo dobre wyniki w ostatnich 12 miesiącach, czyli od początku IV kwartału 2022 do końca III kwartału 2023. Są one aż o 10 procent lepsze od wyników za pełny 2022 r. - zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i o zysk ze sprzedaży, zysk operacyjny i zysk netto. Spółka w 2023 r. wypłaciła 15. najwyższą w historii dywidendę w wysokości 2,30 zł, ale teraz na wszystkich poziomach Asseco zwiększyło wyniki. Inwestorzy mogą więc liczyć na kolejną, wyższą dywidendę. Stopa dywidendy na podstawie tej, już historycznej, wypłaty jest wysoka i wynosi 5%.

Kolejną dywidendową spółką, z szansą na jeszcze wyższą wypłatę dywidendy, jest Decora #DCR. Producent wykończeń wnętrz zwiększył nieznacznie przychody porównując zaraportowane ostatnie 12 miesięcy do pełnego 2022 r., ale dzięki ograniczeniu kosztów, wynik na sprzedaży i wynik operacyjny wzrósł o kilkadziesiąt procent. Spółka dzieli się z akcjonariuszami zyskiem regularnie od 8 lat. Nadzieja na wyższą wypłatę dywidendy i na dalszą poprawę wyników jest widoczna we wzroście kursu akcji, który podąża na północ już od roku.

Zobacz także: 13 spółek, z których dywidenda do akcjonariuszy płynie od 10 lat i może dalej rosnąć 

W zestawieniu tym uwzględniliśmy też spółkę z 15. letnią historią regularnych wypłat dywidendy, czyli Ambrę #AMB. Spółka ma przesunięty rok obrotowy i dopiero poznaliśmy wyniki za jej I kwartał. Jednak jak zestawimy sumę wyników z ostatni 4 kwartałów z odpowiednim okresem w poprzednim roku, to zauważymy wzrost na wszystkich poziomach zysków o kilkanaście procent. Ambra jest jedną z nielicznych spółek, które nie tylko starają się o regularność wypłat, ale też o wzrost ich nominału. W tym roku inwestorzy otrzymali 1,10 zł na akcję, ale jeśli wyniki w kolejnych kwartałach utrzymają tendencje wzrostową, to nic nie powinno stać na przeszkodzie wypłaty jeszcze wyższej dywidendy na jesień 2024 r.

Oczywiście w takim zestawieniu nie zabrakło spółki iFirma #IFI. Charakteryzuje się ona tym, że jako jedyna na giełdzie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami aż 4 razy do roku i działa tak już od 13 lat. Jej wyniki finansowe ponownie się poprawiły o kilkanaście procent. Daje to szansę na dalszą kontynuację regularnych, częstych i, miejmy nadzieję, dalej rosnących wypłat.

Wyniki za III kwartał podały też spółki Budimex oraz Bank Santander. Obie są w trendzie wzrostowym, a wzrost zysków może być podstawą do wyższych wypłat dywidendy. Budimex dzieli się z akcjonariuszami zyskiem już od 15 lat, zaś Santander od ponad dekady. Niestety w ich przypadku stopa dywidendy jest relatywnie niższa.

To zapewne nie są wszystkie spółki z dobrymi wynikami. Musimy niestety uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze co najmniej 2 tygodnie, aż reszta spółek zaraportuje swoje wyniki finansowe za III kwartał 2023 r. Wtedy z pewnością poniżej przedstawiona w tabeli lista spółek się znacząco wydłuży. Tym czasem, nie czekając, publikujemy zestawienie najciekawszych z nich – spółek dywidendowych, z rosnącymi wynikami i, co wcale nie jest mniej ważne, z kursem w trendzie wzrostowym.

SpółkaKrótkoterminowy trendDługoterminowy trendAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacanaWzrost przychodówWzrost zysku ze sprzedażyWzrost zysku operacyjnegoWzrost zysku netto
ASSECOBS (ABS)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy5%od 15 lat11%10%10%11%
DECORA (DCR)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy4%od 8 lat4%47%42%45%
AMBRA (AMB)Słabnący trend wzrostowySłabnący trend wzrostowy4%od 15 lat10%9%15%17%
IFIRMA (IFI)Słabnący trend wzrostowySłabnący trend wzrostowy3%od 13 lat16%13%14%19%
BUDIMEX (BDX)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy3%od 15 lat7%8%12%17%
SANTANDER (SAN)Silny trend wzrostowyAkumulacja2%od 10 lat36%7%3%4%

Zobacz także: Dywidendy, lista terminów wypłat, artykuły i analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.