Ryvu Therapeutics zmienia cel realizowanego z Menarini projektu z białaczki szpikowej na chłoniaka i wzmacnia swój pipeline projektów klinicznych

Ryvu Therapeutics daje nowe życie projektowi realizowanemu z Menarini i wzmacnia swój pipeline projektów klinicznych

Ryvu Therapeutics daje nowe życie projektowi MEN1703 (SEL24). Wspólnie ze swoim partnerem Menarini, który od 2017 roku posiada prawa do projektu, zdecydowali o rozpoczęciu badań w nowym wskazaniu. Wstrzymują dalsze badania związane z ostrą białaczką szpikową, po zakończeniu drugiej fazy klinicznej, i rozpoczynają nowe badanie 2 fazy nakierowane na chłoniaka nieziarniczego.

Akcje spółki bardzo pozytywnie zareagowały na te doniesienia, zyskując na piątkowej sesji prawie 10%. Jeszcze na jesieni 2022 roku, podczas oferty publicznej akcji, Ryvu Therapeutics w opublikowanym prospekcie emisyjnym wskazywało, że jednym z ryzyk jakie widzi na horyzoncie jest odstąpienie i rezygnacja z tego projektu przez Menarini. MEN1703 (SEL24) rozpoczął bowiem badania kliniczne w 2017 roku, które od polskiej spółki w pełni przejął włoski podmiot. Projekt po drodze zaliczył clinical hold, który zatrzymał na jakiś czas badania, ale ostateczne tempo postępu w obszarze ostrej białaczki szpikowej (AML) nie było do końca satysfakcjonujące. Po sześciu latach projekt zakończył drugą fazę kliniczną, a uzyskane dane i sytuacja rynkowa w obszarze AML sugerują, że dalsza jego realizacja wiązałaby się z dużym ryzykiem i nie jest obecnie priorytetem.

Zobacz także: Ryvu Therapeutics ma aneks do umowy licencyjnej z Menarini; rozszerza rozwój programu MEN1703

Zwrot z białaczki szpikowej w kierunku chłoniaka

Jak wskazuje CEO i główny akcjonariusz Ryvu Therapeutics Paweł Przewięźlikowski dużo lepszym w obecnej chwili kierunkiem dalszego rozwoju MEN1703 (SEL24) jest obszar chłoniaka nieziarniczego, który jeszcze w 2017 roku podczas negocjacji umowy partneringowej z Menarini był wskazywanym jako jeden z potencjalnych kierunków rozwoju projektu. Wskazywały na to dane z fazy przedklinicznej badań nad projektem.

"Projekt MEN1703 (SEL24) zyskuje nowe życie i wraca do początkowych założeń. Jeszcze w 2017 roku, kiedy negocjowaliśmy z Menarini partnering SEL24 wskazywaliśmy, że ostra białaczka szpikowa i chłoniaki nieziarnicze to naturalne kierunki rozwoju projektu, które uzasadniały otrzymane wyniki badań z fazy przedklinicznej. Teraz nasi partnerzy zdecydowali się spriorytetyzować chłoniaki i jednocześnie wstrzymać dalszy rozwój projektu w obszarze AML. Dotychczasowe dane kliniczne i potencjał naukowy nowego wskazania jednoznacznie wskazują, że jest to obecnie dużo lepszy kierunek pod kątem ryzyka i wartości projektu dla pacjentów i inwestorów" - mówi Paweł Przewięźlikowski

Zobacz także:  Widzieliśmy laboratoria Ryvu Therapeutics. Oto jak największa firma drug discovery w tej części świata pomaga chorym na raka pacjentom

Milestony i potencjalne płatności za osiągnięte postępy w realizowanym z Menarini badaniu MEN1703 (SEL24) nie ulegną zmianie. Zmieni się jednak podmiot odpowiedzialny w pełni za realizację fazy klinicznej badania, którym będzie polska spółka. Od tej pory to Ryvu Therapeutics będzie prowadzić badanie drugiej fazy, a realizować go będzie kilkudziesięcioosobowy zespół kliniczny polskiej spółki, odpowiedzialny dotychczas za rozwój klinicznych RVU120. Całość kosztów będzie pokrywać natomiast włoski podmiot.

"Ryvu Therapeutics będzie w pełni odpowiedzialne za realizację badania klinicznego drugiej fazy MEN1703 w chłoniakach. To będzie kolejny projekt, realizowany przez nasz rozrastający się, prawie 40 osobowy zespół kliniczny. Całość kosztów będzie pokrywać Menarini, co oprócz ewentualnych milestonów, powinno wygenerować dla nas dodatkowe, niewielkie przepływy finansowe." dodaje Przewięźlikowski

Kurs akcji Ryvu Therapeutics od początku 2020 roku

Ryvu Therapeutics akcje

Zobacz także: RVU120 wykazał skuteczność terapeutyczną w badaniach na ludziach. Ryvu Therapeutics planuje dalej rozwijać projekt, do którego posiada pełne prawa

Coraz większy pipline projektów klinicznych Ryvu Therapeutics

MEN1703 (SEL24) będzie kolejnym projektem klinicznym, tym razem drugiej fazy, który w pełni realizować będzie Ryvu Therapeutics. W zeszłym roku spółka zapowiedziała mocną intensyfikację swoich badań klinicznych, zwłaszcza wokół projektu RVU120. W tej chwili prowadzone są badania kliniczne w obszarze guzów litych i AML. Spółka planuje dalej rozwijać swoje portfolio projektów klinicznych zarówno o inne wskazania oraz jako terapie kombinowane.

"MEN1703 i RVU120 to zupełnie inne projekty, których nie należy ze sobą łączyć. Wyniki badań, jakie dotychczas zebraliśmy w RVU120, jednoznacznie potwierdzają, że należy realizować badanie w AML, a dodatkowo chcemy je rozszerzyć o inne wskazania. Nasz pipeline projektów klinicznych dynamicznie się rozszerza, a dodatkowo w pełni będziemy kontrolować ten proces." - wskazuje CEO Ryvu Therapeutics 

Aktualny pipline projektów klinicznych Ryvu Therapeutics

Projekty kliniczne Ryvu Therapeutics

Zobacz także: Wiedźminem 3 polskiej biotechnologii będzie dopiero rejestracja pierwszego innowacyjnego leku – Marta Winiarska i Piotr Książek, Podcast 21% rocznie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost