Inwestorzy detaliczni objęli obligacje Victoria Dom o wartości 100 mln zł
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 gru 2023, 16:44

Inwestorzy detaliczni objęli obligacje Victoria Dom o wartości 100 mln zł

Polski deweloper przydzielił obligacje o wartości 100 mln zł. Oprocentowanie zostanie ustalone na podstawie indeksu WIBOR 6M + 5,95%. Kierowana do inwestorów detalicznych oferta, co prawda nie zakończyła się redukcją, ale miała dużą wartość nominalną.

Victoria Dom, jeden z polskich deweloperów poinformował o warunkowym przydzieleniu obligacji serii P2023A, których łączna wartość wyniosła 100 mln zł. Warto zauważyć, że tak duża i udana emisja dla inwestorów detalicznych, od spółki nie notowanej na GPW to sukces. Przydział papierów obył się bez redukcji.

Zobacz także: GPW: w sprawie wprowadzenia do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst obligacji na okaziciela serii P2023A spółki VICTORIA DOM S.A.

Duży sukces Victoria Dom

Zarząd Victoria Dom poinformował o warunkowym przydziale 100 tys. niezabezpieczonych obligacji. Wartość serii P2023A wyniosła okrągłe 100 mln zł. Inwestorzy, w ramach pierwszej transzy objęli wszystkie oferowane papiery, a pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz dalszy rozwój.

„Bardzo cieszymy się z zaufania jakie okazali nam inwestorzy wypełniając listę zapisów. W ten sposób z pełnym sukcesem w ramach publicznej oferty uplasowaliśmy obligacje o wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zasilą kapitał obrotowy i będą wykorzystywane na dalszy dynamiczny rozwój naszej działalności deweloperskiej. Planujemy zakup nowych gruntów oraz finansowanie realizacji kolejnych projektów na bazie posiadanego banku ziemi, w ramach którego możemy wybudować około 10 tys. nowych mieszkań” – powiedział Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom.

Przydzielone obligacje będą zmiennie oprocentowane w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (na dzień 21 grudnia to 5,82%), powiększony o 5,95% marży. Victoria Dom zastrzega sobie prawo do wcześniejszego wykupu, z kolei termin zapadalności został przewidziany na 21 grudnia 2026 r.

Zarząd zapewnił, że wystąpi z wnioskiem, który pozwoli uplasować obligacje na rynku alternatywnego obrotu – Catalyst.

Emisja została przeprowadzona w ramach II Programu Emisji Obligacji zatwierdzonego przez KNF pod koniec października 2023 r. Zgodnie z prospektem, Victoria Dom w ciągu 12 miesięcy może wyemitować obligacje na okaziciela o łącznej wartości 200 mln zł.

Zobacz także: Victoria Dom warunkowo przydzieliła 100 tys. obligacji serii P2023A o łącznej wartości 100 mln zł

Struktura zadłużenia

Na koniec II kwartału 2023 r. Vitoria Dom miała 11 serii obligacji, których łączna wartość nominalna wynosiła 272,5 mln zł. Dodatkowo deweloper posiadał kredyty bankowe o łącznej wartości 81,1 mln zł, z kolei zobowiązania leasingowe opiewały na 31 mln zł.
 

struktura zadłużenia Victoria Dom

Zobacz także: KNF zatwierdziła prospekt Victoria Dom

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost