Wydzielenie aktywów węglowych kluczowe dla przyszłej dywidendy Tauronu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 maj 2024, 11:26

Wydzielenie aktywów węglowych kluczowe dla przyszłej dywidendy Tauronu

Grupa Tauron chce wrócić do wypłaty dywidendy i ocenia, że wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych jest kluczowe, choć nie jest warunkiem dla jej wypłaty - poinformowali przedstawiciele zarządu.

"Ambicją zarządu jest chęć powrotu do wypłaty dywidendy. Kluczową kwestią jest tu wydzielenie aktywów węglowych. To warunek konieczny, by móc dywidendę wypłacać. Mamy też kwestię dostępności kapitału na rynku. Naszą ambicją jest takie przygotowanie planów finansowych, by dywidenda w przyszłości była wypłacana. Nie zadeklaruję w którym roku (wypłata dywidendy - przyp. PAP Biznes), bo nie wiemy, kiedy będzie wydzielenie aktywów. Chcemy, by było najpóźniej w przyszłym roku. To główny determinant. Będziemy się starać tak układać nasze przyszłe przepływy pieniężne, by uwzględnić wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy" - powiedział na konferencji wiceprezes Krzysztof Surma.

Prezes Grzegorz Lot dodał, że wydzielenie aktywów nie jest jednak warunkiem dla wypłaty dywidendy.

"Nie warunkujemy wypłaty dywidendy posiadaniem w strukturach lub nie wytwarzania węglowego. Dywidenda jest pochodną stabilnej sytuacji ekonomicznej i zdolności do jej wypłaty przy realizacji programów inwestycyjnych" - powiedział prezes.

Wiceprezes Surma zauważył, że aktywa węglowe w grupie wpływają na dostępność do finansowania.

"Jeśli będziemy zdolni mieć wystarczająco dobre wyniki finansowe, to będziemy w stanie wypłacić dywidendę bez wydzielania jenodstek, a w przypadku, gdy nasz program inwestycyjny będzie przekraczał generowany cash flow, jest to skorelowane. Podkreślam jednak, że naszą intencją jest wypłata dywidendy i tak będziemy układać strategię, by ta wypłata była możliwa" - powiedział wiceprezes.

W 2022 roku w strategii Tauron podał, że nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy do 2030 r., o ile zatrzymanie środków przyczyni się do wzrostu wartości aktywów. Zawarta w strategii polityka dywidendowa zakłada w perspektywie długoterminowej wypłatę dywidendy w wysokości minimum 40 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Prezes Tauronu poinformował, że trwają rozmowy m.in. ze stroną rządową i społeczną na temat wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych.

(PAP Biznes), #TPE

pel/ gor/

Zobacz także: Tauron PE SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost