Nowe taryfy URE podwyższają prognozowaną ścieżkę inflacji CPI w Polsce o ok. 0,3 pkt. proc. (opinia) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2024, 12:05

Nowe taryfy URE podwyższają prognozowaną ścieżkę inflacji CPI w Polsce o ok. 0,3 pkt. proc. (opinia)

Nowe taryfy URE podwyższają prognozowaną ścieżkę inflacji CPI w Polsce o ok. 0,3 pkt. proc. - wskazują w porannych raportach ekonomiści Santander BP i PKO BP. Wzrost rachunku za gaz jest dwukrotnie wyższy niż szacowali analitycy.

"Nowe taryfy przełożą się na wzrost rachunków za gaz od lipca średnio o 20 proc. oraz wzrost inflacji CPI w lipcu o niemal 0,6 pkt. proc. rdr, przesuwając jednocześnie prognozowaną przez nas ścieżkę inflacji o 0,3 pkt. proc. rdr w górę (wcześniej zakładaliśmy wzrost cen gazu o 10 proc.)" - napisano w porannym raporcie PKO BP.

"Jednocześnie wg szacunków URE od lipca rachunek za energię elektryczną dla gospodarstwa domowego zużywającego rocznie 2MWh wzrośnie o 27,5 PLN netto miesięcznie. URE nie opublikował jeszcze taryf energetycznych mających obowiązywać od 1 lipca 2024" - dodano.

Ekonomiści Santander BP również wskazują, że nowe taryfy podnoszą ścieżkę inflacji o ok. 0,3 pkt. proc.

"Wynikający z decyzji URE przeciętny wzrost rachunku za prąd jest zbieżny z naszymi oczekiwaniami, ale wzrost rachunku za gaz jest ok. dwukrotnie wyższy, niż przewidywaliśmy, i w efekcie podwyższa oczekiwaną przez nas ścieżkę inflacji o około 0,3 pkt proc., przez co prognoza na lipiec przeskoczyła powyżej 4 proc. rdr, a grudniowa do 5,3 proc. rdr." - napisano w raporcie Santander.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych. Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh - podał w czwartek URE w komunikacie prasowym. Dla przeciętnego odbiorcy rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD wzrośnie od 1 lipca średnio o 20 proc.

Na stronie URE podano, że od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie nie przekracza 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie. W informacji podano, że zatwierdzona przez prezesa URE taryfa dystrybucyjna wynosi 430,1 zł/MWh w II połowie 2024 r., zaś cena sprzedaży dla gospodarstw domowych wynikająca z ustawowego zamrożenia to 500 zł/MWh. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost