DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga spadków, ale Dow zyskał ponad 250 pkt. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 cze 2024, 22:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street przewaga spadków, ale Dow zyskał ponad 250 pkt.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów, ale Dow zyskał ponad 250 punktów. W centrum uwagi inwestorów były mocno taniejące akcje koncernu Nvidia.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,67 proc. i wyniósł 39.411,21 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,31 proc. i wyniósł 5.447,87 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 1,09 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.496,82 pkt.

Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,63 proc. do 2.034,82 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 1,29 proc., do 13,37 pkt.

Podczas poniedziałkowej sesji akcje spółek technologicznych spadły ponad 2 proc. Firmy energetyczne zyskały 2,7 proc., a instytucje finansowe i firmy użyteczności publicznej podrożały prawie 1 proc.

Akcje Nvidii spadły prawie 7 proc. po spadku o ponad 4 proc. w ciągu zeszłego tygodnia, kończąc serię ośmiu tygodni na plusie.

„Ekstremalne wzrosty wyceny mogą w przyszłości napotkać pewne przeszkody. Nie jest to oskarżenie co do fundamentów Nvidii, ale raczej zalecamy większą ostrożność wobec tego, jak mocno i jak szybko zmieniły się kursy jej akcji” — powiedziała o firmie Nvidia Katie Nixon, dyrektor ds. informatyki w Northern Trust Wealth Management.

„Akcje spółek technologicznych nadal są w centrum uwagi. Nie pamiętam, kiedy jedna spółka jak Nvidia miała tak duży wpływ na rynek, a to naprawdę był kluczowy czynnik napędzający ruchy rynkowe w ostatnim czasie” — powiedziała Emily Roland, strateg inwestycyjna w John Hancock Investment Management.

W tym tygodniu uwaga rynków finansowych skupi się na danych makro, w tym deflatorze PCE za maj z USA. Według danych LSEG, rynki wyceniają prawie 50 pb. łagodzenia polityki pieniężnej w USA w tym roku, w tym 65 proc. szans na obniżkę we wrześniu.

Under Armour wzrósł o 2 proc. chociaż producent odzieży sportowej zgodził się zapłacić 434 mln USD w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego z 2017 r., w którym oskarżono go o oszukiwanie akcjonariuszy w zakresie wzrostu przychodów w celu spełnienia prognoz Wall Street.

Producent urządzeń oddechowych ResMed zniżkował ponad 11 proc. po tym, jak Eli Lilly poinformował, że jego popularny lek na odchudzanie Zepbound pomógł rozwiązać umiarkowaną oraz ciężką postać obturacyjnego bezdechu sennego u 52 proc. pacjentów w dwóch badaniach w późnej fazie.

Affirm Holdings wzrósł ponad 12 proc. po tym, jak Goldman Sachs rozpoczął wydawanie rekomendacji dla akcji spółki od „kupuj”.

Spółki związane ze sztuczną inteligencją zapewniają nadal spore stopy zwrotu, ale tworzą też ryzyko nadmiernej koncentracji oraz stawiają pytanie o praktyczne zastosowanie AI - uważają uczestnicy XXXV debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”.

Zdaniem Rafała Matulewicza, wiceprezesa PKO TFI, na rynku w USA w kwestii wzrostu dominuje wąska część rynku spółek technologicznych.

“Mamy absolutną dominację wąskiej części rynku akcji USA, jeśli chodzi o przyrost wyników spółek. To hossa wąska, skupiona głównie na spółkach związanych ze sztuczną inteligencją. Jeśli dodamy do słabości gospodarczej w poszczególnych rejonach świata procesy psucia się jakości branż, wynikające ze zmian technologicznych czy zmian w globalnej ekonomii, to mamy wynik taki, że ta hossa jest skupiona na kilku spółkach" - powiedział Matulewicz.

"Akcje USA to technologia, coraz węższa. Z tej perspektywy pozytywną informacją jest to, że spółki związane z AI fenomenalnie dowożą wyniki. To dobra informacja dla wszystkich, którzy mają ekspozycję na ten rynek. Ryzykiem jest techniczna formacja tego wzrostu, dynamiki są na tyle potężne, że w każdej chwili może się zdarzyć, że pojawi się korekta, które może być brutalna. Drugie zagrożeniem jest dywergencja technologii od reszty. Skoro może ona tak zagrozić pozostałym branżom na wielu poziomach, to dywergencja wzrostu technologii a zachowanie indeksów małych spółek Russell czy dużych jak Dow Jones jest ważna do monitorowania" - powiedział.

Michał Szymański, prezes zarządu VIG / C-Quadrat TFI, powiedział, że w USA głównym motorem wzrostu jest spekulacja oraz rosnące oczekiwania co do AI i spółek technologicznych.

“Historycznie rynki przeszacowywały krótkoterminowo wpływ poszczególnych rewolucji technologicznych i nie doszacowały ich długoterminowo. Podobnie było z internetem, w pewnym momencie mieliśmy sporą bańkę, ale po tej bańce minęło 10 lat aż internet znalazł powszechne zastosowanie. Rynki finansowe nie operują w tak długich horyzontach czasowych. Wyceny akcji w USA są bardzo wysokie. Jeśli chodzi o Nvidię, to wskaźnik ceny do zysku wynosi obecnie 70, a oczekiwany w perspektywie roku to 50, ciągle bardzo wysoko, ale też pokazuje skalę oczekiwanego wzrostu zysku. To już tak nie wygląda w przypadku innych spółek, jak Microsoftu na poziomie 37-38, a Apple ok. 32. Innym ryzykiem jest poziom koncentracji" - powiedział.

Szymański wskazywał, że już teraz dziesięć największych spółek w USA stanowi ponad jedną trzecią rynku pod względem kapitalizacji. Jak jest tak duża koncentracja, to wystarczy, że coś się zadzieje w dwóch spółkach i to powoduje konsekwencje dla całego rynku, zwłaszcza, że jesteśmy po dużych wzrostach, więc potencjał do spadków jest bardzo duży.

Zdaniem Piotra Szuleca, prezesa zarządu Skarbiec Holding i Skarbiec TFI, sentyment na rynkach akcji w USA nadal pozostaje pozytywny dzięki branży IT.

"Rynek akcji USA to technologia, w jego przypadku skłaniamy się do tezy, że AI to zmiana techologiczna w rodzaju internetu z przeszłości. Dalszy rozwój sztucznej inteligencji będzie uzależniony od udostępnienia jej dla coraz szerszego grona odbiorców, to rewolucja. Kolejnym regionem jest Azja, gdzie mamy nadrabianie braków i rozwój w kwestii technologii, czyli Chiny, mocne wejście w rynek półprzewodników, elektromobilność, z którą Europa i USA walczą cłami. Europa jest poza trendem technologicznym, co stwarza duże ryzyka" - powiedział Szulec.

"Wynik wyborów w USA może skutkować trochę większą zmiennością, ale na sam rynek akcji niewiele wpłynie, Europa to duże zagrożenia polityczne, które mogą się przełożyć na postrzeganie przez inwestorów. W Chinach działania banku centralnego i rządu zmieniły troszeczkę ścieżkę rozwoju, z tej, która była negatywnie postrzegana przez inwestorów" - dodał.

Piotr Dmuchowski, wiceprezes zarządu TFI PZU, powiedział, że w przypadku rynków akcji kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy sztuczna inteligencja okaże się rewolucją, czy też nie.

"National Bureau of Economic Research niedawno wypuściło raport, w którym wskazywano, że wzrost produktywności związany z AI wyniesie 0,6 proc. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na poszczególne rewolucje technologiczne, których doświadczyliśmy w ostatnich latach, to one dawały pewnego rodzaju platformę, która dopiero pozwalała na pojawienie się realnym formom użytkowania technologii. Wydaje się, że wciąż jesteśmy w fazie, gdzie ta platforma się wciąż rozwija. Możliwości przełożenia AI na kolejne usługi dopiero są przed nami, a wciąż jesteśmy w fazie, w której rozwijamy narzędzia. Możliwości obliczeniowe komputerów muszą jeszcze wzrosnąć, aby moc AI mogła się zrealizować w codziennym życiu” - powiedział Dmuchowski.

"Z punktu widzenia inwestora ciekawe jest inwestowanie na rynku publicznym. Być może nie istnieją jeszcze nowe firmy, które będą te usługi wprowadzać. Obecnie jedyna możliwość bycia zainwestowanym w ten trend, jeśli ktoś faktycznie uważa, że on jest tak przełomowy, jak się wielu wydaje, to przez rynki publiczne i przez hardware, czyli rozwój platformy. Tak się też rozwijały rynki w poprzednich rewolucjach, najpierw się rozwijały firmy, które dawały obsługę sieci, część z tych firm, która wygrała na tej rewolucji, przeszła na model subskrypcyjny i w ten sposób realizuje zyski. Wydaje się, że jesteśmy na progu rewolucji i być może nie zdajemy sobie sprawy jak daleko może być ona posunięta" - dodał.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 1,20 proc. do 81,70 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 0,96 proc. do 86,06 USD/b. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost