Zamknięte i otwarte fundusze inwestycyjne wyłączone z obowiązku sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju - MF | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 kwi 2024, 12:10

Zamknięte i otwarte fundusze inwestycyjne wyłączone z obowiązku sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju - MF

Ubezpieczyciele i instytucje kredytowe będą zobowiązane do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju bez względu na ich formę prawną, a wyłączeniami objęte będę m.in. fundusze inwestycyjne zamknięte i otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte i SKOKi - poinformowały przedstawicielki Ministerstwa Finansów na webinarium zorganizowanym z MFiPR.

"Co do zasady o zakresie podmiotowym jednostek objętych obowiązkiem sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju decyduje forma prawna jednostki, czyli generalnie chodzi o spółki, do których ma zastosowanie dyrektywa o rachunkowości. Są to więc spółki kapitałowe, komandytowo-akcyjne oraz takie spółki jawne i komandytowe, w których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są właśnie spółki kapitałowe albo spółki komandytowo-akcyjne" - powiedziała podczas webinarium Joanna Guzowska, radca w departamencie efektywności wydatków publicznych i rachunkowości MF.

"Zasada ta nie ma zastosowania do sektora ubezpieczeniowego czy do instytucji kredytowych, ponieważ te podmioty będą zobowiązane do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju bez względu na formę prawną, w jakiej prowadzą działalność. W projekcie przewidzieliśmy także wyłączenia podmiotowe dla wybranych jednostek" - dodała.

Zgodnie z prezentacją MF, wyłączeniami będą objęte fundusze inwestycyjne zamknięte i otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, SKOKi, instytucje świadczących usługi żyro-pocztowe oraz alternatywne spółki inwestycyjne. Jak poinformowała Guzowska wyłonione one zostały na podstawie prekonsultacji projektu z wybranymi interesariuszami.

"Do sporządzania jednostkowej sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zobowiązane będą jednostki małe i jednostki średnie, które są emitentami papierów wartościowych notowanych na rynku regulowanym w EOG oraz wszystkie jednostki spełniające definicję dużej jednostki, bez względu na to, czy są notowane czy nie i sektorów, w którym działają" - kontynuowała.

Jeśli chodzi o grupy kapitałowe, to do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju będą zobowiązane jednostki dominujące stojące na czele dużych grup kapitałowych.

"Jeśli chodzi o termin wejścia w życie obowiązku przedstawiania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju to w ślad za dyrektywą w projekcie przewidzieliśmy fazowe zastosowanie. W pierwszej kolejności zaraportują za 2024 rok duże jednostki zainteresowania publicznego o zatrudnieniu przekraczającym 500 pracowników, ale także duże grupy kapitałowe też z zatrudnieniem przekraczającym 500 pracowników, na czele których stoją jednostki zainteresowania publicznego" - wymieniła Guzowska.

Jak zaznaczyła w praktyce większość tych jednostek już obecnie raportowała tzw. rozszerzone informacje niefinansowe.

"Kolejną grupą, która zaraportuje po raz pierwszy za rok obrotowy 2025 będą pozostałe jednostki duże i pozostałe duże grupy kapitałowe. W dalszej kolejności za 2026 rok zaraportują mali i średni emitenci i na końcu za rok 2028 rok jednostki z państw trzecich i zrobią to za pośrednictwem swoich jednostek zależnych i oddziałów z siedzibą na terenie Polski" - dodała.

Przedstawicielka MF wyjaśniła, że w projekcie została zawarta dodatkowa derogacja, czyli okresowe zwolnienie dla małych i średnich emitentów, którzy będą mogli podjąć decyzję, żeby nie sporządzić jednostkowej sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za dwa pierwsze lata, natomiast będą musiały przedstawić uzasadnienie.

Przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (UC14) ma zostać przyjęty przez rząd w II kwartale 2024.

Jak wyjaśniły MF i MFiPR projekt ustawy ma przede wszystkim na celu wdrożenie unijnej dyrektywy CSRD ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i dyrektywy delegowanej ws. podniesienia kryteriów wielkości jednostek.

"Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) to europejska inicjatywa legislacyjna mająca na celu zwiększenie przejrzystości i skuteczności raportowania zrównoważonego rozwoju przez firmy. Stanowi kolejny krok na drodze rozwoju sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, ale zarazem wyzwanie dla jednostek raportujących" - napisały resorty w zaproszeniu na webinarium. (PAP Biznes)

jz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości