Photon Energy uczestniczy w otwarciu unikalnej na skalę światową instalacji RayGen | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
08 wrz 2023, 10:21

Photon Energy uczestniczy w otwarciu unikalnej na skalę światową instalacji RayGen

W Carwarp, w australijskim stanie Wiktoria, Photon Energy uczestniczyła w uroczystości oficjalnego otwarcia przez RayGen innowacyjnej instalacji łączącej elektrownię słoneczną z magazynem energii cieplnej.

"Cieszymy się, że możemy świętować otwarcie tej niezwykle innowacyjnej instalacji w technologii RayGen łączącej elektrownię słoneczną i magazyn energii. Jest to ważny kamień milowy w transformacji energetycznej w Australii i nie tylko"- powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. Fakt, że technologia RayGen bezpośrednio rozwiązuje problem nieciągłości w produkcji energii słonecznej z PV umożliwiając dostarczanie energii do sieci zarówno w dzień, jak i w nocy oraz ładowanie magazynu energii z instalacji słonecznej, jak i z sieci, powoduje, że naszym zdaniem ma ona potencjał do wdrożenia na większą skalę i ze swojej strony kontynuujemy rozwój analogicznego projektu o mocy 200 MW w Yadnarie w południowej Australii” – dodał.

"Cieszymy się, że możemy świętować to ekscytujące wydarzenie wraz z Photon Energy, ważnym partnerem i inwestorem w RayGen. Przedstawiciele Photon Energy uczestniczyli w komitecie sterującym projektem Carwarp i zapewnili nieocenione wsparcie merytoryczne podczas jego realizacji. Po uruchomieniu tej instalacji wraz z Photon Energy możemy skupić się na realizacji innych naszych projektów, w szczególności tego zlokalizowanego w Yadnarie " - powiedział Richard Payne, CEO firmy RayGen.

Instalacja RayGen w Carwarp przyłączona jest do sieci w West Murray i obejmuje elektrownię słoneczną (PV) o mocy 4 MW i magazyn energii cieplnej o mocy 2,8 MW i pojemności 50 MWh (17 godzin)

Szacuje się, że elektrownia przyczyni się do redukcji emisji CO2 o około 10 000 ton rocznie i wyprodukuje czystą energię wystarczającą do zasilenia około 1 000 domów w australijskim stanie Wiktoria.

W ramach pipeline projektów Photon Energy o łącznej mocy 1,2 GWp rozwijany jest projekt w technologii RayGen zlokalizowany w Yadnarie na półwyspie Eyre w południowej Australii. Obejmuje on instalację PV o mocy 200 MW i magazyn energii o mocy 115 MWP (do 24 godzin). Photon Energy ma nadzieję podjąć finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu Yadnarie do połowy przyszłego roku.

Grupa Photon Energy rozpoczęła strategiczne partnerstwo i ogłosiła inwestycję w RayGen w kwietniu 2020 r., dołączając do grona inwestorów, takich jak m.in. AGL Energy, Equinor Ventures, Chevron Technology Ventures, SLB (nowa nazwa firmy Schlumberger – potentata na rynku usług dla branży naftowej) i Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA).

Równolegle z dewelopmentem projektów w technologii RayGen, począwszy od kwietnia 2020 r. Photon Energy Group uczestniczyła w kilku rundach inwestycyjnych w RayGen, utrzymując swój udział w kapitale tej innowacyjnej firmy na poziomie 7,6%.

O Photon Energy:

Photon Energy Group dostarcza energię słoneczną i czystą wodę na całym świecie. Od momentu powstania w 2008 roku firma zbudowała i uruchomiła elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 140 MWp i obecnie posiada w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 123,4 MWp. Obecnie Photon Energy rozwija projekty o łącznej mocy 1,2 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi technicznego utrzymania (O&M) dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 540 MWp na całym świecie. Poprzez w pełni zależną spółkę Lerta SA, Grupa Photon Energy posiada koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Serbii. Lerta jest również trzecim co do wielkości agregatorem usług DSR świadczonych dla PSE S.A. (operatora sieci przesyłowej w Polsce) z zakontraktowaną mocą 134 MW na 2023 r., a poprzez wirtualną elektrownię (VPP) agreguje wytwórców i odbiorców energii o łącznej mocy prawie 300 MW. Ina główna linia biznesowa grupy - Photon Water - dostarcza rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwoju i zarządzania studniami i innymi źródłami wody. Photon Energy N.V., spółka holdingowa Photon Energy Group, jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie, jak również na wiodącej, niemieckiej platformie transakcyjnej XETRA. Siedziba firmy znajduje się w Amsterdamie, a biura znajdują się w Australii i kilku krajach w Europie.

Źródło: Spółka, #PEN

Zobacz także: Photon Energy NV - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości