Grupa IAI notuje wzrosty GMV i EBITDA. Znakomity początek roku spółki portfelowej MCI | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 mar 2024, 16:27

Grupa IAI notuje wzrosty GMV i EBITDA. Znakomity początek roku spółki portfelowej MCI

Grupa IAI (z portfolio funduszu MCI Capital), która odpowiada za ponad 10 proc. polskiego rynku e-commerce, zaliczyła mocny początek roku. Dane pokazują, że jej łączna wartość transakcji sprzedaży (GMV) była w styczniu o 34 proc. większa, a EBITDA wzrosła o 42 proc. rok do roku. Ten wynik został osiągnięty m.in. dzięki dynamicznemu wzrostowi organicznemu, jak i strategicznemu przejęciu przez IAI firmy AtomStore pod koniec 2023 r.

– Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w innowacje, rozwój technologiczny m.in. w takich obszarach jak cross-border, skrócenie ścieżki płatności, czy też AI i machine learning przynoszą znakomite efekty oraz coraz dają więcej możliwości rozwoju dla przedsiębiorców, którzy korzystają z naszych usług – mówi Michał Paschalis-Jakubowicz, CEO Grupy IAI.

Świetne wyniki za styczeń są kontynuacją wzrostów z bardzo dobrego ubiegłego roku. EBITDA całej Grupy IAI wzrosła o 30 proc. r/r. Inny wskaźnik – GMV (Gross Merchandising Value) merchantów, którzy w 2023 r. korzystali z reklam Google od IdoSell rósł czterokrotnie szybciej niż tych, którzy nie zdecydowali się na włączenie narzędzia (AI umożliwia w reklamach Google od IdoSell zarządzanie kosztami kliknięć w Google Ads w oparciu o przewidywaną efektywność poszczególnych towarów). O 25 proc. wzrosła z kolei liczba sprzedawców, którzy zdecydowali się na handel transgraniczny przez platformę sklepową IdoSell. Wolumen sprzedaży (GMV) merchantów, którzy w minionym roku angażowali się w transakcje cross-border rósł o 50% szybciej w porównaniu do GMV tych, którzy nie rozszerzyli swojej oferty na rynki europejskie i światowe. Spółka-córka IdoPayments, należąca do Grupy IAI w 2023 r. odnotowała przyrost w wolumenie płatności o 50 proc.

– Osiągane wyniki wyraźnie wskazują, że narzędzia i wsparcie, jakie zapewniamy naszym klientom, efektywnie wspierają ich rozwój i w konsekwencji przekładają się na dobre wyniki Grupy IAI, pomagając nam utrzymać pozycję lidera w dziedzinie e-biznesu – komentuje Michał Paschalis-Jakubowicz.

Grupa IAI

Grupa IAI oferuje produkty: IdoSell (najbardziej dochodową platformę sklepową w kraju z GMV na poziomie 16 mld zł) oraz IdoBooking (channel manager dla branży najmu krótkoterminowego). W sierpniu 2021 roku spółka przejęła 51 proc. udziałów węgierskiego lidera e-commerce Shoprenter. Do Grupy IAI należą również spółka-córka IdoPayments sp. z.o.o., która istnieje od 2020 r., a w listopadzie ubiegłego roku otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na świadczenie usług o charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej oraz agencja performence marketingu dla e-commerce Traffic Trends. W grudniu 2023 roku Grupa stała się właścicielem pakietu większościowego AtomStore, polskiej platformy e-commerce w modelu SaaS dla dużych i średnich sklepów internetowych. Pakiet większościowy Grupy IAI należy do MCI Capital.

MCI Capital

MCI Capital to czołowy fundusz Digital & ClimaTech PE w CEE, Od 1998 roku wsparł 109 spółek i dzięki udanym wyjściom zarobił dla swoich funduszy ponad 1 mld euro. Inwestuje w przedziale 25-100 mln euro w cyfrowe firmy. Wspólnie z najlepszymi przedsiębiorcami i menedżerami buduje europejskich/globalnych cyfrowych i climatechowych czempionów. Historyczny track record na inwestycjach buyout & expansion wynosi 28%, przy efektywności inwestycji mierzonej wskaźnikiem CoC na poziomie 2,6x.

Źródło: Spółka, #MCI

Zobacz także: MCI Capital ASI SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości