Polska spółka biotechnologiczna planuje debiut na Nasdaq. Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą

Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą i planuje debiut na Nasdaq

Captor Therapeutics poszuka inwestorów zagranicą i myśli docelowo o debiucie na Nasdaq. Polsko-szwajcarska spółka biotechnologiczna właśnie opublikowała nową strategię, w ramach której che wydać 79,4 mln USD (352,1 mln zł) na rozwój swoich projektów celowanej degradacji białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD).

Od debiutu na GPW, Captor konsekwentnie realizuje przyjęte wcześniej założenia. Dwa najbardziej zaawansowane projekty, CT-01 oraz CT-03, weszły w kolejne etapy rozwoju przedklinicznego, które w niedługim czasie pozwolą na zbadanie najbardziej rozwiniętych kandydatów na leki na ludziach.

Zobacz także: Liczymy, że w 2023 Captor Therapeutics stanie się spółką TPD z projektem w fazie klinicznej co znacznie zmieni postrzeganie naszej firmy - Michał Walczak i Radosław Krawczyk

Strategia Captor Therapeutics na lata 2023-2025

Captor zamierza zbudować zdywersyfikowane portfolio obejmujące: dwa, w pełni należące do spółki, projekty wchodzące do pierwszej faz badań klinicznych, co najmniej jeden projekt rozwijany poprzez współpracę z zewnętrznym partnerem, dwa projekty będące we wczesnej fazie rozwoju oraz jeden projekt powadzony w oparciu o platformę technologiczną OptigradeTM .

Kluczowe cele spółki na lata 2023-2025 przedstawiają się następująco:

 • Rozpoczęcie badań klinicznych dla najbardziej zaawansowanych projektów Spółki, tj. CT-01 (rak wątrobowokomórkowy) oraz CT-03 (nowotwory hematologiczne) odpowiednio w 2023 i 2024 r., z możliwością publikacji wyników z badań klinicznych w 2024 i 2025 r.;
   
 • Uzyskanie potwierdzenia skuteczności projektów CT-02 oraz CT-05 w badaniu in-vivo proof of efficacy w 2023 r. oraz rozpoczęcie rozmów w celu komercjalizacji tych projektów;
   
 • Rozbudowanie platformy OptigradeTM o nowe degradery charakteryzujące się wysokim potencjałem klinicznym, zastosowanie ich potencjału w obszarze koniugatów przeciwciał (ADC) oraz wykorzystanie tych możliwości w celu nawiązania współpracy w powyższych obszarach.

„Dokonaliśmy ogromnego postępu zarówno w zakresie rozwoju naszych kluczowych projektów, przybliżając je istotnie w kierunku badań klinicznych, jak i w zakresie platformy OptigradeTM, zachowując jej potencjał do odkrywania nowych kandydatów na leki, na światowym poziomie. Podpisaliśmy także ważną umowę o współpracy strategicznej z Ono Pharmaceutical. Dzięki temu, mogliśmy znacznie lepiej przejść przez trudny, dla wielu firm z branży biotechnologicznej, okres. To prawda, że postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę, ale jesteśmy przekonani, że przyśpieszy to rozwój naszych kluczowych projektów i pozwoli wprowadzić dwa z nich do pierwszej fazy badań klinicznych, a tym samym przełoży się na wzrost wartości Spółki. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie tego nowego etapu zarówno z naszymi obecnymi, jak i przyszłymi partnerami oraz akcjonariuszami” - mówi Tom Shepherd, prezes Captor Therapeutics.

Zobacz także: 6 najważniejszych wydarzeń w polskiej biotechnologii 2022 roku

79,4 mln USD na dalsze badania i debiut na Nasdaq

W ramach budżetu na lata 2023-2025 Captor przewiduje poniesienie wydatków na poziomie około 79 mln USD i zakłada, że zostaną one sfinansowane ze środków własnych w wysokości ok. 20 mln USD (88,7 mln zł), według stanu na dzień 31 grudnia 2022, przyznanych dotacji z NCBR w wysokości ok. 15,2 mln USD (67,4 mln zł) oraz oczekiwanych płatności z tytułu zawartych umów partneringowych (zwrot wydatków w wysokości ok. 4,6 mln USD (20,4 mln zł). Pozostałe środki spółka zamierza pozyskać z emisji akcje skierowanej do inwestorów zagranicznych w dogodnym czasie.

Zarząd Captor Therapeutics podał, że wystąpi o uzyskanie zgody akcjonariuszy na emisję (w ramach kapitału docelowego) do 1.222.467 akcji zwykłych w celu umożliwienia spółce, w dogodnym momencie, biorąc pod uwagę warunki rynkowe, pozyskania finansowania kapitałowego wskazanego powyżej. Jednak jeżeli cena emisyjna akcji umożliwi uzyskanie niezbędnego kapitału bez emitowania maksymalnej liczby akcji składającej się na kapitał docelowy, zarząd rozważy emisję mniejszej liczby akcji - czytamy w komunikacie ESPI spółki.

Kurs akcji Captor Therapeutics od debiutu na GPW

Captor Therapeutics


Zarząd Captor zwróci się do swoich akcjonariuszy, o wyrażenie zgody na wprowadzenie kapitału docelowego w wysokości około 29% istniejących akcji. Wprowadzenie kapitału docelowego zapewni spółce optymalizację działań w obszarze pozyskiwania inwestorów i wykorzystanie pojawiających się możliwości finansowania. Spółka zamierza pozyskać finansowanie na rynkach zagranicznych, jak i na rynku krajowym. Captor wybrał firmę Wedbush Securities Inc., amerykańską firmę zajmującą się bankowością inwestycyjną specjalizującą się w sektorze farmaceutycznym oraz wyznaczył Wedbush Securities Inc. jako doradcę Captor do oceny sytuacji rynkowej i rozważenia opcji pozyskania finansowania.

„Dostęp do globalnych rynków kapitałowych, a w szczególności do inwestorów w USA, jest ważnym aspektem naszych trzyletnich celów strategicznych. Takie rozszerzenie grona naszych akcjonariuszy, potencjalnie zakończone obecnością na NASDAQ, uzupełni naszą istniejącą, dobrze wspieraną pozycję na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Plan 2023-2025 zakłada przekształcenie Captora w spółkę znajdującą się w pierwszej fazie badań klinicznych i to będzie wymagało pewnych dodatkowych nakładów pieniężnych. W zamian za niewielkie rozwodnienie kapitału, będziemy mogli umocnić naszą pozycję oraz rozpoznawalność na rynkach międzynarodowych, a tym samym zwiększyć wartość spółki” - powiedział Radosław Krawczyk, członek zarządu, dyrektor finansowy Captor Therapeutics.
 

Zobacz także: Captor Therapeutics ma listę nowych cząsteczek nad którymi może rozpocząć badania, po komercjalizacji zaawansowanych projektów – WIDEO z wizyty w laboratoriach spółki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost