Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 2-3 grudnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2023, 20:02

Skrót wiadomości: sobota-niedziela, 2-3 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 2-3 grudnia.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT -----------------------------------

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Wsłuchując się w głos ekspertów i widząc, że nasze intencje zostały źle odczytane, doprecyzujemy zapisy projektu dot. wsparcia odbiorców energii - powiedziała PAP wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Robert Kropiwnicki (KO) podkreśla, że projekt jest jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie. Zaznaczył, że to moment na konsultacje.

118 państw podpisało niewiążące zobowiązanie do potrojenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych na świecie do 2030 r. – poinformowały w sobotę Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj-gospodarz szczytu klimatycznego ONZ-COP28 w Dubaju.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej – podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.

Największe wzrosty udziału, o ponad 1 pkt proc., w wartości polskiego eksportu w porównaniu z okresem przed pandemią zanotowano w grupach urządzenia elektryczne i artykuły spożywcze – wynika z opracowania Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wyłączenie napojów z opłaty cukrowej, w których składzie są tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – zakłada projekt ustawy, opublikowany w sobotę na Rządowym Centrum Legislacji.

Czołowi politycy Unii (CDU/CSU) i FDP chcą powrotu Niemiec do energetyki jądrowej. Przekonują, że byłaby to odpowiedź na kryzys budżetowy w kraju oraz słabnącą kondycję niemieckiego przemysłu – opisuje w sobotę portal „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Politycy żądają ponownego uruchomienia niedawno wyłączonych reaktorów, a także przygotowania się do budowy nowoczesnych małych reaktorów.

Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w tym roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone - powiedział w sobotę poseł KO Artur Łącki.

Wszystko jest dalej aktualne. W przypadku ustaw podatkowych, one muszą wejść przed 1 stycznia i nie ma najmniejszej szansy, żeby zdążyć. W pierwszym półroczu 2024 r. na pewno będziemy przedstawiali propozycje zmian - powiedział Marek Sowa (KO) odnosząc się do kwestii zmiany kwoty wolnej od podatku.

Pytaniem o skutki nieważności umów o kredyty "frankowe" i sposób wyliczenia kwot należnych do zwrotu kredytobiorcom ma zająć się w najbliższym tygodniu Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie pod przewodnictwem prezes Izby Cywilnej Joanny Misztal-Koneckiej.

Goldman Sachs w listopadzie 2023 roku po raz kolejny był liderem obrotów na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW. Na drugim miejscu znalazł się Bank of America Securities.

Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur poinformował o zwiększeniu intensywności kontroli ciężarówek na pograniczu polsko-ukraińskim. Był to jeden z postulatów branży transportowej. Od 6 listopada trwa protest polskich przewoźników na 4 przejściach graniczących z Ukrainą w związku z nierówną konkurencją ze strony przewoźników z Ukrainy.

Maksymilian F., który postrzelił dwóch policjantów, w sobotę po, zakrojonej na szeroką skalę obławie, trafił w ręce policji. Mężczyzna usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwu policjantów we Wrocławiu, za co grozi mu dożywocie. Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, w grudniu jest także planowana Rada Naczelna Stronnictwa - przekazał PAP przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk.

Komisja ds. rosyjskich wpływów miała prawo wyrazić zdanie; prezydent Andrzej Duda nie będzie go brał pod uwagę; jeżeli premier Donald Tusk uzyska bezwzględną większość, to zostanie niezwłocznie zaprzysiężony - powiedział w niedzielę w Radiu Zet doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Finlandia powątpiewa w przypadkowe zniszczenie podwodnego gazociągu Balticconnector, ani też, że mogłoby do niego dojść bez wiedzy władz w Pekinie - oświadczył fiński minister ds. europejskich i aktywów państwowych Anders Adlercreutz.

Korea Północna oświadczyła w sobotę, że jakakolwiek ingerencja w działalność jej satelitów będzie uważana za wypowiedzenie wojny i spowoduje mobilizację jej potencjału odstraszającego. Jak przekazała oficjalna agencja KCNA nastąpiłaby wówczas eliminacja zdolności przetrwania satelitów szpiegowskich USA.

Pakiet środków na pomoc Ukrainie, który przyjmie Kongres Stanów Zjednoczonych, może być mniejszy od 61 mld dolarów - powiedział PAP kongresmen Demokratów Bill Keating. Kongresmen Republikanów Joe Wilson przekonuje, że Ukraina otrzyma pomoc.

Węgry cały czas blokują wypłatę refundacji dla krajów UE dostarczających Ukrainie broń w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) – przekazało PAP źródło unijne. W przypadku Polski chodzi obecnie o zwrot kolejnej transzy ponad 800 mln euro.

USA nie zezwolą na przymusową relokację Palestyńczyków ze Strefy Gazy ani Zachodniego Brzegu - przekazała egipskim władzom wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris.

W rejonie wyspy Mindanao na Filipinach doszło w sobotę do silnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 7,5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu powiedział, że nie pozwoli, aby Autonomia Palestyńska przejęła po wojnie władzę w Strefie Gazy - poinformował portal Times of Israel. "Autonomia nie walczy z terroryzmem, ona go finansuje; nie wychowuje dla pokoju, wychowuje dla zniszczenia państwa Izrael. To nie jest grupa, która powinna teraz przejąć władzę w Gazie" - stwierdził.

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w ataku nożownika w 15. dzielnicy Paryża w pobliżu mostu Bir Hakeim w sobotę wieczorem - podała agencja AFP za francuską policją. Nim został aresztowany, napastnik krzyczał "Allahu akbar".

Amerykański okręt wojenny i liczne statki handlowe zostały zaatakowane w niedzielę na Morzu Czerwonym - poinformował w oświadczeniu Pentagon. Do ataku na dwa statki izraelskie przyznali się jemeńscy Huti.

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu na katolickiej mszy w Marawi - podała agencja Reuters. W zamachu cztery osoby zginęły, a około 50 zostało rannych.

(PAP Biznes)

doa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości