Neuca przejmuje OncoBay i staje się jednym z największych klinicznych CRO Europy

Neuca przejmuje OncoBay i staje się jednym z największych klinicznych CRO Europy, którego przychody w 2023 roku mogą przekroczyć 500 mln zł

Wchodzące w skład Grupy Neuca spółki zależne wyrastają na jedną z największy niezależnych firm typu CRO i SMO w obszarze klinicznym Europy, której przychody w 2023 roku mogą przekroczyć 500 mln zł.

W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku obszar badań klinicznych w Grupie Neuca wypracował nieco ponad 137 mln zł przychodu i prawie 33 mln zł zysku EBITDA. Rosnący 45% rok do roku na przychodach segment znacznie przyspieszy w 2023 roku. Wszystko za sprawą dużej transakcji przejęcia amerykańskiej spółki typu CRO w obszarze klinicznym OncoBay Clinical Inc, o którym poinformowała wczoraj polska spółka. Według informacji podanej w komunikacie spółka z Florydy spodziewa się około 70 mln USD przychodów w 2023 roku, co oznacza, że przychody na poziomie skonsolidowanym z całego obszaru badań klinicznych w grupie Neuca w 2023 roku mogą przekroczyć 500 mln zł.

Zobacz także: Grupa NEUCA inwestuje w onkologiczne CRO z Florydy (USA) - OncoBay

Neuca jednym z największych klinicznych CRO Europy

Plany rozwoju w obszarze badań klinicznych Grupa Neuca zapowiadała jeszcze przed pandemią. Pierwszym sygnałem, że Grupa poważnie traktuje ten obszar, było przejęcie w połowie 2020 roku przez spółkę SMO Pratria, 40 procent udziałów w KFGN, lidera rynku ośrodków badań klinicznych w Niemczech, specjalizującego się w badaniach z zakresu bezsenności, wyrobów medycznych oraz całego spektrum badań specjalistycznych w tym szczepień.

Od tamtego momentu Grupa Neuca przeprowadziła kilka transakcji kupna i rozwoju organicznego kolejnych podmiotów w Hiszpanii (CRO-Experior), Włoszech (CRO Exom), Czechach (SMO, CCR Czech a.s. oraz CCR Brno s.r.o.), Bułgarii (SMO Clinical Research Union), Ukrainie oraz Polsce (SMO Examen, SMO MTZ Clinical Research). Do tej pory Polska spółka obejmowała swoimi ośrodkami badań Europę, oraz nabywała kolejne firmy typu CRO (Indie, USA (Agati Clinical), a transakcja przejęcia OncoBay Clinical Inc przeskaluje działalność polskiej spółki w tym ostatnim obszarze i da ekspozycję całego segmentu na rynek amerykański. Cały proces zajął Neuce zaledwie 3 lata.

Zobacz także: Grupa NEUCA zamierza stać się wiodącym graczem na rynku ubezpieczeń zdrowotnych

Spektakularne przejęcie Grupy Neuca w obszarze CRO

NEUCA Clinical Trials Inc podpisała umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia 72,6% udziałów w wywodzącej się z Tampa na Florydzie – OncoBay Clinical Inc., firmie typu Contract Research Organization.

Wartość transakcji wyniosła 33,5 mln USD. OncoBay Clinical spodziewa się w tym roku wypracowania 70 mln USD przychodów ze sprzedaży, a w 2024 roku 16,6 mln USD EBITDA.

Ogłoszona inwestycja to przykład połączenia partnerskich organizacji współpracujących ze sobą od ponad dwóch lat, które dzięki swoim unikatowym kompetencjom i doświadczeniu łączą ze sobą Europę i Stany Zjednoczone – czytamy w komunikacie.

Clinscience dostarcza dla spółki OncoBay globalne serwisy związane z zarządzaniem danymi i technologią, prowadząc również operacje kliniczne na terenie Europy. OncoBay z kolei umożliwia Clinscience prowadzenie operacji klinicznych na terenie USA. Poprzez rozwinięty zespół Business Developmentu zapewnia również dostęp do amerykańskiego rynku biotechnologicznego. Obydwie spółki prowadzą wspólnie kilkadziesiąt projektów w obszarze immunoonkologii.

OncoBay to wyspecjalizowane CRO, oferujące kompleksowe i elastyczne rozwiązania dla firm biotechnologicznych, które rozwijają swoje innowacyjne terapie w immunoonkologii. Prowadzi operacje kliniczne, czyli monitoring i nadzór nad badaniami klinicznymi, na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie zatrudnia zespół ponad stu doświadczonych ekspertów onkologicznych. Clinscience stawia sobie za cel poprawę efektywności prowadzenia badań klinicznych poprzez rozwój technologii zarządzania danymi. Obie spółki doskonale się uzupełniają, a dzięki synergii istotnie zwiększają swoje możliwości i pozycję rynkową.

Zobacz także: 6 najważniejszych wydarzeń w polskiej biotechnologii 2022 roku

Skokowy wzrost przychodu i zysku z obszaru klinicznego w Grupie Neuca

Przejęcie większościowego pakietu OncoBay przez Grupę Neuca oznacza skokowy wzrost przychodu i zysku na poziomie EBITDA z obszaru klinicznego w 2023. Polska spółka w III kwartale 2022 roku dokupiła też większościowy pakiet w Niemieckim KFGN co powinno być w pełni widoczne na poziomie skonsolidowanym dopiero od IV kwartału 2022 roku. Przejęcia w połączeniu z organicznym wzrostem biznesu mogą sugerować, że w 2023 Grupa z tego obszaru może osiągnąć ponad 500 mln zł przychodu. W pierwszych trzech kwartałach 2022 spółka notowała około 24% marżę EBITDA z tego obszaru działalności.  W zależności od tego, na jakim poziomie ukształtuje się marża w 2023 roku inwestorzy dowiedzą się ile uda się wypracować zysku na poziomie EBITDA.
 

Neuca

Transakcja przejęcia OncoBay oznacza, że Grupa Neuca, obok notowanej na GPW Selvity, wyrasta na spółkę prowadzącą znaczącą działalność w obszarze CRO. Różnica pomiędzy podmiotami jest jednak taka, że Grupa Neuca koncentruje się na obszarze klinicznym, a Selvita przedklinicznym.

Zobacz także: Selvita, mimo kryzysu i bessy w biotechnologii, szybko rośnie i notuje rekordowe wyniki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost