DZIEŃ NA GPW: Sesja bez wyraźnego kierunku; PGE stracił ponad 3 proc. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 mar 2024, 17:32

DZIEŃ NA GPW: Sesja bez wyraźnego kierunku; PGE stracił ponad 3 proc.

Piątkowa sesja nie przyniosła rozstrzygnięcia kierunku dalszych notowań. Przez większość dnia główne indeksy wahały się wokół poziomów z czwartkowego zamknięcia, a na zakończeniu sesji wzrosły o ok. 0,2-0,4 proc. Silne były spółki surowcowe, Orlen i JSW przewodziły wzrostom wśród blue chipów. Pogorszył się sentyment wokół spółek z sektora energetycznego, a akcje PGE zanotowały spadek o ponad 3 proc.

Zdaniem analityków, tydzień upłynął spokojnie po tym, jak w ubiegłym tygodniu na globalnych rynkach indeksy wyznaczały nowe szczyty.

"To co działo się na GPW w tym tygodniu było implikacją wydarzeń z rynków bazowych. Zarówno jeśli chodzi o zagranicę, jak i Polskę, rynki pozostają spokojne" - powiedział PAP Biznes Rafał Sadoch, analityk FX BM mBanku.

"Hossa w Stanach Zjednoczonych trwa w najlepsze. Widzimy też ożywienie zainteresowania na naszym rynku. Spodziewam się, że GPW nadal będzie nadrabiała swoje zaległości, jeśli sentyment będzie temu sprzyjał. W porównaniu do innych rynków rozwijających się, nasza giełda jest bardzo tania" - dodał.

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się pozytywnie i główne indeksy rosły o około 1 proc. lub lekko poniżej. Dwie godziny później sytuacja zaczęła się zmieniać i wzrosty wyraźnie wyhamowały. Przez dalszą część sesji indeksy oscylowały wokół poziomów z czwartkowego zamknięcia, a ostatecznie zakończyły dzień na niewielkich plusach.

WIG20 wzrósł o 0,27 proc. do 2.424,7 pkt., a WIG zyskał 0,28 proc. i wyniósł 82.172,36 pkt. mWIG40 zwyżkował o 0,19 proc. do 6.250,7 pkt., a sWIG80 wzrósł o 0,39 proc. do 23.961,28 pkt.

Przez całą sesję liderami wzrostów wśród blue chipów były Orlen oraz JSW. Akcje spółek zdrożały na zamknięciu odpowiednio o 1,87 proc. i o 2,01 proc. Natomiast KGHM wzrósł o 1,21 proc.

Minister aktywów państwowych Borys Budka powiedział w piątek, że dopóki polska energetyka korzysta z węgla, dopóty powinna korzystać z węgla wydobywanego w Polsce. Szef MAP oczekuje bardzo ścisłej współpracy zarządów spółek energetycznych z nowymi zarządami spółek węglowych.

Po czterech dniach spadków, w piątek wzrósł kurs Orange (+0,91 proc.). Ten tydzień jest dla spółki nieudany. Od poniedziałku Orange stracił około 4 proc.

Początkowo najmocniej spadały papiery Alior Banku, który przez dwa ostatnie dni był liderem zwyżek w WIG20. Przez większość sesji kurs spółki spadał o ok. 2 proc. i zakończył piątkową sesję zniżką o 1,13 proc.

Dwie godziny po rozpoczęciu notowań do liderów zniżek dołączyło Allegro. Papiery spółki na zamknięciu zostały przecenione o 2,78 proc. Spółka podała po rozpoczęciu sesji, że zakończyła test na utratę wartości aktywów należących do Mall Group. Grupa dokonała odpisu aktualizującego w kwocie 629,3 mln zł pomniejszonej o wpływ podatku odroczonego w kwocie 123,7 mln zł. Odpis obniży wynik netto w IV kw. 2023 r., ale nie wpłynie na EBITDA.

W trakcie notowań znacznie osłabiły się spółki z sektora energetycznego. PGE stał się liderem spadków wśród blue chipów i na zamknięciu zniżkował o 3,16 proc. Kurs Taurona spadł o 1,93 proc., a Enei o 0,2 proc.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka powiedziała w piątek, że przyszłość górnictwa i kwestia wydzielenia aktywów węglowych z elektrowni musi być przeanalizowana. Konieczne jest ustalenie, czy takie działania będą w ogóle podejmowane.

Wśród spółek z sektora bankowego, na plusie zakończył dzień tylko PKO BP (+1,22 proc.). Pozostałe banki zniżkowały z wyjątkiem Pekao, którego kurs nie zmienił się. Natomiast KRUK i PZU zyskały po ok. 1 proc.

Wśród średnich spółek, liderem spadków był TEXT. Po czwartkowym wzroście o 4,5 proc., w piątek kurs TEXT skorygował się o 7,53 proc.

Natomiast najlepiej w mWIG40 poradziły sobie akcje Grupy Azoty (+3,56 proc.).

Grupa Azoty Polyolefins podpisała z 15 instytucjami finansowymi umowę zmieniającą do umowy stabilizacyjnej z 15 grudnia 2023 roku, dotyczącej finansowania projektu Polimery Police. Jak podano strony uzgodniły też warunki, na jakich instytucje finansowe będą udzielały finansowania projektu w kolejnym okresie obowiązywania Umowy Stabilizacyjnej, tj. do 27 marca br. Uzgodniono również, że wniesienie przez Grupę Azoty oraz spółkę Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police pozostałej kwoty pożyczki do wartości 105 mln EUR nastąpi nie później niż do 27 marca 2024 roku.

W czwartek GPW poinformowała o kwartalnej rewizji indeksów. Od sesji 15 marca Budimex zastąpi Asseco Poland w indeksie WIG20. Do indeksu WIG30 wejdzie Benefit Systems, a zastąpi Bogdankę. Do indeksu mWIG40 wejdą: AB, Asseco Poland, Rainbow Tours oraz Synektik. Opuszczą go: Budimex, Bumech, Synthaverse oraz ZE PAK. Do indeksu sWIG80 wejdą: Asseco SEE, Bumech, Synthaverse, ZE PAK, a opuszczą go: AB, Rainbow Tours, Rawlplug, Synektik.

Kurs Budimeksu wzrósł na zamknięciu o 1,1 proc. po tym, jak na poprzedniej sesji akcje spółki zdrożały o 3,5 proc. Spory wzrost zanotowały w piątek także: Benefit Stystems (+3,42 proc.) oraz Rainbow Tours (+5,78 proc.).

W czwartek wieczorem spółka Pure Biologics podała, że zdecydowała o planowanym wdrożeniu planów restrukturyzacji kosztowej grupy, których celem jest zapewnienie stabilności finansowej i stworzenie podstaw do odbudowy wartości spółki. Realizacja planu ma prowadzić do ograniczenia operacyjnych kosztów stałych o ponad 20 mln zł w ujęciu rocznym.

Akcje spółki taniały w piątek o około 10 proc. Na zamknięciu zostały przecenione o 9,62 proc. (PAP Biznes)

pam/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości