DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street nieduże zmiany indeksów; Dow kończy sesję powyżej 40 tys. pkt. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2024, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Na Wall Street nieduże zmiany indeksów; Dow kończy sesję powyżej 40 tys. pkt.

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów. Dow Jones zakończył sesję powyżej poziomu 40 tys. punktów i zanotował piąty tydzień wzrostów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 40.003,59 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,12 proc. i wyniósł 5.303,27 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,07 proc. i zamknął sesję na poziomie 16.685,97 pkt.

Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 0,14 proc. do 2.093,4 pkt.

Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,7 proc., do 11,96 pkt.

Rynki akcji zakończyły udany tydzień, w którym wszystkie główne amerykańskie indeksy akcji, ale także MSCI all-country, ustanowiły nowe historyczne szczyty.

Od początku roku S&P i Nasdaq zyskały już ponad 11 proc., a DJI 6 proc.

W czwartek Dow osiągnął maksimum w ciągu dnia na poziomie 40.051,05 pkt., powyżej psychologicznie ważnego poziomu 40.000 pkt., po czym cofnął się, kończąc dzień spadkiem o 0,1 proc. Szeroki indeks S&P 500 i Nasdaq Composite również zakończyły czwartek nieco niżej, choć oba również osiągnęły nowe rekordy wszech czasów podczas sesji.

Wzrost w tym tygodniu pomógł wywindować trzy indeksy na dodatnie terytorium w drugim kwartale, pomimo trudnego początku.

Podczas gdy obawy o trwałość obecnego rajdu zmaterializowały się ze strony niektórych inwestorów, Tom Hainlin uważa, że połączenie pozytywnego wzrostu gospodarczego i spowalniającej inflacji jest idealnym inkubatorem do dalszego dostarczania paliwa.

"To dość optymistyczna konfiguracja przynajmniej na najbliższą przyszłość w 2024 roku" – powiedział CNBC starszy strateg inwestycyjny w U.S. Bank Asset Management.

"Zdajemy sobie sprawę, że wycena jest nieco wysoka w porównaniu z historią, ale tak samo jest ze wzrostem zysków i stabilnością zysków" - dodał.

Notowania amerykańskich spółek wspierają oczekiwania na miękkie lądowanie tamtejszej gospodarki i wygranie przez Fed walki z inflacją bez większych szkód dla wzrostu PKB.

Fundamentalnie wycena amerykańskich akcji znajduje wsparcie w stosunkowo dobrych wynikach - 77 proc. spółek z S&P500, które do 10 maja podały wyniki, przebiło prognozy wobec średniego historycznego wyniku 67 proc. na tym etapie sezonu.

W czasie piątkowej sesji 25 spółek z indeksu S&P 500 osiągnęło 52-tygodniowe maksima. Wśród nich są: Tractor Supply, Walmart, Citigroup, Boston Scientific, Danaher, 3M, Motorola Solutions, Texas Instruments i DuPont.

Ponad 10 proc. wzrosły walory Reddit po tym jak serwis internetowy ogłosił zawarcie umowy z OpenAI, na bazie którego ChatGPT będzie mógł korzystać z danych platformy Reddit, żeby trenować model językowy sztucznej inteligencji.

Z kolei 19,7 proc. straciły akcje GameStop. Sprzedawca gier komputerowych ogłosił plan sprzedaży akcji oraz zaraportował spadek sprzedaży w I kw. kdk.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec zwyżkują o ok. 1 proc. do 80,04 USD za baryłkę, a lipcowe futures na Brent rosną o 0,84 proc. do 83,97 USD/b. (PAP Biznes)

pr/ pel/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost