DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach duże zniżki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 kwi 2024, 09:26

DZIEŃ NA RYNKACH: W Europie na giełdach duże zniżki

Na europejskich giełdach indeksy mocniej zniżkują. Inwestorzy uważnie obserwują sytuację na Bliskim Wschodzie. Na sentyment graczy mają też wpływ dane makro z Chin. Na rynku walutowym USD zyskuje do euro. Drożeje ropa naftowa i złoto - informują maklerzy.

Wskaźnik Stoxx Europe 600 zniżkuje o 1,12 proc.

FTSE 100 traci 1,33 proc.

CAC 40 spada o 1,69 proc.

DAX jest niżej o 0,57 proc.

Acerinox spada o 6 proc. Analitycy JPMorgan obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "niedoważaj" z "przeważaj".

ArcelorMittal SA traci 5,1 proc. Tu analitycy Deutsche Banku obniżyli rekomendację dla akcji spółki do "trzymaj" z "kupuj".

Voestalpine zniżkuje o 4,1 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki do "niedoważaj" z "neutralnie" przez JPMorgan.

Wise traci 12 proc. po aktualizacji danych o tradingu w IV kw.

Dr Martens idzie w dół o 25 proc. po wydaniu ostrzeżeń dot. 2025 r., gdy ma spaść sprzedaż i zysk spółki.

Ericsson zyskuje 6 proc. w reakcji na opublikowane dobre dane finansowe za I kw.

Inwestorzy z uwagą śledzą doniesienia z "zapalnego" Bliskiego Wschodu.

Szef sztabu armii Izraela Herzi Halevi poinformował w poniedziałek, że Izrael odpowie na irański atak, który miał miejsce w nocy z soboty na niedzielę.

W bazie lotniczej Nevatim w środkowym Izraelu Halevi oświadczył, że "wystrzelenie tak wielu rakiet i dronów na terytorium Izraela musi spotkać się z reakcją".

Gabinet wojenny wskazał, że Izrael nie chce, aby jego reakcja wywołała wojnę regionalną i zamierza koordynować swoje działania z USA, choć w niedzielę prezydent USA Joe Biden powiedział izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że Waszyngton nie weźmie udziału w ewentualnym izraelskim kontrataku na Iran.

Graczy rozczarowały tymczasem niektóre dane makro z gospodarki Chin, które wskazują na wyhamowanie ożywienia gospodarczego.

Opublikowane we wtorek wskaźniki gospodarcze w Chinach pokazały, że ożywienie gospodarcze w tym kraju jest nadal niejednolite.

O ile zarówno PKB za I kw. jak i inwestycje w środki trwałe były wyższe od prognoz analityków, to dane o produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej odbiegały od szacunków.

To sugeruje, że na horyzoncie nadal przed Chinami stoją wyzwania.

"Rynki trudno jest przekonać do mocnego wydruku PKB w I kw., który nie jest łatwo pogodzić z innymi mieszanymi danymi za marzec" - ocenia Xiaojia Zhi z Credit Agricole.

"Wśród inwestorów mogą pojawić się obawy, że jeśli PKB Chin utrzyma się dalej powyżej 5 proc., jak sugerują dane, chińscy decydenci mogliby czuć się całkiem komfortowo i nie widzieliby presji, aby łagodzić politykę i wspierać gospodarkę" - dodaje.

Na rynkach utrzymują się tymczasem obawy, że obniżki stóp procentowych w USA mogą nie nastąpić tak szybko, jakby sobie tego życzyli inwestorzy.

Prezes Fed z San Francisco Mary Daly powtórzyła, że nie ma potrzeby dostosowywania stóp procentowych w trybie pilnym, wskazując na solidny wzrost gospodarczy w USA, silny rynek pracy i nadal podwyższoną inflację.

"Gospodarka USA jest nadal silna i nie ma potrzeby pilnego obniżania stóp procentowych" - oceniła w TV Bloomberg Rashmi Garg, starsza manager portfela w Al Ahabi Capital.

"Musimy jeszcze zobaczyć kilka odczytów makro, zanim będziemy mieli pewność, kiedy Fed dokona obniżek kosztu pieniądza, ale zdecydowanie sądzę, że zostaną one przeniesione na późniejszy czas w tym roku" - dodała.

Na rynku walutowym japoński jen jest wyceniany po 154,31 za 1 USD, stabilnie.

Euro jest po 1,0610 USD, niżej o 0,1 proc.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 4,61 proc., bez zmian.

Złoto na rynku kasowym drożeje o 0,2 proc. do 2.387,19 USD za uncję.

Ropa WTI na NYMEX zyskuje o 0,36 proc. do 85,72 USD za baryłkę, a Brent na ICE drożeje o 0,34 proc. do 90,41 USD. (PAP Biznes)

aj/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości