ABB na Pure Biologics. Spółka chce pozyskać środki na przyspieszenie rozwoju projektów

Ostatni dzień ABB na Pure Biologics. Biotechnologiczna spółka chce pozyskać środki na przyspieszenie rozwoju kluczowych projektów

Trwa proces budowy książki popytu na 960.000 akcji Pure Biologics. Biotechnologiczna spółka chce w ten sposób pozyskać kapitał na rozwój kluczowych projektów bez konieczności publikacji prospektu emisyjnego.

Ożywienie w sektorze biotechnologicznym trwa. Notowana na GPW spółka biotechnologiczna Pure Biologics rozpoczęła w tym tygodniu proces pozyskiwania kapitału na rozwój. W ramach transakcji ABB spółka planuje zaoferować do 960 tys. akcji należących do obecnych głównych akcjonariuszy ze sprzedaży których obejmą oni akcje nowej emisji w ramach kapitału docelowego. Taka struktura transakcji jest neutralna podatkowo i pozwala uniknąć przygotowywania i publikowania prospektu emisyjnego. W przeprowadzeniu transakcji biotechnologiczną spółkę wspiera IPOPEMA Securities i Dom Maklerski Navigator.

Ostatnią rundę finansowania Pure Biologics przeprowadzał w grudniu 2020 r. Ofercie towarzyszyło przeniesienie notowań z NewConnect na główny parkiet. Cena maksymalna została wówczas ustalona na poziomie 100 zł, a oferta zamknęła się przy wycenie 90 zł za akcję. W wyniku sprzedaży 600 tys. akcji, spółka pozyskała wówczas 54 mln zł brutto (wliczając koszty przeprowadzenia oferty) wobec zakładanych 60 mln zł.

„W ostatniej ofercie w 2020 r. pozyskaliśmy większą część zakładanej sumy, natomiast nie całość środków przewidzianych na realizację planów. Jednocześnie w międzyczasie mierzyliśmy się z opóźnieniami, wynikającymi z naturalnego procesu naukowego oraz sporych utrudnień w czasach pandemii, które dotknęły również inne firmy z naszej branży. Do tego, szczególnie w tym roku, doszła inflacja. Nasze uprawnienie do wykorzystania kapitału docelowego wygasa w styczniu, więc jest to ostatni moment na przeprowadzenie transakcji w tym trybie, czyli bez konieczności zwoływania kolejnego WZA. Zdecydowaliśmy się na skomplikowaną na pierwszy rzut oka strukturę. Wynika ona wyłącznie z konieczności zaoferowania inwestorom, którzy zdecydują się na udział w rundzie, akcji dopuszczonych do obrotu. Wykorzystanie kapitału docelowego przy obecnej wycenie oznaczałoby, że większości akcji nowej emisji nie moglibyśmy dopuścić do obrotu. Dlatego kluczowi inwestorzy zadecydowali o pożyczeniu części swoich dopuszczonych akcji i objęciu w zamian niedopuszczonych akcji nowej emisji. Zależy nam aby stanowiło to wyraz naszej wiary w projekty i odpowiedzialności za Pure Biologics” - mówi Strefie Inwestorów CEO Pure Biologics Filip Jeleń.

Notowania Pure Biologics

Pure Biologics ABB wykres

Zobacz także: Pure Biologics optymalizuje plan rozwoju swoich dwóch najbardziej zaawansowanych projektów lekowych i rozpoczyna intensyfikacje działań komercjalizacyjnych

Pure Biologics przyspiesza rozwój projektów po trudnym 2021 roku

W 2021 wrocławska spółka zaliczyła opóźnienia w kluczowych projektach. Wyłonienie kandydatów przedklinicznych przeciągało się, natomiast firma ponosiła wysokie koszty związane z utrzymaniem zespołu i laboratoriów. Dodatkowo w minionym roku praktycznie zatrzymało się finansowanie publiczne badań. Nie pojawiały się żadne nowa konkursy grantowe, które mogłyby pozwolić na rozpoczęcie nowych projektów.

W bieżącym roku Pure Biologics wróciło na odpowiednią ścieżkę. Spółka rozpoczęła pierwsze badania w modelach zwierzęcych w czterech z pięciu głównych projektów. Pierwszych wyników z badań kandydata przedklinicznego na zwierzętach spółka spodziewa się w drugim kwartale 2023 r.

W listopadzie Pure Biologics poinformował o pozytywnej rekomendacji w konkursie Agencji Badań Medycznych – w przypadku dwóch projektów dofinansowanie grantowe może sięgnąć łącznie 62 mln zł przy łącznej wartości projektów na poziomie 100 mln zł. Jednym z projektów jest PB004, drugi obok PB003 projekt lekowy, które spółka wskazuje jako kluczowe. 32 mln zł grantu z ABM na PB004 ma zostać wykorzystane na uzupełnienie finansowania fazy przedklinicznej oraz przeprowadzenie fazy pierwszej badań klinicznych. W przypadku drugiego projektu, który zyskał pozytywną ocenę ABM – PB108 – spółka zastrzegła, że będzie on realizowany jedynie „w przypadku pozyskania dodatkowych zasobów, w tym finansowych”.
 


„W roku 2022 znacząco przyspieszyliśmy postępy w projektach. Dużo uwagi poświęciliśmy również zabezpieczeniu środków na realizację naszych planów. Szczególnie udało nam się zoptymalizować nasz program grantowy dla projektu PB004, modyfikując plan w NCBiR, tak aby uwzględniał przeprowadzenie fazy 0. Jednocześnie pozyskaliśmy ponad 30 mln zł dotacji z ABM, która może zostać wykorzystana na uzupełnienie części badań przedklinicznych, a także przeprowadzenie fazy I w klinice. Ograniczyliśmy w ten sposób zapotrzebowanie na kapitał prywatny, dając jednocześnie spółce i jej inwestorom szanse na osiągnięcie kluczowych z punktu widzenia wartości projektów kamieni milowych” - mówi Dr Filip Jeleń i dodaje:

„Podjęliśmy decyzję o równoległym rozwoju projektów PB003 i PB004, dzięki czemu liczymy na liczne synergie kosztowe, szczególnie w kontekście planowanej fazy 0. Liczymy na to, że w perspektywie ok. roku będziemy dysponowali pierwszymi wynikami badań na ludziach, co zwiększy wiarygodność projektów w oczach naszych potencjalnych partnerów, a jednocześnie ich wartość w potencjalnej transakcji. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na doprowadzenie do pierwszej transakcji partneringowej wcześniej. Już w 2022 r. byliśmy bardzo aktywni jeśli chodzi o budowanie relacji z rynkiem. Odbyliśmy dziesiątki spotkań ze średnimi i dużymi firmami farmaceutycznymi, zarówno w wyniku działań naszego doradcy Destum Partners, jak i udziału w międzynarodowych wydarzeniach branżowych. Pierwszy moment, w którym transakcja wydaje się uzasadniona – ze względu na możliwe do osiągnięcia parametry – to uzyskanie pierwszych wyników kandydata przedklinicznego w modelach zwierzęcych. Liczymy, że uda nam się dotrzeć do tego etapu w drugim kwartale 2023 r.”

Zobacz także: Akcje Pure Biologics mocno w górę, po informacji o planach przyspieszenia komercjalizacji projektu aptamerowego wraz z Clairfield Partners

Transakcja ABB na finansowanie dalszego rozwoju i nowych projektów

W tym tygodniu Pure Biologics rozpoczął budowę przyspieszonej księgi popytu (ABB) na akcje, które może wyemitować na bazie kapitału docelowego. Oferta skierowana zostanie do maksymalnie 149 inwestorów. Upoważnienie zarządu do wyemitowania kapitału docelowego upływa w styczniu 2023 r. Wraz z informacją o planach pozyskania kapitału spółka poinformowała o planach i harmonogramie rozwoju projektów PB003 i PB004. Plany te zakładają równoległy rozwój tych projektów, co ma prowadzić do optymalizacji kosztowych.

Podczas emisji w grudniu 2020 r. Pure Biologics zapowiadało, że do pierwszej transakcji partneringowej spółki może dojść w perspektywie 2-2,5 roku. Obecnie – po dwóch latach – spółka identyfikuje dwa kluczowe „okna partneringowe”. Pierwsze po uzyskaniu pierwszych wyników kandydata przedklinicznego w modelu zwierzęcym (co miałoby się wydarzyć w drugim kwartale 2023 r.) oraz po uzyskaniu pierwszych wyników na ludziach w ramach tzw. fazy 0 (spółka planuje rozpoczęcie fazy 0 w czwartym kwartale 2023 r.). W 2023 r. Pure Biologics przewiduje koszty na poziomie 55,5 mln zł, z czego 40 mln zł miałoby zostać przeznaczone na rozwój PB003 i PB004, 8 mln zł na wydatki związane z infrastrukturą oraz 8 mln zł na koszty ogólne i administracyjne.

Potrzeby te spółka chce sfinansować z własnych środków pieniężnych (ok. 9 mln zł wg stanu na dzień 10.12.2022 r.), wpływów z przyznanych dotacji (do wykorzystania spółce w latach 2022-2023 pozostało ok. 55 mln zł, w tym ok. 29 mln zł na PB003 i PB004), a także dodatkowo 32 mln zł na PB004 w latach 2023-2026) oraz emisji akcji.

„W wymagających warunkach planujemy ograniczać zaplanowane wydatki i priorytetyzować projekty tak, aby zmaksymalizować szanse na osiągnięcie znaczącego postępu w kluczowych z nich. Jednocześnie widzimy szansę na realizację części naszych projektów – tak jak w przypadku PB103, projektu aptamerowego, który rozwijamy wspólnie z holenderskim Relitech – w alternatywnych modelach, tak aby być w stanie pozyskiwać środki, a być może również know-how, z innych niż rynek kapitałowy źródeł. W tym celu powołaliśmy spółkę zależną Doto Medical, w ramach której realizowany będzie powyższy projekt. Nawiązaliśmy też współpracę z renomowanym doradcą Clairfield Partners, który ma nam pomóc w pozyskaniu partnerów do projektu i który wykazał się już dużą skutecznością swoich działań w innych podobnych projektach, w tym z rynku polskiego. Równolegle sami będziemy podejmowali rozmowy, zarówno z firmami branżowymi, jak i inwestorami prywatnymi i venture capital, którzy szukają tego typu okazji inwestycyjnych. Nasz model zakłada utrzymanie kontroli w nowej spółce aż do przeprowadzenia ostatecznej komercjalizacji” - podsumowuje CEO Pure Biologics.

Zobacz także: Widzieliśmy laboratoria Ryvu Therapeutics. Oto jak największa firma drug discovery w tej części świata pomaga chorym na raka pacjentom

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost